تاریخ درج خبر : 1395/04/22
کد خبر : ۵۴۶۹۳۰
+ تغییر اندازه نوشته -
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد:

بیماری‌های قلبی عروقی شایع‌ترین علت مرگ در استان

دکتر رضا چمن پزشک متخصص اپیدمیولوژی و رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه شایع‌ترین علت مرگ در کهگیلویه و بویراحمد و کشور، بیماری‌های قلبی عروقی است، گفت: ۸۰ درصد مرگ‌های ناشی از بیماری‌های قلبی با خود مراقبتی قابل‌پیشگیری و یا به تعویق انداختن هستند.

به گزارش سایت استان به نقل از سلام دنا، دکتر رضا چمن. در برنامه زنده پیک سلامت که از شبکه استانی دنا پخش شد؛ با بیان اینکه خود مراقبتی راهکار اصلی پیشگیری از مرگ‌ومیر براثر این بیماری‌هاست افزود: شناسایی به‌موقع و مداخله‌های درمانی زودهنگام نیز باعث تأخیر پنج ‌تا ۱۰ ساله در مرگ‌ومیر بیماران قلبی عروقی می‌شود.

فشارخون مهم‌ترین عامل بیماری قلبی

دکتر چمن با اشاره به اینکه فشارخون یکی از مهم‌ترین بیماری‌های قلبی عروقی است، تصریح کرد: فرهنگ‌سازی برای اصلاح رژیم غذایی و تحرک بدنی از برنامه‌های در دست اجرا برای کنترل فشارخون است.

وی اظهار داشت: در طرح بیماریابی در استان ۱۷ در صد جمعیت بالای ۳۰ سال ساکن در مناطق روستایی و ۱۰ درصد از اهالی مناطق شهری استان که مبتلابه بیماری فشارخون بالا بودند شناسایی شدند..

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان یادآور شد: تمام این بیماران با مشارکت پزشکان و پرسنل بهداشت و درمان کهگیلویه و بویراحمد از خدمات آموزشی، بهداشتی و تست فشارخون به‌صورت ماهیانه بهره‌مند هستند.

وی اظهار کرد: این بیماران در صورت نیاز به پزشکان متخصص معرفی ‌شده تا از خدمات درمانی تکمیلی بهره‌مند شوند.

دکتر چمن با بیان اینکه کنترل وزن یکی از مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از فشارخون است، گفت: آمار بالای ابتلا به‌اضافه وزن (۳۰ درصد مردان و ۵۰ درصد بانوان) در کهگیلویه و بویراحمد هشداری برای پیشگیری از عوارض جبران‌ناپذیر این عامل خطر است.

وی ورزش منظم روزانه به‌ویژه پیاده‌روی تند به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در روز را از راهکارهای کنترل وزن و پیشگیری از ابتلای به بیماری‌های قلبی عروقی برشمردند.

اقدامات دانشگاه علوم پزشکی استان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: در سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها به نحوی است که همه سطوح پیشگیری ابتدایی، اولیه، ثانویه و ثالثیه مورد توجه باشد و لذا بهبود زیرساخت‌های درمانی در کنار فرهنگ‌سازی برای خود مراقبتی از برنامه‌های در دست اجرا برای کنترل بیماری‌های قلبی عروقی است.

دکتر چمن افزود: احداث بخش جراحی قلب و آنژیوگرافی در مرکز استان تلاشی برای کاهش ارجاعات بیماران به استان‌های هم‌جوار و افزایش طول عمر بیماران قلبی است.

وی با اشاره به این که بخش جراحی قلب و آنژیوگرافی یاسوج آماده بهره‌برداری است، تصریح کرد: بالغ‌بر ۱۵۰ میلیارد ریال برای اجرای این پروژه درمانی هزینه شده است.

دکتر چمن در پایان با یادآوری اهمیت اجرای این طرح برای دسترسی به خدمات درمانی تخصصی و کاهش هزینه درمانی بیماران افزود: برنامه‌ریزی برای تأمین پزشکان متخصص این پروژه مهم نیز پیش‌بینی‌شده است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • محمد رحیم گفت:

    درود بیکران بر برادر اندیشمند و سختکوش که هر روز شاهد یک خدمت تازه بزرگ از علوم پزشکی استان هستیم.

پربازديد