تاریخ درج خبر : 1395/04/19
کد خبر : ۵۴۶۵۹۴
+ تغییر اندازه نوشته -
بر اساس گزارش مرکز آمار:

بحران بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد/ نرخ بیکاری جوانان و زنان در استان فاجعه‌بار است

میانگین نرخ بیکاری جوانان در کشور 28.6 درصد است که 16 استان کشور دارای نرخ بیکاری بیش از میانگین هستند.

به گزارش سایت استان به نقل از بویرخبر، بر اساس نتایج طرح آمارگیری نیروی کار زمستان 1394 که از سوی مرکز آمار ایران انتشار یافته است، استان‌های کهگیلویه و بویراحمد با 56.5 و کردستان با 50.1 درصد بیشترین نرخ بیکاری جوانان 15 تا 24 ساله را در میان سایر استان‌های کشور به خود تخصیص داده‌اند.

بیکاری هم‌اکنون در میان جوانان، زنان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی خود را بیش از سایر گروه‌ها نشان می‌دهد و این سه گروه را تهدید می‌کند. به‌عبارت‌دیگر، در ایران فرصت‌های شغلی برای جوانان، زنان و دانش‌آموختگان دانشگاهی فراهم نیست.

برای ایجاد اشتغال در کشور باید صنعت رشد کند تا در کنار توسعه آن سایر بخش‌های اقتصادی تحرک یابند. بیکاری وقتی‌که در حوزه زنان جوان موردبررسی قرار می‌گیرد، شرایط بسیار ناخوشایندتری نسبت به سایر گروه‌ها دارد. میانگین نرخ بیکاری زنان در زمستان 1394 برابر 43.4 درصد بود و استان‌های مرکزی با 73.8 و کهگیلویه و بویراحمد با 68.5 درصد بیشترین نرخ بیکاری زنان را در کشور دارند.

معضل اجتماعی بیکاری از یکسو می‌تواند موجب فقر و کمی درآمد شود و از سوی دیگر تبعات اجتماعی بی‌شماری نظیر افزایش استرس، پرخاشگری، افسردگی و سرخوردگی‌های اجتماعی به دنبال دارد که تمامی این شرایط می‌تواند تبعات ناگواری در خانواده و اجتماع داشته باشد.

جوان بیکار، جوان تحصیل‌کرده بیکار، زن جوان بیکار همگی آسیب‌پذیرند و در معرض پدیده‌های ناگوار اجتماعی قرار دارند. این دسته از افراد می‌توانند در جامعه نیز آسیب‌زا باشند.

شاید کمترین آسیب بیکاری را بتوان در افسردگی و سرخوردگی فردی جستجو کرد اما به‌طور یقین مسائل روحی و روانی افراد بازتاب ناخرسندی در جامعه پیرامونی افراد خواهد داشت.

لیلی دانشمند مسئول یکی از کاریابی‌های تهران در خصوص وضعیت کار زنان و مردان جوان مراجعه‌کننده به این مراکز به ایرنا، گفت: شرایط بازار اشتغال برای زنان خوب نیست، اما زنان به دلیل مسئولیت‌پذیری بیشتر مشاغل را باوجود دستمزد کمتر و شرایط سخت‌تر می‌پذیرند. این در حالی است که زنان در محیط‌های فنی کمتر جذب می‌شوند.

وی گفت: باید اطلاعات بازار کار جمع‌آوری شود تا بتوانیم سیمای درستی از وضعیت اشتغال و بیکاری در کشور داشته باشیم. واحدهای تولیدی می‌توانند اطلاع دهند که سالانه چند نفر بازنشسته و چه میزان در هر بنگاه جای خالی باز می‌شود.

به گفته این فعال بخش خصوصی در حوزه کار، ظرفیت‌ها باید شناسایی شود تا کاریابی‌های بتوانند مراجعه‌کنندگان را به پست‌های خالی شغلی ارجاع دهند.

دانشمند معتقد است، دانش‌آموختگان دانشگاهی باید در کنار دانش خود مهارت انجام کار را نیز فراگیرند زیرا بسیاری از آن‌ها حتی در رشته‌های تحصیلی خود مهارت کافی ندارند.

وی تسلط به دانش رایانه و زبان انگلیسی را از ضرورت‌ها برای جویندگان کار تحصیل‌کرده عنوان کرد.

هم‌اکنون بازار کار کشور از جهات گوناگون آماده پذیرش نیروی کار نیست، زیرا نه‌تنها فرصت شغلی فراهم نشده است، بلکه نیروی کار هم نمی‌تواند به‌راحتی به لحاظ مهارتی در جایگاه شغلی قرار گیرد. به عبارتی نه جایگاه برای اشتغال داریم و نه نیروی کارآمد برای تصاحب شغل.

علی ربیعی وزیر کار و تعاون و رفاه اجتماعی می‌گوید،96 درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی کشور مهارت برای اشتغال ندارند و تنها چهار درصد فارغ‌التحصیلان کشور متناسب با بازار کار تحصیلات کسب کرده‌اند.

ثروت جوامع «نیروی انسانی توانمند» است. تردیدی نیست، اگر نتوانیم رونقی در اقتصاد ایجاد و جوانان را برای مسئولیت‌پذیری اجتماعی توانمند کنیم افق‌های آینده برای کشور روشن نخواهد بود.

سرمایه اجتماعی اگر سال‌های طولانی در حاشیه باشد، جامعه به رنگ خاکستری باقی خواهد ماند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد