تاریخ درج خبر : 1395/04/20
کد خبر : ۵۴۶۶۴۷
+ تغییر اندازه نوشته -
گزارشی از برگزاری مجمع عمومی مسکن مهر در پی اعتراضات متقاضیان شهرک بلکو

بعد از گذشت 5 سال از تاریخ تحویل، هنوز خبری نیست/ متقاضیان سعی کنند با همیاری مشکلات را حل کنند (تصاویر)

اعتراضات مکرر متقاضیان مسکن مهر شهرک صنعتی بلکو نسبت به عدم تحویل واحدهای خریداری‌شده از سوی سازمان همیاری شهرداری باعث شد تا به دستور ویژه استاندار کهگیلویه و بویراحمد و با حضور فرماندار بویراحمد نشست مجمع عمومی مسکن مهر برای بررسی مشکلات این متقاضیان برگزار شود.

300 (3)

به گزارش سایت استان، به پیشنهاد فرماندار بویراحمد عصر دیروز جمعی از متقاضیان مسکن مهر بلکو و مدیران سازمان همیاری شهرداری به همراه فرماندار بویراحمد و معاون ایشان در سالن اجتماعات بنیاد شهید گرد هم آمدند تا با شنیدن صحبت‌های دو طرف اختلافات باهمفکری فرماندار بویراحمد و تعیین نمایندگان متقاضیان اختلافات موجود مرتفع شود.

نخستین سخنران این مراسم حجت‌الاسلام جمال سیرت نماینده متقاضیان مسکن مهر بلکو بود که در این نشست گفت: در وهله اول باید بگویم که طبق قولنامه با این تعهد که سال ۸۹ متقاضیان مبلغی را واریز کنند و سال ۹۰ واحد خود را تحویل بگیرند یک سند به ما داده‌اند اما الآن ۵ سال از سال ۹۰ گذشته است و هیچ خبری از تحویل مسکن مهر نیست، ضمن اینکه در قولنامه قیدشده است که چنانچه تأخیر در تحویل واحدها صورت گیرد تأخیر پرداخت خواهد شد.

جمال سیرت به مبلغ وام قیدشده در قولنامه اشاره کرد و گفت: در قولنامه قید شده است که مبلغ ۲۰ تا ۲۲ میلیون تومان به هر مالک تعلق می‌گیرد اما الآن ۳ میلیون اضافه کرده‌اند خب ما ازیک‌طرف سود مشارکت می‌دهیم و از سوی دیگر وام هم پرداخت کنیم.

جمال سیرت ادامه داد: اگر همان موقع تحویل می‌دادند ما توان قسطی کردن را داشتیم و در بحث محوطه‌سازی ما هیچ جا ندیدم محوطه‌سازی خارج از قرارداد ساختمان باشد، ضمن اینکه اگر ما همان سال ۹۰ هزینه انشعابات را پرداخت می‌کردیم با ۳۰۰ هزار تومان تمام می‌شد اما الآن باید ۴ تا ۵ میلیون تومان پرداخت کنیم.

جمال سیرت در انتها به عرصه و اعیان اشاره کرد و گفت: ساختمان را روی آب بنا نمی‌کنند و این درست نیست که ما پول ساختمان را دادیم بگویند پول زمین را هم الآن بدهید و هیچ جا در قانون نداریم عرصه جدا از اعیان باشد و در ارتباط با فاضلاب هم باید بگویم که من حاضرم پیمان‌کار را بیارم اینجا که تاکنون از ۱۱۰ واحد فقط ۱۵ میلیون تومان به ایشان پرداخت‌ شده است.

بختیاری دومین نفری بود که از جانب متقاضیان مسکن مهر بلکو سخن گفت: ما پول عرصه و اعیان را تحت هیچ شرایطی پرداخت نمی‌کنیم، مگر می‌شود سازمان همیاری ۹۰ درصد وام مسکن مهر را دریافت کرده و ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است درصورتی‌که اطلاع دارم پول را از ما گرفتند و به کارکنان مازاد و بیکار خود داده‌اند.

بختیاری گفت: به ازای هر واحد ۳ میلیون تومان از ما اضافه گرفته‌اند اگر سازمان همیاری پول نیاز دارد خودشان به اسم خودشان بروند وام بگیرند.

وی با انتقاد از معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: بیشتر مشکلات ما مربوط می‌شود به آقای نیک اقبال ولی متأسفانه ایشان حضور ندارند و آقای قائم‌مقامی از خودشان اختیاری ندارند.

بختیاری با اشاره به وضعیت هزینه آب و فاضلاب گفت: در قرارداد ننوشته است که هزینه آب و فاضلاب بر عهده خریدار است و چون قید نشده است بر عهده فروشنده است و ما پرداخت نخواهیم کرد تازه اگر به هزار دلیل قرار بر پرداخت هزینه فاضلاب از طرف ما باشد ما پول را به‌حساب آب و فاضلاب می‌ریزیم.

فرماندار بویراحمد در این جلسه گفت: مسکن مهر از اول اشتباه بوده است و برای ما مشکلات زیادی درست کرده است.

محمدکاظم نظری افزود: در جاهای یکه زمین دولتی و رایگان بوده است و قراردادها بر اساس اجاره به‌شرط تملیک بوده است کمتر مشکل ایجاد شد و مسکن مهر یک مشکل بر مشکلات ما همانند بی‌آبی، ترافیک و تورم …. افزود.

نظری با اشاره به اینکه مشکلات مسکن مهر مختص سازمان همیاری نیست بیان کرد: مشکلات مسکن مهر در همه جای کشور وجود دارد و این مختص سازمان همیاری نیست.

وی با تأکید بر انتخاب نمایندگان متقاضی گفت: ما نمی‌توانیم با ۳۰۶ نفر حرف بزنیم و جوابگو باشیم باید تعدادی به نمایندگی از همه انتخاب شوند و ما حرف‌های دو طرف را می‌شنویم.

فرماندار بویراحمد اذعان داشت: متقاضیان ادعاهایی دارند و سازمان همیاری هم ادعا دارد ما باید حرف‌های دو طرف را بشنویم تا بتوانیم به یک جمع‌بندی برسیم، چراکه نمی‌توانیم بدون دلیل کسی را محکوم کنیم.

محمدکاظم نظری با بیان اینکه اگر کسی فکر کند می‌تواند شکایت کند اضافه کرد: شکایت برای شما آزاد است اما سعی کنید با هم‌اندیشی مشکلات را حل کنید و اینکه می‌گویند پول ما را خوردند و سوءاستفاده شده است اگر مدرک دارید ارائه دهید ما بررسی می‌کنیم اگر سند دارید به نماینده‌های منتخب خودتان تحویل دهید.

وی در پایان گفت: در هیچ جای کشور دولت نمی‌تواند برای مسکن مهر پرداختی داشته باشد و کمک کند حال شاید بتوانیم به فلان دستگاه بگوییم ماشین‌آلات در اختیار آنان قرار دهند.

رئیس سازمان همیاری شهرداری در این نشست گفت: از ۳۰۶ نفر متقاضی فقط ۶۰ نفر در این جلسه حضور دارند و ما در دو جبهه مخالف هم نیستیم ما باید همفکری کنیم تا زودتر به نتیجه برسیم.

مهدی قائم‌مقامی با اشاره به مشکلات سازمان همیاری گفت: ما مشکلات زیادی داریم و به راحتی نمی‌توانیم به نتیجه برسیم مسکن شهرسازی که متولی مسکن مهر است الآن حضور ندارد و زیر پای ما را خالی کرده‌اند.

قائم‌مقامی افزود: من که نمی‌توانم سندسازی کنم تمام اسناد هزینه برای واحدها موجود است و در صورت نیاز اسناد را در اختیار نمایندگان شما قرار می‌دهم.

وی ضمن گلایه از متقاضیان گفت: من هم برای خودم حرف‌هایی دارم و نمی‌خواهم به تخلف‌ها اشاره‌کنم و از این به بعد فقط به نمایندگان شما پاسخ خواهم داد.

رئیس سازمان همیاری گفت: برای این پروژه ۱۴ میلیارد تومان برآورد شده بود و ما تاکنون ۱۱ تا ۱۲ میلیارد تومان هزینه کردیم و در این راه مشکلات زیادی سد راه ما بود.

مهدی قائم‌مقامی به مشکلات اقتصادی موجود اشاره کرد و گفت: رکود اقتصادی، نبود پول در بانک‌ها مشکلات موجود است و این مشکل فقط گریبان ما را نگرفته است ما وارث یک سری قراردادی شدیم که در ایجاد آن دخالتی نداشته‌ایم.

در پایان این برنامه برای انتخاب نمایندگان متقاضی ۶ نفر داوطلب شدند که پس از رأی‌گیری ۵ نفر انتخاب شدند و تنها خانم داوطلب رأی لازم را به دست نیاورد.

300 (1) 300 (4) 300 (5) 300 (6) 300 (7) 300 (2) 300 (8)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد