تاریخ درج خبر : 1395/04/19
کد خبر : ۵۴۶۶۱۱
+ تغییر اندازه نوشته -
سرمایه‌گذار پروژه گردشگری بخش خصوصی خبر داد:

40 میلیارد ریال برای ساماندهی غار ده شیخ پاتاوه هزینه می‌شود

سرمایه‌گذار بزرگ‌ترین پروژه گردشگری بخش خصوصی در کهگیلویه و بویراحمد گفت: افزون بر 40 میلیارد ریال برای ساماندهی وایجاد زیرساخت های گردشگری غار ده شیخ پاتاوه هزینه می‌شود.

به گزارش سایت استان به نقل از ایرنا، غلامحسین گنجی افزود: برای ساماندهی این غار امکاناتی ازجمله جاده دسترسی، نورپردازی، رستوران ، فضای سبز و مکان‌های استراحت اجرا می‌شود.

وی بیان کرد:پروژه ساماندهی غار ده شیخ در دو مرحله عملیاتی خواهد شد که امیدواریم در مرحله اول و بعد از مهیاکردن امکانات اولیه برای دسترسی به غار تا دو ماه آینده امکان حضور گردشگران به این منطقه فراهم شود.

گنجی اظهار کرد: در مرحله دوم ساماندهی غار ده شیخ پاتاوه ساخت اردوگاه در پایین‌دست غار در زمینی به مساحت یک هکتار در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی عنوان کرد: در این اردوگاه هر آنچه یک گردشگر نیاز داشته باشد شامل رستوران ، سوئیت، آلاچیق و آبدارخانه ساخته می‌شود.

غار ده شیخ پاتاوه که قدمت آن مربوط به دوره دوم زمین‌شناسی است که سالیان طولانی براثر ریزش‌های جوی حفره‌هایی ایجادشده و آب درون حفره‌ها به بیرون خارج می‌شد که موجب شکل‌گیری قندیل‌های بسیار زیبا و شگفت‌انگیزی در دالان‌های گوناگون غار شده است.

82143245-70853480

این غار که دارای دو دهنه ورودی، دالان‌های مسکونی و آبراهه‌های زیباست و با انجام کاوش‌های جدید دو ورودی دیگر همراه با سه دالان بزرگ در آن کشف ‌شده است.

ورودی‌های جدید این غار دارای ارتفاعی حدود 15تا 20 مترمربع است که در مرحله نخست باید به‌صورت نشسته وارد غار شد.

از ویژگی‌های این غار وجود حوضچه‌های بزرگ و کوچک آبی است که به شکلی حیرت‌آور توسط دالان‌های باریک به هم متصل می‌شوند.

غار ده شیخ با فاصله حدود سه کیلومتر از روستای ده شیخ و هشت کیلومتری از جاده اصلی یاسوج – اصفهان و مشرف بودن بر رودخانه زیبا و پرآب بشار ، امکان جذب گردشگران خارجی و داخلی شرایط تبدیل‌شدن به یک اثر گردشگری پررونق را دارد.

82143245-70853482

شهر تاریخی پاتاوه یکی از بزرگ‌ترین بخش‌های شهرستان دنا با جمعیتی حدود 40هزار نفر در 50کیلومتری یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد واقع است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد