تاریخ درج خبر : 1395/04/22
کد خبر : ۵۴۶۹۳۲
+ تغییر اندازه نوشته -

حجم آب سد شاه قاسم یاسوج به یک‌میلیون مترمکعب کاهش یافت

مدیرعامل آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: حجم آب سد شاه قاسم یاسوج به یک‌میلیون مترمکعب کاهش ‌یافته است.

shah-ghasem

به گزارش سایت استان به نقل از ایرنا، علی لطفی کاهش بارندگی‌ها، خشک شدن چشمه‌ها و افت آب‌های سطحی را علت کاهش محسوس حجم ذخیره آب سد شاقاسم بیان کرد.

وی حجم مخزن این سد را 10 میلیون مترمکعب اعلام کرد و افزود: منابع آب این سد برای آبیاری یک هزار و 200 هکتار زمین‌های پایین‌دست پیش‌بینی شده بود.

لطفی افزود: به دلیل کاهش شدید آب مخزن سد شاه قاسم هیچ‌گونه تخصیص آبی از این سد به زمین‌های کشاورزی در شرایط کنونی ممکن نیست.

سد شاه قاسم در 5 کیلومتری یاسوج در مسیر ورودی جاده شیراز به یاسوج واقع شده است و حاشیه دریاچه این سد با طبیعت زیبای آن یکی از اماکن سیاحتی پایتخت طبیعت محسوب می‌شود.

در یک دهه گذشته کاهش بارندگی‌ها باعث خشک شدن و کاهش محسوس منابع آب چشمه‌ها، رودخانه‌ها و چاه‌های آب زیرزمینی کهگیلویه و بویراحمد شده است.

به گفته مدیر اداره بهره‌برداری و نگهداری سد کوثر گچساران دیگر سد کهگیلویه و بویراحمد حجم ذخیره آب سد کوثر هم‌اکنون 388 میلیون مترمکعب است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 30 میلیون مترمکعب کاهش داشته است.

اسلام قدمی افزود: حجم آب پشت سد کوثر بیش از 190 میلیون مترمکعب نسبت به حد استاندارد کاهش نشان می‌دهد.

وی گنجایش مخزن سد کوثر را 580 میلیون مترمکعب اعلام کرد و افزود: نرمال تراز این مخزن بتونی با سطح دریا 625 متر است.

قدمی بیان کرد: 232 میلیون مترمکعب آب در سال آبی جاری وارد سد کوثر شده که از این میزان 198 میلیون مترمکعب رهاسازی شد.

وی ابراز کرد: سالانه به‌طور متوسط 60 میلیون مترمکعب آب از سد کوثر گچساران برای مصرف یک هزار و 300 هکتار از زمین‌های کشاورزان مناطق لیشتر و خیرآباد از توابع گچساران رهاسازی می‌شود.

قدمی تصریح کرد: این سد سالانه آب آشامیدنی 20 شهرستان و 2 هزار روستای استان‌های هرمزگان، فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر را تأمین می‌کند.

سد کوثر گچساران آب آشامیدنی 2 میلیون و 500 هزار نفر از مردم استان‌های هرمزگان، بوشهر، خوزستان و تعدادی از شهرستان‌های کهگیلویه و بویراحمد را تأمین می‌کند.

سد کوثر (تنگ دوک) در فاصله 60 کیلومتری شمال غربی از شهر دوگنبدان، در شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد