تاریخ درج خبر : 1395/04/21
کد خبر : ۵۴۶۸۸۵
+ تغییر اندازه نوشته -
دستاورد سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت برای استان

متولیان صنعت، معدن و تجارت در روز بازدید وزیر مطرح کردند: فقط سرمایه‌گذاران دولتی گره‌ کور صنعت را می‌گشایند

وزیر صنعت، معدن و تجارت روز گذشته میهمان استان بود و همراه با استاندار و نمایندگان از طرح‌های صنعتی دیدن کرد.

به گزارش سایت استان، بازدیدهای نعمت زاده در حوزه بویراحمد روی طرح‌های فعالی متمرکز شده بود که قابل‌گسترش هستند و در حوزه کهگیلویه نیز نوع بازدیدها و گزارش‌های پیرامون رکود صنعت بود. در سال 94 و 95 نیز چندین معاون وزارتخانه صنعت و معدن به استان آمده بودند و مشکلات استان را از نزدیک دیده و بررسی کردند.

اما در این میان همواره یک سؤال مطرح است آیا این سفرها دستاوردی برای استان نیز داشته است؟

در این گزارش دلایل نمایندگان استان برای دعوت از وزیر صنعت و معدن و درنهایت بسته پیشنهادی استان به این وزیر و همین‌طور دستاوردهای نهایی این سفر آمده است.

img_1215

وزیر صنعت هم درد را می‌داند هم درمان

نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: عمده‌ترین مشکل مردم این استان اشتغال است و اشتغال است و به‌رغم همه مشکلاتی که در همه بخش‌ها داریم این استان از نیروی انسانی علاقه‌مند، مستعد و علمی در حوزه صنعت برخوردار است.

غلام‌محمد زارعی اضافه می‌کند: در کشور نیم درصد از صنعت، سهم استان است و اگر این رقم به یک درصد برسد بار بزرگی از روی دوش دولت در حل مسائل مربوط به اشتغال برداشته می‌شود.

او می‌افزاید: حضور وزیر صنعت و معدن و معاونانش برای امکان‌سنجی برای رسیدگی و بهره‌برداری از واحدهای صنعتی با پیشرفت بالای 40 درصد است که در این صورت در سریع‌ترین زمان ممکن بیش از 2 هزار نفر نیرو در این واحدها به کار گرفته می‌شود.

او می‌گوید: وزیر صنایع و معادن هم مشکلات و درد استان را و هم راه‌حل درمان این مشکلات را خوب می‌داند.

img_1208

اگر وزیر صنایع مشکل را حل نکند رئیس‌جمهور هم نمی‌تواند

نماینده مردم کهگیلویه، بهمئی، لنده و چرام نیز معتقد است مشکلات این استان به‌گونه‌ای است که اگر وزارت صنعت، معدن و تجارت مشکلات را حل نکند رئیس‌جمهور صدبار هم بیاید گرهی از کار این استان گشوده نخواهد شد.

عدل هاشمی پور می‌گوید: هیچ وزارتخانه‌ای به‌اندازه وزارتخانه صنعت و در رأس آن نعمت زاده نمی‌تواند برای این استان مؤثر باشد.

هاشمی پور نیز با تأکید بر توانمندی‌های نیروی انسانی این استان گفت: نیروهای نخبه و علمی این استان هرکجا در هر منصبی قرار می‌گیرند بسیار موفق و منحصربه‌فرد هستند.

کیانی پور3

سیاست‌های تشویقی برای جذب سرمایه‌گذار کافی نیست

رئیس اتاق بازرگانی نیز عقیده دارد در کشور کارهای زیادی برای تثبیت شرایط اقتصادی کشور و مهار تورم و برون‌رفت از شرایط موجود انجام شد.

جبار کیانی ادامه می‌دهد: در همه این سال‌ها استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل نبود زیرساخت‌ها از سایر استان‌ها عقب است و در ماراتن صنعت امکان رقابت ندارد.

وی با گلایه از شرایطی که بانک‌ها برای بخش صنعت و تولید این استان ایجاد کرده‌اند گفت: اگر هر بانکی تولیدکننده‌ها را تحت‌فشار بگذارد از بانک‌های تخصصی مانند صنعت و معدن و توسعه صادرات این انتظار نمی‌رود.

کیانی تأکید کرد: این استان در حوزه تجارت و صادرات غیرنفتی نتوانسته است در سطح ملی کارنامه درخشانی داشته باشد. چراکه به مرزهای خروجی و مرکز کشور نزدیک نیست و زیرساخت‌ها و امکانات صادرات را نیز نداشته است.

وی یادآور می‌شود: استان کهگیلویه و بویراحمد از اعزام هیئت‌های تجاری بی‌بهره بوده است و سازمان توسعه تجارت کمک قابل‌توجهی به استان نداشته است. همچنین از مشوق‌های صادراتی که در توسعه استان‌ها نقش‌آفرینی می‌کند نیز محروم بوده است.

اما از دید نماینده بخش خصوصی سیاست‌های مالی و تشویقی برای سرمایه‌گذاری در این استان کافی نیست و بوروکراسی نظام بانکی باید در این استان کم شود.

نمایندگان مجلس و بخش خصوصی و تعاونی مشکلات را گفتند و استاندار کهگیلویه و بویراحمد در قالب یک پیشنهاد جلسه را تمام کرد.

img_1205

تنها راه برون‌رفت از مشکلات سرمایه‌گذاری دولتی است

موسی خادمی معتقد است: دستاورد سفرهای معاونان صنعت معدن و تجارت نتیجه‌ای است به نعمت زاده ارائه شد.

خادمی می‌گوید: استان ما هر چه در حوزه صنعت دارد حاصل نگاه ویژه همین وزیر است و در آستانه سفر ریاست جمهوری با حضور وی دنبال فرجی برای رهایی از این عقب‌ماندگی‌های تاریخی استان هستیم.

وی ادامه می‌دهد: تنها راه برون‌رفت از مشکلات در حوزه صنعت، تولید و اشتغال سرمایه‌گذاری بخش دولتی و شبه‌دولتی‌ها در این استان است.

خادمی یادآور می‌شود: به دلیل اینکه مردم استان کمترین درآمد سرانه را در کشور دارند پس به‌تبع آن پس‌انداز کمی نیز دارند و این یعنی اینکه توان سرمایه‌گذاری کمی هم دارند.

او اضافه می‌کند: زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی نیز ضعیف است و به جاده‌ها به‌عنوان مهم‌ترین زیرساخت ارتباطی اشاره می‌کند که همه بزرگراه‌های استان به 70 کیلومتر هم نمی‌رسد این در حالی است که فقط 20 کیلومتر ورودی شهرها بیش از 600 کیلومتر است.

استاندار می‌گوید: ما خوب می‌دانیم این روزها دولت حال‌وروز خوشی ندارد اما اگر در اعتبارات و مشوق‌ها جایی برای سرمایه‌گذاری دولتی‌ها در نظر گرفته شود این حق استان کهگیلویه و بویراحمد و مردم مظلوم آن است.

اگر اعتباری آمد کهگیلویه و بویراحمد در اولویت است

اما درنهایت همه چشم‌ها به وزیر صنعت و معدن بود. و او نیز قبل از هر چیزی شرایط بد اقتصادی دولت را برشمرد و البته بعد هم گریزی به نقش برجام در تحول وضعیت اقتصادی کشور زد.

نعمت زاده از اتاق بازرگانی خواست هرچه سریع‌تر برای راه‌اندازی نمایشگاه بین‌المللی اقدام کند و کنایه‌ای نیز به بخش تعاونی استان زد و گفت: این بخش در استان شما پدر پسری و خانواده‌ای اداره می‌شود این در حالی است که بخش تعاونی یک ظرفیت قانونی است که می‌توانید از آن استفاده کنید.

او در پاسخ به درخواست نماینده کهگیلویه برای بهره‌برداری از معادن فسفات هم گفت: اینکه شما می‌گویید بعد از آمریکا و شیلی بزرگ‌ترین معادن فسفات را دارید حکایت فیل و فنجان است. و اشاره‌ای به اردن کرد که با لودر فسفات برداشت می‌کنند.

درنهایت اما با این پاسخ که در سال گذشته هیچ اعتباری برای سرمایه‌گذاری بخش‌های دولتی و شبه‌دولتی نداشتیم اما هر فرصتی پیش آمد قول می‌دهیم این استان را در اولویت قرار بدهیم، برنامه سخت و فشرده بازدیدش از استان کهگیلویه و بویراحمد را پایان داد.

گزارش: فاطمه رشیدی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد