تاریخ درج خبر : 1395/04/20
کد خبر : ۵۴۶۶۸۱
+ تغییر اندازه نوشته -
داستان روستاهای کهگیلویه و بویراحمد:

مقبولیت در زمستان، محرومیت در تابستان/ میرشکارها به کمک تولید در روستاها بیایند!

سایت استان: محمود محمدی

امروزه در عصر ارتباطات و تکنولوژی‌های فراوان در دسترس مردم، بسیاری از فاصله طبقاتی میان دهک‌های جامعه براثر آگاهی بخشی از طریق وسایل ارتباط‌جمعی کاهش پیدا کرده است.

به‌خوبی یادم هست که پدر علم فناوری اطلاعات ایران دکتر علی‌اکبری، در یک روستای کوچک و دورافتاده در کشور توانست با یک ابتکار ساده طرح روستای الکترونیک را رقم بزند و متعاقب با این کار دفاتر ICT روستایی در کشور تأسیس شد و به یک طرح همه‌گیر مبدل گشت.

در این مثال ذکر چند نکته عبرت گیر خالی از لطف نیست؛ اولاً ایشان این طرح را در روستای محل تولدش بدون هیچ دغدغه‌ای و توجه به حرف‌های نامربوط رقم زد، دوماً بازوان اجرایی این کار جوانان بی‌کار و تحصیل‌کرده روستا بودند که دست آن‌ها را از وسایل ابتذال و فساد خالی نمود و با آموزش ساده‌ای توانست آن‌ها را به سفرای فروش محصولات کشاورزی پدرانشان در بستر اینترنت تبدیل نماید.

سوم اینکه گستره‌ی طرح از بستر این روستا شروع و به یک همکاری نمونه در سطح کشور مبدل گشت و طرح ملی شد.

باکمی تفکر در این سه نکته درس‌های بی‌بدیلی را در آموزه‌های فرهنگی استان می‌توان رقم زد.

اما در روستاهای استان کهگیلویه و بویراحمد چه خبر است؟ آیا سازندگی و تولید اتفاق می‌افتد و تصویر روشنی از این موضوع در ذهن ما رقم می‌خورد؟

آیا دولت به‌خوبی توانسته از مهاجرت‌های غیرضروری به شهرهای استان جلوگیری نماید و به طبع آن از حاشیه‌نشینی دور شهرهای پرجمعیت استان جلوگیری نماید؟

آنچه در نگاه اول به پاسخ به این سؤالات در ذهن متبادر می‌گردد این است که روستاهای استان ما تنها بازیچه‌ای شده‌اند که در زمستان(اشاره به زمستان1394 و سال‌های مشابه قبل از آن) به محلی برای جمع‌آوری آرای مردم تبدیل می‌گردد و سیاست‌های پوشالی برخی از نمایندگان استان در این جبهه به رخ مردم کشانده می‌شود. آیا تحقق پیداکرده‌اند میرشکارهایی که سالیان گذشته تاکنون از خود در ذهن مردم بی‌گناه این مناطق اسطوره‌های بی‌بدیلی ساخته‌اند؟

سه بعد مهم رونق تولید در روستاهای ما(یعنی ابتکار در ارائه طرح‌های تولیدی، به‌کارگیری جوانان همان روستا در همان طرح به جهت جلوگیری از مهاجرت‌های بی‌مورد و ملی ساختن طرح) که در مثال بالا به‌خوبی برای مخاطبان این یادداشت روشن گردید، محقق گشته‌اند؟

اکنون در فصل تابستان(آغاز روزگار نمایندگی نمایندگان مجلس در تهران)، آیا دوباره همان میتینگ‌های سیاسی در روستاها با عنوان راهکارهای رفع تولید در همان روستاها با حضور مردم روستا و نمایندگان برگزار می‌شود یا خیر؟

واقعیتی است غیرقابل‌انکار که میرشکارها اکنون در لانه جدید خود در پی اهداف سیاسی جدیدشان هستند و دست مردم تا روزگار جدید انتخابات آتی در حنایی خواهد ماند که دگرباره با بوی انتخابات به خود رنگی جدید می‌گیرد.

نماینده مجلس موظف است با ارائه طرح‌های ملی، اشتغال‌زایی در جهت اقتصاد مقاومتی و رفع موانع اشتغال از شهرستانش برآید نه اینکه شبانه‌روزش در مجلس در پی سیاسی بازی باشد!

امیدواریم رویه نمایندگان استان(هرچند برخی از آن‌ها در ورطه آزمایش‌اند و نمی‌توان قضاوت عجولانه‌ای کرد) در این دور به‌گونه‌ای باشد که مردم از نزدیک شاهد شکوفایی شهرستان‌هایشان باشند نه جانب‌داری‌های سیاسی و غیر تولیدی.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد