تاریخ درج خبر : 1395/04/20
کد خبر : ۵۴۶۶۸۷
+ تغییر اندازه نوشته -
سید مقداد مرتضوی پور

جناب آقای خادمی به خدا قسم ازحدگذشته است این درد ویرانگر!!

سایت استان: سید مقداد مرتضوی پور

با توجه به اینکه اگر از مأموریت خطیر و مهمتان در برطرف نمودن مشکلات استان کهگیلویه و بویراحمد و همچنین مبانی و معارف فرهنگی این استان باخبر باشید، ما مردم شهر سوق که خود را در جملگی هیچ حزب یا گروه سیاسی نمی‌بینیم، تقاضامند هستیم که حضرت‌عالی از این‌همه بی‌مهری و کم‌کاری مسئولین که در این چند سال اخیر گریبان گیر مردم شهر سوق شده است چشم‌پوشی نکنید و مشکلات این شهر رو ریشه‌یابی کنید و راه و چاهی برای حل این مشکلات پیدا کنید.

جناب آقای خادمی شهر سوق جولانگاهی برای  پیش برد اهداف و سوءاستفاده‌های سیاسی مسئولین این منطقه شده است. چشم گوشتان را اگر به‌حقیقت بازکنید صدای ناله مردم و ادبای این شهر را از بی‌توجهی مسئولین خواهید شنید.

باور کنید مردم شهر سوق در حال جنگ هستند، جنگ بی‌آبی ، جنگ جاده خون (سوق به دهدشت) ،جنگ بیکاری،جنگ کمبود امکانات، جنگ افکار،جنگ مهاجرت و…..

جناب آقای خادمی زبانمان از گفتن خیلی از حرف‌ها به ستوه آمد و از بس گفتیم و ناله زدیم و جنگیدیم نایی برایمان نمانده و توانی در وجودمان نمانده است.

جناب آقای خادمی واقعاً چه بیماری صعب‌العلاجی گریبان این شهر شده که مردمش این‌همه سال باید منتظر جاده‌ای باشن که زمانی جزء محدود جاده‌های آسفالتی بود که بعد از انقلاب در این منطقه راه‌اندازی شده بود .

کار به کجا رسیده است؛ آیا کسانی که عقبه‌ی فکری‌شان، ننگ‌آور و کارنامه عملکردشان آبروی آفاق را برده است به دنبال این هستند تا با اهداف شوم و زیر فشار بردن مردم این شهر آن‌ها را از اصالت و اصل خویش دور سازند و این شهر را به متروکه  بدون امکانات تبدیل کنند . وای بر ما، وای بر ما و ننگ بر افراد فراموش‌کاری که قدمت این شهر و فرهنگ و پیشرفت مردمانش و زحمات شهیدانش و رنج‌های مادرانش و زخم‌های دست پدرانش را این‌چنین وقیحانه از یاد برده‌اند.

جناب آقای خادمی حرفی‌مان از روی حق‌وحقوق شهروندی است که سال‌های سال بر این شهر و مردمانش خاموش شده است و روزبه‌روز هم بدتر و بدتر می‌شود.

جناب آقای خادمی هیچ چشمی انگار قصد دیدن ندارد و گوش هیچ مسئولی توجهی به شنیدن این درد مزمن چندین ساله نمی‌کند!

کجایند مسئولان محترم شهرستانی و استانی تا بنگرند که مردم این شهر به خاطر نبود خیلی امکانات ساده رفاهی و تفریحی از این شهر مهاجرت می‌کنند و هیچ‌کس هیچ کاری نمی‌کند. آیا واقعاً این شهر با این قدمت و این مردم بااین‌همه عقبه‌ی فرهنگی و علمی که زبان زد این استان است جزء افراد این ملت نیستند؟؟!

جناب آقای خادمی استاندار گران‌مایه، به خدا قسم ازحدگذشته است این درد ویرانگر!!!

چرا شهر سوق این‌قدر مورد ظلم وبی توجهی قرارمی گیرد ؟ شهری که به خاطر داشتن پتانسیل‌های فرهنگی ،علمی ، مذهبی ، هنری ، ورزشی ، تاریخی ، سیاسی ، همیشه در منطقه حرفی برای گفتن داشت و همچنان هم دارد چرا این‌گونه مورد بی‌مهری قرارگرفته و دیگران تصمیم‌های نه‌چندان عاقلانه‌ای را برایش می‌گیرند که موجبات ناراحتی و نگرانی مردم و دلسوزان این منطقه می‌شود؟

جناب آقای خادمی جا دارد بازهم مشکلات شهر سوق را بازگو کنیم شاید گره‌ای از مشکلات این شهر برداشته شود:

آب آشامیدنی سوق چند سالی است به خاطر رسوب زدگی لوله‌های خیلی قدیمی‌اش مشکل اساسی دارد و بارها قول مساعدت به اداره آب و فاضلاب این شهر داده شده است ولی وقتی به مرحله اجرا می‌رسد خیلی کوتاهی می‌شود و حرف‌ها جامع عمل به خود نمی‌گیرند.

داستان جاده خون(سوق به دهدشت ) که دیگر نیازی به توضیح ندارد چون حرف هر محفل و جلسه‌ای شده است و فکر نکنم کسی باشد که از جریان این جاده و اتفاقاتش باخبر نباشد.

ورزش سوق که در سالیان قدیم یکی از قطب‌های این منطقه بود چند سالی است به علت نبود بودجه و امکانات و عدم مدیریت کافی رو به نزول است به‌طوری‌که خیلی از رشته‌های ورزشی که زمانی شهر سوق میزبان برگزاری مسابقات منطقه‌ای و استانی و شهرستانی آن بود به‌طورکلی منحل شده است و رکود ورزش در این شهر باعث شده که عده‌ای از جوانانش به سمت‌وسوی غلط کشیده شوند و طعمه‌ی دام اعتیاد و مواد مخدر شوند.

شهری که زمانی محل ایجاد یکی از اولین مکان‌های تحصیلی در حوزه دانشگاهی بود و در حیطه تحصیلات دانشگاهی در همِه ادوار گذشته و حال حرف‌های زیادی برای گفتن داشت خیلی مورد بی‌مهری قرار می‌گیرد به‌طوری‌که بعضی از رشته‌های تحصیلی دیگر در این شهر دایر نمی‌شوند و دانش‌آموزانش مجبور می‌شوند برای ادامه‌ی تحصیل در این رشته‌ها به شهرستان‌های دیگر بروند. و حتی نمایندگی سوق بعد از بخش شدن هیچ‌گونه پیشرفتی نداشت و هنوز که هنوزِ در قالب همان نمایندگی فعالیت دارد و سرانه این اداره هنوز که هنوز است بر اساس نمایندگی پیش‌بینی می‌شود.

بعدازآنکه خبر بخش شدن شهر سوق بر سر زبان‌ها افتاد و عده‌ای از این قضیه استفاده سیاسی کردند هیچ‌گونه تغییری در ساختار این شهر، چه ازلحاظ مستقل شدن ادارات و چه ازلحاظ بودجه‌ای و امکاناتی که به یک بخش تعلق می‌گیرد مشاهده نکرده‌ایم و به‌نوعی فقط به‌صورت نمادین و کلیشه‌ای این عنوان رو به شهر سوق اضافه کردند.

هنر در شهر سوق ، شهری که سنبل تعزیه و سوگواره‌ای محرمی در جنوب کشور است و بیش از 15گروه تعزیه در آن فعالیت دارد و شهری که زادگاه شاعر و نویسنده و بازیگر کشوری زنده‌یاد مرحوم حسین پناهی است به دلیل نبود امکانات هنری و نبود فضای مناسب و نبود سالن آمفی‌تئاتر روزبه‌روز در حال ضعیف شدن است و روحیه هنری در جوانان این شهر خیلی ضعیف شده است .

شهرداری سوق سال‌های زیادی است که در سخت‌ترین شرایط اقتصادی خود جوابگوی مشکلات و خواسته‌های به‌حق مردم است و با دست‌خالی و با تلاش‌های فردی و کمک‌های خیرین و درآمدزایی در حال خدمت‌گزاری به مردم این شهر است و به دلیل نداشتن بودجه کافی جوابگوی بسیاری از انتظارات مردم نیستند و پروژه‌های این نهاد دولتی به دلیل عدم‌حمایت از آن سال‌هاست که راکد مانده و پیشرفت فیزیکی چندان زیادی ندارند.

کتابخانه شهید بهشتی شهر سوق در سال1376 تأسیس و بعد از گذشت 19 سال هنوز از همان محیط و فضای مطالعه‌ای استفاده می‌شود و در این 20 سال از طرف اداره ارشاد اسلامی و نهاد کتابخانه‌های عمومی هیچ توجهی به آن نشده است به‌طوری‌که به دلیل نبود امکانات مناسب و فضای مطالعاتی مجزا برای آقایان و خانم‌ها و نبود کتاب‌های جدید روزبه‌روز از مراجعه‌کنندگان به این نهاد کاسته می‌شود.

تنها مرکز درمانی این شهر فاقد خیلی از امکانات ابتدایی در حوزه بهداشت و درمان است و بیشتر مواقع جوابگوی بیشتر مراجعه‌کنندگان نیست و تنها آمبولانس درمانی این شهر را بارهای بار خواستند به مراکز درمانی سایر نقاط منطقه منتقل کنند که با مخالفت مردم روبرو شدند.

طرح هادی شهر سوق نیاز به بودجه کافی دارد که در حد توان شهرداری سوق نیست و این پروژه سال‌های سال است که به خاطر نبود بودجه کافی رهاشده و رشد خیلی کم دارد درصورتی‌که این طرح به مبلمان شهری و ساختار شهری این منطقه خدمت زیادی می‌کند.

این چند خط را نوشتم تا شاید چند وقت یک‌بار باید وظایف کسانی که مسئولیت می‌پذیرند یا به‌عنوان کارمند از دولت حقوق می‌گیرند یادآوری شود. از این به بعد با شماست که بتوانید ریشه‌ی این معضلات را بخشکانید یا شما هم مثل خیلی از مسئولین نسبت به این مشکلات  بی‌تفاوت باشید …؟

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد