تاریخ درج خبر : 1395/04/19
کد خبر : ۵۴۶۵۶۵
+ تغییر اندازه نوشته -
در جلسه شورای حفاظت از منابع آب گچساران مطرح شد

کاهش 30 میلیون مترمکعبی حجم مخزن آب سد کوثر/ بیشتر کارگران دشت لیشتر افغانستانی هستند

مدیر اداره بهره‌برداری و نگهداری سد کوثر گچساران گفت: با توجه به کاهش 30 میلیون مترمکعبی حجم مخزن آب سد کوثر نسبت به مدت مشابه در سال گذشته در حال حاضر 190 میلیون مترمکعب از حجم نرمال این سد آب کمتری وجود دارد.

به گزارش سایت استان به نقل از فارس، اسلام قدمی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب این شهرستان، اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های مهم و اساسی مسئولان در این شهرستان برطرف کردن معضل بیکاری بوده که حوزه کشاورزی بستری مناسب برای برطرف کردن این معضل به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه متأسفانه حدود 20 درصد از کشاورزان دشت لیشتر بومی هستند، افزود: افزون بر 80 درصد کشاورزان دشت لیشتر غیربومی هستند.

مدیر اداره بهره‌برداری و نگهداری سد کوثر گچساران تصریح کرد: جمعیت زیادی از کارگران حوزه کشاورزی در دشت لیشتر را کارگران افغانستانی تشکیل می‌دهند و کارگران بومی نیز در این خصوص نقشی ندارند.

قدمی با اشاره به کشت‌های استراتژیک ازجمله گندم و ذرت عنوان کرد: با توجه به میزان زیاد آب ورودی سد کوثر به دشت لیشتر، استفاده غیراصولی و قیمت پایین آن همچنین هجوم کشاورزان دیگر مناطق به این منطقه وضعیت بیکاری و هدر رفت آب تشدید شده است.

وی یادآور شد: با توجه به کاهش 30 میلیون مترمکعبی حجم مخزن آب سد کوثر نسبت به مدت مشابه در سال گذشته در حال حاضر 190 میلیون مترمکعب از حجم نرمال این شد آب کمتری وجود دارد.

قدمی ادامه داد: با توجه به سیاست‌های شرکت آب منطقه‌ای و وزارت نیرو مبنی بر تأمین آب شرب 2.5 میلیون نفر در 5 استان جنوبی کشور و تضمین دوساله تأمین آب شرب نیاز به تصمیمی مهم در این خصوص وجود دارد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد