تاریخ درج خبر : 1395/04/18
کد خبر : ۵۴۶۵۰۴
+ تغییر اندازه نوشته -
نورمحمد حسینی‌سوق

لزوم تداوم و تعمیق و مدیریت پاک جنبش اصلاحات اداری

محمدحسین‌خان واقف مروی از نزدیکان فتحعلی‌شاه بود اما هرگز به خدمات دولتی تمایلی نشان نداد و دعوت فتحعلی‌شاه را برای تصدی امر وزارت نپذیرفت ولی تا پایان عمر چنان مشاور صدیقی در خدمت فتحعلی‌شاه باقی ماند. محمدحسین‌خان مروی که ثروت بسیاری داشت آثار خیری چون مدرسه، مسجد، باغ و بازارچه مروی را در تهران از خود بر جای گذاشت و تمام املاک خود را برای مسجد و مدرسه خویش وقف کرد.

نقل است زمانی که می‌خواستند مدرسه مروی را بسازند، خان مروی، تمام علما و بزرگان را دعوت کرد و گفت: کسی که نماز شب او ترک نشده ولو به قضا، کلنگ این مدرسه را بزند، کسی حاضر نشد و جلو نیامد و ایشان خودش کلنگ مدرسه را می‌زند و می‌گوید من از زمانی که به بلوغ رسیدم عهد کردم که نماز شبم ترک نشود.

این روزها در هر کوی و برزن، مدیر و غیرمدیر صحبت از فیش‌های نجومی است. فیش‌هایی که نشان‌دهنده فساد اداری در میان دستگاه‌های دولتی است. در این میان چند نکته به نظر می‌رسد که خالی از لطف نباشد.

اولاً کسی که نام این دزدی‌ها را فیش نجومی گذاشته است بسیار زیرک و سیاس بوده است. گذر از قانون و دست‌درازی به بیت‌المال فساد نام دارد چه 1000 تومان باشد چه 300 میلیون. برخی آقایان معیار را پرداختی‌های خودشان فرض کردند. مثلاً چون خودشان 18 میلیون می‌گرفتند، فرمودند: 18 میلیون تومان قانونی است ولی 30 میلیون نجومی است. پاداش‌های فلان قانونی است ولی پاداش‌های بهمان نجومی و غیرقانونی است. وام‌های کارمندان و … قانونی است ولی وام‌های مدیران قانونی نیست.

لطف کنید به جای استفاده از واژه فیش‌های نجومی، از عبارت فیش‌های غیرقانونی یا فیش‌های غیرمعمول استفاده نمایید.

دومی نکته اینکه، مشاهده می‌شود همه افراد در این خصوص اظهارنظر می‌کنند. کسی که تا دیروز به نان شب محتاج بود و الان به مدد مسِئولیت‌های دولتی، کارخانه‌ها میلیاردی، روزنامه‌های آن‌چنانی، خانه‌های لوکس، فرزندان تحصیل‌کرده فرنگ، دامادهای آمریکایی، دختران بورسیه و آقازاده‌های استاد، ماشین‌های لوکس پیدا کردند؛ دارند صاحبان فیش‌های نجومی را محکوم می‌کنند. اینجاست که باید با الهام از خان مروی بگوییم که کسانی که حتی هزار تومان از بیت‌المال برای خویش و یا دیگران کنار گذاشتند و یا به‌واسطه سوء مدیریتشان در اجرا و نقصان علمشان در وضع قانون و قصورشان در نظارت و کاهلی‌شان در قضاوت باعث شدند که این وضع پیش بیاید بخواهیم که برای ساخت این عمارت حداقل کلنگ را زمین بگذارید و ابتدا خود و ادارات و سازمان خود را اصلاح نمایید. بگذارید پاکدستان که کم هم نیستند به دنبال به سرانجام رساندن این پویش اجتماعی باشند. آن کسانی که دامن خود و خانواده‌شان را با این همه قدرت و امکان ثروت از این فساد پاک نگه داشتند کم نیستند.

من در مقاله قبل هم نوشتم که شجاعت حسینی نتیجه عدالت علوی است نه عکس آن. مسئولان قبول نمایند که امروزه مسائلی که ادارات ما را فاسد و باعث شده است که لقمه ناروا به خورد فرزندان و نوباوگان این مملکت برود عبارت‌اند از:

اضافه‌کاری در حالی که متوسط کار روزانه در ادارات کمتر از دو ساعت است.

پاداش در حالی که سازمانِ و ادارات ما هیچ‌کدام لیاقت پاداش که ندارند هیچ بل مرتب باید تنبه شوند تا سازمان درست عمل نماید.

حق‌های کاپیتولاسیونی مثل حق فراغت، گردش، فرهنگی، مسکن و … در حالی که شامل عددهای خاص می‌شود و اکثریت کارمندان محروم هستند.

وام‌های آپارتایدی. اینکه به برخی‌ها وام‌های قرض‌الحسنه آن‌چنانی از 5 تا 300 میلیون بدهند و به بقیه کارمندان تعلق نگیرد.

حق کارانه که در یک اداره یک فرم است و در اداره دیگر شکل دیگری است.

مهم‌تر از همه اعطای مدرک در حالی که نمرات آن را با رانت و تلفن کسب کرده باشید و پایان‌نامه آن را دیگری بر این نوشته است.

استخدام بستگان به اشکال متفاوت و صور متنوع که عقل جن هم به آن نمی‌رسد.

استفاده از امکانات دولتی برای تفریح و مسافرت به غیر از اشکال قانونی، سوءاستفاده از ماشین، تلفن و امکانات اداری برای فرزندان و استفاده‌های شخصی و سندسازی‌های مالی و جابجا کردن ردیف‌های اعتباری و مالی که به این موارد فساد اداری و عدم شفافیت سازمانی گفته می‌شود. همانی که اجازه نمی‌دهد دستگاه بوروکراتیک جامعه درست عمل کند. این‌ها لقمه‌های شبهه‌ناک است. این‌ها دروازه‌های جهنم است. این‌ها حق‌الناس است. این‌ها بازخواست اخروی و بنا به برخی روایات عقوبت دنیوی دارد. بپذیرید که باید جراحی صورت گیرد. لطفاً مسئله را به سید صفدر بنده خدا و صندوق توسعه ملی خلاصه نکنید. بنشینید به دنبال جنبش اصلاحات اداری باشید. خدا با ما شوخی ندارد، ترازوی خدای مثقالی است نه نجومی.

اگر هم نشد که اصلاح شود، مشکلی نیست. مستضعفان، مطمئن باشند که معاد و روز قیامتی را که خداوند توحید ندا داده برای استقرار همین عدالت از سوی نبوت بشارت داده شده است. الگو هم امامت علی (ع) است نه ریخت‌وپاش‌های عثمانی است. خون شهدای پاک‌باز این ملت گلوی خائنین و دست درازکردگان به بیت‌المال را در همین دنیا هم خواهد گرفت.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد