تاریخ درج خبر : 1395/04/22
کد خبر : ۵۴۶۹۳۵
+ تغییر اندازه نوشته -

مرمت بنای تاریخی پل بریم در باشت و قلعه قلعه‌رئیسی در کهگیلویه

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: بنای تاریخی پل بریم در شهرستان باشت در جنوب این استان مرمت شد.

به گزارش سایت استان به نقل از ایرنا، مسعود شفیعی افزود: پل بریم از بناهای به‌جامانده از دوره ساسانی باهدف صیانت از میراث تاریخی گذشتگان و با یک میلیارد ریال اعتبار مرمت شد.

وی بیان کرد: پل بریم که به‌صورت طاق‌های کمانی به‌هم‌پیوسته در روزگار کهن محل عبور، تجارت و مبادله فرهنگ مردمان دور و نزدیک منطقه بود.

این مکان دیدنی در حدود هشت کیلومتری شهر باشت، جنب روستای چم بلبل و حدود ۹۰ کیلومتر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

شفیعی تصریح کرد: این پل که یکی از 10 پل تاریخی موجود در کهگیلویه و بویراحمد است، با شماره ۴۴۰۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، سالیانه میزبان هزاران گردشگر است.

وی همچنین از مرمت بنای تاریخی قلعه رئیسی خبر داد.

شفیعی گفت: این طرح نیز با 500 میلیون ریال اجرا شد.

شفیعی ابراز کرد: بنای تاریخی قلعه رئیسی یکی از بزرگ‌ترین قلعه‌های به‌جامانده دوره قاجاریه در استان کهگیلویه و بویراحمد است که در سال 1377 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

این بنا یک برج تدافعی و حکومتی بود و در دوره پهلوی بخش‌های دیگری به ساختمان آن اضافه شد.

اضلاع چهارگانه قلعه در اطراف حیاط مرکزی به‌صورت دوطبقه بنا شده است که طبقه پایین محل اسکان خدمتگزاران، انبار علوفه و غلات و اسطبل و طبقه بالا جایگاه حاکم‌نشین، خانواده‌اش و همچنین دیده بان و محافظان بوده است.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: این استان 285 بنای تاریخی در فهرست آثار ملی دارد.

شفیعی افزود: کهگیلویه و بویراحمد 61 آسیاب، 50 خانه تاریخی، 40 قلعه،40 آب‌انبار،23 بقعه متبرکه،19 گورستان،17 استودان، 13 پل، 13 بافت تاریخی، پنج حمام، پنج مسجد و سه کاروانسرا در فهرست آثار ملی دارد.

وی بیان کرد: نقوش برجسته تنگ سولک در بهمئی، آثار سنگی چین لوداب، شهر سنگی دلی یاسیر کهگیلویه، قلعه کی نصیر بهادر بویراحمد، قلعه رئیسی کهگیلویه، دو گوردو پا در باشت ازجمله بناهای تاریخی مهم ثبت ملی شده این استان است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد