تاریخ درج خبر : 1395/04/20
کد خبر : ۵۴۶۷۱۶
+ تغییر اندازه نوشته -
در نشست پاتوق دانشجویی به مناسبت هفته حجاب و عفاف مطرح شد:

قانون‌گریزی مسئولین زمینه‌ساز بی‌حجابی است / در مقوله حجاب آقایان را فراموش کرده‌ایم/ تناقض در اصطلاح گشت ارشاد موج می‌زند

پس از انقلاب اسلامی مسئله حجاب و عفاف با ساختار سیاسی نظام پیوند خورد و به مسئله‌ای سیاسی بدل شد که این اتفاق زمینه‌ساز مسائل بعدی شد که بعدها در برخی لایه‌های اجتماع شاهد بودیم.

efaf v hejab  (3)

به گزارش سایت استان به نقل از کبنانیوز، در ادامه سلسله جلسات پاتوق دانشجویی به مناسبت آغاز هفته حجاب و عفاف نشست تأثیر مناسبات سیاسی و اجتماعی بر مسئله حجاب و عفاف با حضور دکتر حمیده هدایتخواه کارشناس مسائل زنان و ماه منیر گرجی زاده فعال حوزه زنان برگزار شد. در ابتدای این نشست گرجی زاده کارشناس واحد خواهران ناحیه بسیج دانشجویی ضمن خوشامدگویی به میهمانان جلسه و بررسی فضای فکری فرهنگی جامعه ایرانی گفت: پس از مشروطه برنامه‌ریزی دشمن برای تمرکز بر اصول اعتقادی ایرانیان و تضعیف این مبانی عمیق‌تر و شدیدتر شد به‌نحوی‌که ما مهم‌ترین نقطه تجلی این دشمنی را درواقعه گوهرشاد می‌بینیم.

این کارشناس حوزه زن و خانواده افزود: با توجه به جایگاه ویژه زنان در خانواده و جامعه سازی می‌توان گفت دشمن نقطه مناسبی را نشانه رفته است و با دقت تمام تلاشش را بر باور زنان به حجاب که مهم‌ترین بعد زندگی فردی و جمعی زنان است متمرکز کرده است.

آیا حجاب علت است؟!

در ادامه نشست هدایت خواه با بیان اهمیت حضور همه اقشار در برنامه‌های فکری مربوط به حجاب و عفاف گفت: اگر ما با وضعیت فعلی در زمینه حجاب و عفاف ادامه بدهیم به بن‌بست می‌خوریم و همه مخاطبان خود را از دست می‌دهیم.

وی افزود: مشکل اساسی ما در مواجهه باحجاب و عفاف بررسی این مسئله به‌عنوان علت‌العلل مسائل است حال‌آنکه حجاب معلول شرایط و ساختارهای مختلفی همچون وضعیت فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی جامعه است که در بررسی‌های خود به آن‌ها بی‌توجهیم.

حجاب را سیاسی کرده‌ایم

این کارشناس حوزه زن و خانواده برخورد سیاسی با مقوله حجاب را یکی از مسائل مهم دانست و اظهار داشت: پس از انقلاب اسلامی مسئله حجاب و عفاف با ساختار سیاسی نظام پیوند خورد و به مسئله‌ای سیاسی بدل شد که این اتفاق زمینه‌ساز مسائل بعدی شد که بعدها در برخی لایه‌های اجتماع شاهد بودیم.

هدایت خواه افزود: البته این اتفاق فرصت‌هایی همچون امکان گسترش آرمان‌ها و عقاید انقلاب با استفاده از ظرفیت زنان محجبه را برای نظام و انقلاب و انقلابی‌ها هم ایجاد می‌کرد اما تهدیدهایی همچون نوشته شدن خطاها و اشتباهات سیاسی هیئت حاکمه، دولتمردان، سیاسیون و انقلابیون به‌پای حجاب و عقاید دینی هم از عوارض جدی سیاسی شدن حجاب و عفاف بود.

طلبه سطح سه حوزه علمیه با اشاره به سیاسی بودن علت بی‌حجابی برخی خانم‌ها تأکید کرد: امروزه شاهدیم که بخش قابل‌توجهی از افراد بی‌حجاب به علت نارضایتی‌های سیاسی از حجاب گریزان‌اند، حال‌آنکه این زن‌ها در مجالس مذهبی، مساجد، هیئت‌ها حاضر می‌شوند اما به دلایل سیاسی از این مقوله گریزان‌اند و این نکته به ما محجبه ها، انقلابی‌ها و چهره‌های سیاسی بازمی‌گردد.

این مدرس دانشگاه در ادامه با تأکید بر تفاوت میان قانونی شدن حجاب و سیاسی شدن آن گفت: برخلاف اظهارات برخی‌ها سیاسی شدن حجاب به علت قانونی شدن آن نبود، چه اینکه در این صورت باید بگوییم همه قوانین جمهوری اسلامی باید از سوی مردم جامعه دفع شوند، حال‌آنکه این‌طور نیست بلکه این اتفاق تنها برای حجاب و عفاف افتاده است که باید با تحقیق و کار کارشناسی علت و عوامل آن شناسایی و بررسی شود.

قانون‌گریزی مسئولین و چادرهایی که از سر کشیده می‌شود

هدایت خواه با بیان اینکه تقابل حجاب با علل سیاسی در برخی اقشار جامعه با درک جایگاه قانون در از سوی مردم قابل‌حل و هضم است اظهار داشت: یکی از مشکلات اساسی جامعه ایرانی عدم التزام جدی به قانون و بی‌توجهی به آن و قانون‌گریزی مفرط است. درواقع جامعه ما هنوز نتوانسته است جایگاه قانون در مناسبات زندگی خود را آن‌گونه که باید فهم کند.

وی افزود: اگر ما بتوانیم جایگاه و اهمیت قانون را بفهمیم می‌توانیم تفاوت میان اعتقاد به حجاب، مخالفت‌های سیاسی و ضرورت احترام به قانون را فهم کنیم و آن‌وقت است که می‌توانیم علی‌رغم اعتقاد و انتقاد خود به برخی اصول به‌صرف قانونی بودن به آن‌ها عمل کنیم. درست مثل خارجی‌هایی که علی‌رغم بی‌اعتقادی به اصل حجاب و حتی در صورت مخالفت با نظام جمهوری اسلامی به‌محض ورود به کشور حجاب را به بهترین شکل رعایت می‌کنند چون معتقدند این مسئله قانون کشوری است که به آن واردشده‌اند.

این کارشناس مسائل زنان با تأکید بر تأثیر کنش‌های سیاستمداران بر قانون پذیری مردم گفت: البته ما نمی‌توانیم از نوع فعالیت سیاستمداران خود غافل شویم. وقتی جامعه می‌بیند در سطوح عالی کشور قانون‌گریزی وجود دارد، یک روز اختلاس، یک روز ماجرای فیش‌ها، یک روز سوءاستفاده فلان خانم که ازقضا چادری و محجبه هم هست از موقعیت اجتماعی پدرش یا همسرش، خب طبیعی است که از قانون‌گریزان شود و آن را به‌قول‌معروف کشک بپندارد و در زمینه حجاب و عفاف هم به آن عمل نکند.

هدایت خواه گفت: تا وقتی مسئولین ما شیوه زندگی‌شان را مانند مردم نکنند و از موقعیتشان برای دور زدن قانون و استفاده از امتیازات بادآورده استفاده نکنند جامعه همچنان بی‌قانون خواهد بود و قوانینی مانند حجاب و عفاف هم مهجور خواهند ماند.

وی افزود: در حال حاضر اصناف یاسوج دو برابر کارمندان هستند، اما مالیاتی که از ناحیه آن‌ها جمع می‌شود نصف کارمندان است. یعنی در خوش‌بینانه‌ترین حالت نصف اصناف ما از دادن مالیات طفره می‌روند و این واقعاً مسئله‌ای جدی است.

تناقض در اصطلاح گشت ارشاد موج می‌زند

هدایت خواه در ادامه با اشاره به راهکارهای ارائه‌شده برای مقابله با مسئله بی‌حجابی گفت: ما حتی در راهکارهایمان در مسئله حجاب و عفاف هم به خطا می‌رویم. الآن یکی از مهم‌ترین راهکارهایمان گشت ارشاد است که از اسم آن و تناقض مهمی که در تاروپودش نهفته است می‌توان فهمید هنوز وظیفه‌اش را فهم نکرده است. این مدرس دانشگاه اظهار داشت: این عنوان از دو کلمه گشت و ارشاد به وجود آمده است. ارشاد که یک اصطلاح دینی است و بر بعد تربیتی و نرم انسان تأکید می‌کند و گشت که یک اصطلاح ویژه پلیس و ساختار سخت آن است. حال ما چطور می‌خواهیم این دو کار را باهم انجام بدهیم؟ چطور می‌خواهیم یک وظیفه اخلاقی، اعتقادی، نرم و انسانی را با ساختار پلیسیِ گشت محقق کنیم؟ همین عنوان نشان می‌دهد ما کاملاً در این ساختار گیجیم و راه به خطا می‌رویم. ما باید بتوانیم میان بعد قانونی حجاب که به ضابط نیاز دارد و ابعاد تربیتی، فرهنگی و اعتقادی آن تفاوت قائل شویم و ساختارهای هرکدام را متناسب با وظیفه‌شان فعال کنیم. هدایت خواه افزود: ما در رابطه با گشت ارشاد آش شله‌قلمکاری درست کرده‌ایم که نه بحث ارشادش مشخص است و نه قانونش و نه امربه‌معروفش و نه هیچ مؤلفه دیگری که این کار ما جامعه را به لحاظ اعتقادی از درون متلاشی می‌کند. زنانی که در جامعه می‌بینیم به‌هرحال مادران فرزندان ما هستند و پرورش‌دهنده نسل بعدی. وقتی نوع نگاه به این‌ها نگاهی نامشخص و غیراصولی باشد، آن‌ها این نوع نگاه را نیز به فرزندانشان منتقل می‌کنند.

در مقوله حجاب آقایان را فراموش کرده‌ایم

این کارشناس و فعال حوزه زنان با بیان اینکه مقوله حجاب تنها مختص به خانم‌ها نیست گفت: در حال حاضر وقتی بحث از امربه‌معروف و نهی از منکر می‌شود اذهان فقط به سمت مسئله حجاب و عفاف می‌رود و دراین‌بین تنها به سمت زنان! سؤال این است که آیا مسئله حجاب و عفاف فقط مختص خانم‌هاست؟ ما در قرآن داریم که قُلْ لِلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ یَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ. اول به آقایان می‌گوید که چشم‌هایتان را ببندید، بدنتان را از نامحرم بپوشانید و از فحشا دوری‌کنید. بعد در مرتبه دوم به خانم‌ها می‌گوید وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ یَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ. هدایت خواه گفت: یعنی اگر قرار باشد ما امربه‌معروف بکنیم اول باید چه کسی را امربه‌معروف کنیم؟ اول باید برویم سراغ آقایان. یکی از بزرگ‌ترین مسائل این است که ما فلش‌ها را بردیم سمت خانم‌ها. چرا به آقایان تذکر نمی‌دهیم؟ در کشورهای اروپایی برای چشم‌چرانی مجازات تعیین کردند، یعنی اگر خانم به پلیس امنیت عمومی بگوید که این آقا با نگاهش مرا آزار می‌دهد، بدون اینکه از آن خانم شاهدی بخواهد آن آقا را جریمه می‌کند. ولی آیا در جامعه ما زنی می‌تواند بگوید من در حال اذیت شدن از نکاه آقایانم؟ اگر آن خانم چنین حرفی بزند خودش را مقصر می‌دانند. می‌خواهم بگویم باید به‌هرحال برخورد متناسب داشت. نباید یک کفه را سنگین کرد و کفه دیگر را به امان خدا رها کرد. وی در پایان گفت: این نگاه جنسیت زده در مسائل دینی واقعاً باعث زدگی خیلی از خانم‌ها شده است. ما در نگاه‌های دینی در خیلی مسائل تذکرات را اول برای آقایان داریم و بعد برای خانم‌ها. ولی در جامعه تمرکز فقط بر خانم‌هاست. حتی خیلی از آقایان مذهبی ما حد پوشش خود را در مقابل زن نامحرم نمی‌دانند. چند وقت پیش یکی از آقایان سرشناس در جلسه‌ای در مقوله حجاب و عفاف سخنرانی داشت و آستین‌هایش بالا زده بود و نمی‌دانست این کار از باب معاونت در اثم حرام است. یعنی حد شرعی حجاب خودش را هم نمی‌دانست ولی در مقوله حجاب و عفاف برای خانم‌ها سخنرانی می‌کرد. برخوردهای یک‌جانبه ما به ضرر اصل حجاب و عفاف خواهد بود.

efaf v hejab  (2) efaf v hejab  (1)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد