تاریخ درج خبر : 1395/04/15
کد خبر : ۵۴۶۶۳۱
+ تغییر اندازه نوشته -

عبور از روحانی؛ رویای بی تعبیر

 سایت استان: ولی‌الله شجاع‌پوریان

در روزهای گذشته اخباری مبنی بر پروژه «عبور اصلاح‌طلبان از روحانی» در انتخابات 96 در رسانه‌های اصول‌گرا منتشر شده است؛ اصول‌گرایان با ذوق‌زدگی با استناد به پیام شخصی یکی از چهره‌های منتسب به جریان اصلاحات در شبکه‌های اجتماعی تلاش کردند این تصمیم را به‌مثابه یک تصمیم حزبی و جناحی اصلاحات مطرح کنند، هرچند مجمع روحانیون مبارز به‌عنوان یک تشکل محوری جناح اصلاحات، بلافاصله با صدور پیامی این خبر را تکذیب کرد و تأکید کرد تصمیمی برای عبور از روحانی در انتخابات آینده در دستور کار اصلاح‌طلبان قرار ندارد، اما پرداختن به این موضوع برای تنویر وضعیت موجود لازم به نظر می‌رسد.

میدان سیاست ورزی، عرصه تصمیم‌گیری هوشمندانه، اولویت‌بندی اهداف، امکان‌سنجی، واقع‌بینی، توجه به مقتضیات و شرایط زمانی و مکانی و در نظر گرفتن موانع و محدودیت‌هاست؛ بی‌اعتنایی به این عوامل در فرآیند تصمیمات و برنامه‌ریزی‌های سیاسی می‌تواند مخاطره‌آمیز و همراه با ناکامی باشد. اصلاح‌طلبان نیز با باور به قواعد نوشته و نانوشته پیش‌گفته در سال‌های گذشته استراتژی و راهبرد سیاسی خود را طراحی و دنبال کرده‌اند. بدیهی است در دهه گذشته محدودیت‌های فراوانی پیش‌روی اصلاح‌طلبان قرار گرفت، برخی از تشکل‌ها و احزاب اصلاح‌طلب از فعالیت سیاسی و تشکیلاتی منع شدند، همچنین محدودیت‌هایی برای بسیاری از چهره‌های سرشناس اصلاحات ایجاد شد، چهره‌های اصلاح‌طلب در انتخابات‌های مختلف توسط نهادهای نظارتی رد صلاحیت شدند، رسانه ملی و تریبون‌های عمومی پروژه تخریب گفتمان اصلاحات را در پیش گرفتند، لذا هوشمندانه بود که فعالیت سیاسی اصلاح‌طلبان متناسب با شرایط و تنگناهای موجود بازتعریف و طراحی شود؛ در چنین شرایطی حمایت از روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 92 هوشمندی و درایت اصلاح‌طلبان را در پیشبرد اهداف خود نشان داد. گرچه دکتر روحانی گزینه اول اصلاح‌طلبان نبود، اما با قرابتی که به باورهای اصلاح‌طلبانه داشت و تعهد به پیگیری مطالبات اصلاح‌طلبانه، توانست به پشتوانه گسترده اجتماعی اصلاح‌طلبان بر مسند ریاست‌جمهوری قرار گیرد. گذشت سه سال و اندی از دولت یازدهم پایبندی و تعهد دولت یازدهم به شعارها و وعده‌هایش را تثبیت کرده، تردیدی نیست در برخی حوزه‌ها مطالبات و انتظاراتی وجود داشت که بنا به برخی دلایل و محذوریت‌ها از حیطه توانایی یا مسئولیت دولت خارج بود، اما درمجموع می‌توان به عملکرد دولت روحانی در تحقق مطالبات اصلاح‌طلبان نمره قبولی داد.

در انتخابات مجلسین شورای اسلامی و خبرگان رهبری نیز راهبرد شورای اصلاح‌طلبان به بار نشست و پیروزی مطلق در تهران و سراسر کشور را به ارمغان آورد. انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96 نیز تداوم شرایط کنونی خواهد بود، ازاین‌رو عقلانیت و تدبیر سیاسی ایجاب می‌کند که بهترین گزینه موجود موردحمایت اصلاح‌طلبان قرار گیرد که بی‌هیچ تردیدی در شرایط فعلی دکتر حسن روحانی می‌تواند گزینه اول اصلاح‌طلبان در انتخابات آتی باشد. بدیهی است در میان اصلاح‌طلبان قرائت‌های شخصی مختلفی نیز وجود داشته باشد که با توجه به فضای تکثر و آزادی بیان و دیدگاه‌ها در گفتمان اصلاحات، ممکن است در رسانه‌ها نیز مطرح شود، اما آنچه به‌عنوان تصمیم نهایی اصلاح‌طلبان به افکار عمومی معرفی می‌شود برآیند تصمیم نهایی مجموعه احزاب و جریان‌های اصلاح‌طلب است، پس نمی‌توان ادعای یک فرد یا چند نفر را به استراتژی کلان اصلاحات به شمار آورد.

به‌یقین در ماه‌های منتهی به انتخابات 96 این استراتژی به‌صورت گسترده‌تری از سوی اردوگاه رقیب به کار گرفته خواهد شد.

اصول‌گرایان که موفقیت خود را ایجاد شکاف میان اصلاح‌طلبان و اعتدالیون می‌دانند تلاش خواهند کرد با هر بهانه‌ای انسجام و هم‌گرایی این دو مجموعه را نشانه بگیرند. در چنین شرایطی چهره‌های منتسب به جریان اصلاحات باید با هوشمندی بیشتری رفتار کنند و بهانه به دست مخالفین ندهند و هم افکار عمومی و فعالان سیاسی بدون توجه به استراتژی رقیب برای موفقیت دولت روحانی در انتخابات 96 – که دور از دسترس نیست – تلاش کنند. شکاف‌ها و اختلاف‌نظرهای داخلی در وضعیت موجود باعث برهم زدن تمرکز فعالان سیاسی و استفاده جریان رقیب از این شکاف‌ها خواهد شد.

دکتر روحانی و دولت یازدهم مادامی‌که خود را متعهد به گفتمان اصیل اصلاحات نشان دهند از حمایت و پشتوانه این جریان مردمی برخوردار خواهند بود و پروژه موهوم عبور از روحانی ساخته‌وپرداخته جریان‌هایی است که تلاش می‌کنند با طرح چنین موضوعاتی رؤیای بی تعبیر یک دوره‌ای‌بودن ریاست‌جمهوری دکتر روحانی را دنبال کنند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد