تاریخ درج خبر : 1395/04/23
کد خبر : ۵۴۷۰۴۳
+ تغییر اندازه نوشته -
به مناسبت هفته بهزیستی؛

کمپین «خودکشی ممنوع» در یاسوج/ هنرمندان با نقاشی به جنگ خودکشی رفتند

هنرمندان تجسمی حوزه هنری با مشارکت بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد با برگزاری ورک شاپ و کمپین «خودکشی ممنوع»، با ابزار هنر و نقاشی به جنگ این معضل شوم اجتماعی رفتند.

2139645

به گزارش سایت استان به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، یکی از معضلاتی که این روزها در کهگیلویه و بویراحمد دیده می‌شود، معضل خودکشی است که روبه افزایش بوده و همچون دمل چرکینی زیست اجتماعی را به مخاطره انداخته است.

بر اساس یک آمار اعلام‌شده از سوی مسئولان اجتماعی، طی سال‌های اخیر بیش از ۷۰۰ نفر در این استان خودکشی کرده‌اند. همچنین به گفته مسئولان استان سن خودکشی در کهگیلویه و بویراحمد پایین آمده و به ۱۴ سال رسیده است.

بنا بر همین آمار خودکشی‌های منجر به فوت در سال گذشته ۶۴ مورد بوده و این میزان افزایشی ۳۴ درصدی داشته است.

فقر و بیکاری، مشکلات اقتصادی و مشکلات فرهنگی و ضعف‌ها و خلأهای فرهنگی و دینی در خانواده‌ها یکی از مهم‌ترین عوامل خودکشی در استان است.

در ماه‌های اخیر خبرهای بسیاری از خودکشی جوانان به دلایل مختلف به گوش می‌رسد و این امر زنگ خطری است برای خانواده‌ها و مسئولین که ریشه این معضل روبه گسترش را هر چه زودتر بخشکانند.

خودکشی با انواع روش‌ها در استان قصه تازه‌ای نیست و این معضل گریبان دانش آموزان را نیز گرفته است چنانچه کودکی با شنیدن مخالفت والدین با رفتن به اردو خود را حلق‌آویز می‌کند.

بر اساس سخنان رئیس فوریت‌های اجتماعی سازمان بهزیستی از هر صد هزار نفر ۱۲ نفر در کشور ما اقدام به خودکشی می‌کنند و استان کهگیلویه و بویراحمد بعد از استان‌های ایلام و چهارمحال بختیاری رتبه سوم خودکشی را دارد.

به‌طور میانگین از هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت کهگیلویه و بویراحمد ۱۸ نفر اقدام به خودکشی می‌کنند.

بر همین اساس هنرمندان حوزه هنری استان با ایجاد کمپین «خودکشی ممنوع» که با همکاری اداره کل بهزیستی استان برگزار شد، با هنر به مقابله با این آسیب رفت‌اند.

2139644

مقابله با آسیب‌های اجتماعی نیازمند اقدام و عمل

سرپرست حوزه هنری استان در این خصوص گفت: امروز جمعی از نقاشان مطرح استان در میدان هفت‌تیر یاسوج گرد هم آمدند تا با هنر به جنگ خودکشی بروند.

شریف اسلامی افزود: در این برنامه ۱۱ نقاش حوزه هنری زشتی‌های خودکشی و زیبایی‌ها زندگی وامید و نشاط را به تصویر کشیدند.

وی بیان کرد: در کنار این بنرهایی تعبیه شد تا مردم دغدغه‌ها و نگاه خود را نسبت به این معضل به نگارش درآورند.

اسلامی با ابراز نگرانی از رشد آسیب‌های اجتماعی در جامعه گفت: این آسیب‌های شاکله جامعه را هدف قرار داده‌اند و غفلت از آن‌ها جبران‌پذیر نیست.

وی افزود: هرروز در رسانه‌های استان حوادث و آمار تلخ مرتبط با این آسیب‌ها را می‌بینیم و این نشان می‌دهد که آسیب‌ها در حال گسترش هستند.

وی با بیان اینکه آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی منتظر بخش‌نامه و دستورالعمل نمی‌مانند، اظهار کرد: پیشگیری و مبارزه با اعتیاد، طلاق، خودکشی، نزاع، افسردگی و… نیازمند اقدام و عمل است.

اسلامی افزود: امروز هنرمندان به میان مردم آمدند تا با به تصویر کشیدن معضل خودکشی، جامعه را نسبت به رشد این آسیب حساس کنند زیرا تنها با اقدام و نسخه مردمی می‌توان این آسیب را ریشه‌کن کرد.

وی هنر را ازجمله ابزارهای تأثیرگذار برای رفع معضلات فرهنگی و اجتماعی دانست و اظهار کرد: هنرمندان باید به رسالت خود و مسئولیت اجتماعی خود در قبال جامعه عمل کنند و با تولید آثار هنری دردهای فرهنگی جامعه را درمان کنند.

2139647

آگاهی بخشی به شهروندان؛ جامعه را از آسیب‌ها مصون نگه می‌دارد

مدیرکل بهزیستی استان هم گفت: هنر ابزار و زبانی گویا، مؤثر و ماندگار است و نقش مهمی می‌تواند در سالم‌سازی جامعه و زیست بهتر داشته باشد.

سید علیرضا موسوی امجد افزود: تأثیری که یک فیلم، تئاتر و اثر هنری می‌تواند بر انسان داشته باشد، صدها سخنرانی ندارد.

موسوی امجد اظهار کرد: هنر می‌تواند با آگاهی بخشی به شهروندان، آن‌ها را در برابر آسیب‌های اجتماعی مصون نگه دارد.

وی بر مقابله با معضل خودمشی از طریق فرهنگ‌سازی تأکید کرد و بیان داشت: در گام اول مقابله با خودکشی ابتدا باید آمار و اطلاعات دقیقی جمع‌آوری شود.

موسوی امجد افزود: رشد این آسیب‌ تهدید بزرگی برای جامعه محسوب می‌شود.

وی عنوان کرد: افرادی که تمایل به خودکشی دارند، ممکن است احساساتی مانند ترس، ناامیدی، ناتوانی، سردرگمی و افسردگی داشته باشند که باید درمان شود.

وی بیان کرد: افراد بسیاری هستند که در کش‌وقوس ناملایمات و مشکلات تلاش را برمی‌گزینند و بدون هراس از مشکلات، راه مقابله را بر حذف خود از زندگی ترجیح می‌دهند.

موسوی امجد برگزاری این برنامه فرهنگی را در راستای مقابله با این آسیب اجتماعی عنوان کرد و افزود: این اولین گام است و در آینده گام‌های دیگری با مشارکت حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد برداشته می‌شود.

وی بیان داشت: این برنامه‌ها تنها مختص به هفته بهزیستی نیست و در طول سال در همه مناطق استان به اجرا در خواهند آمد.

گفتنی است، این برنامه مورد استقبال کم‌نظیر شهروندان یاسوجی و به‌خصوص جوانان در میدان هفتم تیر این شهر قرار گرفت.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد