تاریخ درج خبر : 1395/04/14
کد خبر : ۵۴۶۵۰۲
+ تغییر اندازه نوشته -
سیدیوسف مرادی

کودکِ عزتمندِ درون ایرانی‌ها به یک کارتون خواب تبدیل شده است!

روزگاری احمدی‌نژاد گفته بود: “الان بچه مدرسه‌ای‌ها در انشاءهای خود با موضوع در آینده می‌خواهید چه کاره شوید؟ با اعتماد به نفس می‌نویسند، وزیر، وکیل و رئیس جمهور” و همچنین در جایی گفته بود: “اگر در گذشته گفته می‌شد که دانشمندان ایرانی فلان اختراع را داشته‌اند، همه مردم با شک و تردید به این مساله نگاه می‌کردند اما اگر امروز از پیشرفت‌های بسیار بزرگی در حوزه‌های هسته‌ای و فضایی سخن گفته می‌شود همه می‌پذیرند، این نشان دهنده‌ی بالا رفتن حس اعتماد به نفس ملی است”.

احمدی‌نژاد راست گفته بود، او با تقویت عزت اجتماعی، از طریق زنده کردن شعارهای اولیه‌ی انقلاب اسلامی و حضرت امام (ره)، توانست، در درون جامعه‌ی ایرانی یک احساس قدرت‌مندِ اعتماد به نفس و عزت، ایجاد کند که در این مقال نام آن را کودکِ درونِ ایرانی‌ها گذاشته‌ام. که این کودکِ مغرور و عزت‌مند و سرکشِ درون ایرانی‌ها بعدها و در دولت روحانی و در هنگام پلمپ‌های گسترده هسته‌ای، به یک دردسر بزرگ بدل گشت.

جامعه‌ای که قبل از دولت احمدی‌نژاد و در سالهای بعد از جنگ، با فاصله گرفتن از فضای انقلابی دهه شصت، خود را در مقام رعیت و مدیران اجرایی را در نقش حاکمانی می‌دید که حتی حق پرسشگری هم ندارد و همچنین با شعارهای قدرتمندِ تنش زدایی و گفتگوی تمدن‌ها در دوران اصلاحات ساختارهای نظم نوین جهانی را پذیرفته بود و با مساله‌ای چون تعلیق غنی‌سازی در اواخر دولت خاتمی هیچ مشکلی نداشت و آن را در تضاد با عزت ملی نمی‌دید را نمی‌شد در دهه‌ی نود به این سادگی‌ها اقناع کرد (البته در همین دوران اصلاحات به حقوق قانونی و حق پرسشگری‌اش به صورت تئوریک و نظری پی برد و از این بابت قدم‌های مؤثری برداشت).

احمدی‌نژاد هر اشتباهی که کرد، اما، عزت ایرانی را به همهٌ سطوح هرمِ اجتماعی ایران برد.

اما برعکس آن، در سالهای بعد از تحریم، دولت روحانی مجبور شد برای اقناع کردن افکار عمومی جهت پذیرش برجام توسط ایرانیان، نسبت به پایین آوردن این سطح از غرور و عزت ایرانی اقدام کند، ایرانیانی که در طول سالهای قبل از آن مغرور شده بودند و حتی دیگر قائل به تنش زدایی دولت اصلاحات هم نبودند و فراتر از آن  تحت تأثیر آموزه‌های دولتِ احمدی‌نژاد جایگاه ملت ایرانی را بالاتر از  کشورهای غربی می‌دانستند و حتی به این اعتقاد رسیده بودند که چرا چند کشور در شورای امنیت باید برای بقیه دنیا تصمیم‌گیری کنند و انرژی هسته‌ای را حق مسلم خود می‌دانستند.

دولت روحانی با این کار تلاش کرد تا بتواند مساله هسته‌ای را آنگونه که اعتقاد داشت، در سطح جهانی، به روش مرسوم جهانی که دیپلماسیِ کدخدا -رعیت بود، حل کند.

لذا برای رسیدن به این هدف، مشکلات فرا روی کشور را از طُرُقِ مختلف به تمام سطوح جامعه‌ی ایرانی تزریق کرد، تا با همراهی افکار عمومی بتواند جام زهرِ عبور از دست آوردهای هسته‌ای را به قیمت نجات ملی به جامعه بخوراند.

دولت روحانی اکنون و بعد از سه سال هنوز متوجه نشده است، که این حجم فشار به یک ملتِ عبور کرده از بی‌سابقه‌ترین تحریم تاریخ بشر که دارای کودکِ درونیِ عزت‌مند، سرکش و مغرور بود، باعث به وجود آمدن یک آنومی (بیماری اجتماعی) به نام ” احساس ناامنی اقتصادی” در درون جامعه ایرانی شده و آن کودکِ درونی ایرانیان حالا به یک موجود زشت، کریه، بی‌آینده و گریزان از گذشته بدل گشته است. که این موجودِ بی‌آینده و بی‌سامان را می‌توان به یک “کارتن خواب” شبیه دانست.

دولت روحانی باید متوجه باشد که تأکید بیش از اندازه روی مواردی چون، “آب آشامیدنی ما، محیط زیست ما و … و همه چیز ما به رفع تحریم وصل است”، یا اینکه “در چند دهه آینده به خاطر بحران آب ۵٠ میلیون ایرانی مجبور به مهاجرت‌اند”، یا اینکه “سیستم دفاعی کشور ما با فشردن یک دکمه توسط آمریکایی‌ها نابود می‌شود” یا موارد بسیار دیگر، باعث شده است که امید به آینده در جامعه ایرانی رخت ببندد و به جای آن کودکِ شاد که از دوران اصلاحات نطفه‌اش تولید و در دوران احمدی‌نژاد متولد و بزرگ شد، یک کارتن خوابِ افسرده بی‌آینده گریزان از گذشته خود، در درون ایرانی‌ها جوانه بزند.

دولت روحانی بهتر است هر چه زودتر متوجه این مهم شود که این کارتن خواب‌های عصبانیِ درون قشر متوسط و متوسط به پایین ایران، دقیقا تنها کسانی هستند که در سال ٩۶ امکان دارد پای صندوق‌های رأی شورش کنند تا این دولت اولین دولت چهارساله‌ی بعد از انقلاب باشد.

روحانی راهی ندارد جز اینکه دست به یک هولوکاست در خصوص این کارتن خوابهای عصبانی بزند،کارتون خوابهایی که بهترین طعمه برای رقیب او محمود احمدی‌نژادند و بهترین خوراک برای تولید دوقطبی‌های تأثیرگذار که احمدی‌نژاد در آنها استاد است. کارتن خواب‌هایی که دوران کودکی خود را پشت سر گذاشته و در درون ایرانی‌ها در حال مرد شدن‌اند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • گلبای گفت:

  ادامه..
  آقای مرادی شما مطبوعات سال ۹۰ و ۹۱ را مرور کن روزی یکی از سرداران سپاه دم از بستن تنگه هرمز میکرد. و آقایان از نوری مالکی قول می گرفتند که از خاک عراق حمله نشود.
  بله برادر خوب غوزغوزی میکردیم. آقایان ایران را تا مرز جنگ کشانده بودند.
  بدون مشکل عدم پایبندی به قانون و مسوولیت ناپذیری در قبال آسیب‌های وارده به جامعه بود.
  البته در آن دوران بسیاری به ناکارآمدی ……………. پی بردند. ………………………………………

 • گلبای گفت:

  «احمدی‌نژاد هر اشتباهی که کرد، اما، عزت ایرانی را به همهٌ سطوح هرمِ اجتماعی ایران برد.» نظر خصوصی شما است.
  مرادی جان جملات بر اساس حب و بغض نمی‌تواند کمبودهای سند را پر کند. شما از کدام عزت صحبت میکنید؟ شما جریان جنجال در مجلس ، جنجال بر سر مدرک دکتری تقلبی کردان، عزل متکی، استقبال در برزیل از ایشان و… را بار دیگر در آرشیو مجلات یا اینترنت مرور کن. کدام مورد عزت آفرین بود ؟ انزوای جهانی را نمی‌توان عزت نامید قبل از این تفکر صدام و …هم همین تفکر را داشتند اما الان از آن گفتارها پوچ خبری نیست.

 • کشاورز گفت:

  ایاعزت ایرانی درحد انتظاریارانه چهل هزارتومانی است؟چرا چشمهای خود را برواقعیت میبندید؟فروش روزانه چهارمیلیون بشکه ای نفت درانتهای دولت خاتمی به روزی چهارصدهزاربشکه رسیدبرادر.انهم درازای همین مقدار اندک پولی دریافت نمیشد ویا کالای درجه ده چینی وهندی داده میشد یا بابک زنجانی نفت را میفروخت وحسابش را پرمیکرد وباسودان پول مقداری ازان را به حساب دولت میریخت

 • کشاورز گفت:

  باسلام.دوست عزیز واقعا جای بسی تاسف است که هنوز هم مثل عصرجنگهای صلیبی عزت واقتدار مملکت را درتنش ودر لاف خالی زدن وتوجهی به عاقبت ان نکردن وتحریم راکاغذپاره خواندن،میدانید.ایا اینکه احمدی نژاد مردم را به کاسه گدایی دردست گرفتن منتظر چهل و..یارانه گرفتن عادت دادو وابسته کرد کاردیگری انجام داد؟

  • گلبای گفت:

   آقای کشاورز
   چه عزتی بهتر از حمله به سفارت انگلیس که حتی یک نفر محاکمه نشد. احتمالا در خفا هم تقدیر شدند. البته مشکل احمدی‌نژاد نیست……..

 • محمود گفت:

  سخته برادر
  با عنایت به این همه بخران در دولت روحانی
  باز هم یه دوره ای بودن دولت دور از انتظاره

 • موسوی گفت:

  دایی جان! روزی که پتو از سر کودکان مملکت می‌کشیدند و دیوارهای خانه‌شان را ویران می‌کردند، حضرتعالی چرا سکوت کردی؟ سکوت هیچ، چرا حمایت کردی؟ جناب یوسف خان! حمایت‌های حضرتعالی از دولتی که جز ویرانی به بار نداشت، یادت باشد.

پربازديد