تاریخ درج خبر : 1395/04/23
کد خبر : ۵۴۷۰۷۲
+ تغییر اندازه نوشته -

نقد سخنان نعمت زاده در موضوع فیش‌های حقوقی

*سایت استان: مطلبی پیش‌رو از سری یادداشت‌های دریافتی مخاطبین سایت استان است و انتشار آن الزاماً به معنی تائید تمام یا بخشی از آن نیست.

سایت استان: خلیل جهانتاب پور

آیا این پرداختی‌ها به‌واسطه توانایی‌های مدیران دریافت‌کننده بود و یا در گرو روابط و مناسبات میان آن مدیر و مسئول با مقام بالاتر بود.

در حالی که در چند هفته گذشته موضوع دریافتی‌های کلان برخی از مدیران تیتر اول رسانه و شبکه‌های اجتماعی بود و تعدادی از مدیران بانکی و بیمه‌ای برکنار شدند دکتر حسن روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهور در اقدامی تحسین برانگیر اعلام داشتند: “لایحه اصلاح نظام حقوقی پرداخت‌ها با رفع خلأهای قانونی با فوریت تهیه و همچنین دستگاه‌ها موظف به انتشار حداقل و حداکثر حقوق مدیران کشوری و لشکری شوند”، تصریح کرده است: باکسی عقد اخوت نبسته‌ام؛ مبارزه با فساد و رانت در نظام اداری و اقتصادی را تا ریشه‌کن شدن ادامه می‌دهیم.

وی همچنین به معاون اول رئیس‌جمهور دستور دادند که گزارش جامعی از این روند تدوین کنند و تمام راه‌های تکرار چنین اتفاقاتی را ببندند

معاون اول رئیس‌جمهور هم طی گزارش مفصلی به ریاست جمهوری علل و عوامل،مصادیق و راه‌های برخورد با این پدیده زشت را عنوان نمودند البته در بند ۳/۸ این‌گونه نوشتند:”وجود مواردی از پرداخت‌های غیرمتعارف در بخش‌هایی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت نفت و وزارت صنعت، معدن و تجارت مشاهده شد که با توجه به ماهیت تخصصی آن‌ها، بررسی و تصمیم‌گیری درباره آن‌ها نیازمند زمان و دقت بیشتری است که وزرای مربوط موظف شدند با همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تصمیمات لازم را در چارچوب معیارهای فوق ظرف یک ماه آینده اتخاذ نمایند”

گرچه برخی از افراد سعی در بهره‌برداری جناحی از این موضوع داشتند اما بسیاری هم این موضوع را در راستای یک جناح و حتی یک دولت ارزیابی نکردند و حتی یکی از مخالفان دولت در اظهارنظری اعلام داشتند: “موضوع فیش‌های حقوقی متعلق به جناح و دولت خاصی نیست و مدیران ارشد بانک‌ها  و شرکت‌های بیمه‌ای نه اصلاح طلبند و نه اصول‌گرا بلکه بادی به هر جهت‌اند اگر دولت کارگزاران و آقای رفسنجانی سر کار آمد بله قربان گو هستند و اگر دولت اصلاحات آمد مخلص وی می شوند”

با تفاسیر بالا کلیت نظام و دولت در این راستا سیاستی واحد را اتخاذ و دنبال می‌نمایند تا از فرصت پیش‌آمده در راستای اصلاح این‌گونه پدیده‌های زشت قدمی اساسی بردارند

امام متأسفانه نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت که وزارتخانه تحت امرش از مصادیق بند ۳/۸ گزارش معاون اول رئیس‌جمهوری به‌جای عذرخواهی در نشستی با فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی یاسوج اظهاراتی حاشیه‌ساز و متعارض با کلیت دولت اعلام داشتند و گفتند:” وجود برخی فیش‌ها با حقوق‌های بالا در دنیا را طبیعی خواند و اظهار داشت: به نظر ما، نیازی به این همه سروصدا نبود و وجود چنین فیش‌هایی هم مرسوم است! نعمت زاده همچنین در ادامه افاضات خود بیان داشت، بانک‌های سراسر دنیا و کشور ما قوانین خود را دارند. ما معتقدیم نیازی به این همه سروصدا نبود”

جناب آقای نعمت زاده که عنوان ساختگی پدر صنعت ایران را یدک می‌کشید ممکن است بفرمائید در کدام کشور توسعه‌یافته این‌گونه منابع دولتی و یا مردمی را در بانک‌ها، شرکت‌های دولتی و یا شبه‌دولتی به تاراج می‌برند؟

جناب آقای نعمت زاده اگر در کشوری به مدیران مؤسسات اقتصادی مبالغ قابل‌توجهی پاداش پرداخت می‌شود اولا آن شرکت‌ها خصوصی است و در ثانی بعد از بررسی تراز مالی درصورتی‌که که عملکرد مدیر موجب ارزش آوری سهام آن شرکت گردد به نحویکه سهامداران هم صاحب سود شوند مبالغی آن‌هم به‌صورت کاملاً شفاف و وفق دقیق مقررات بعد از تصویب مجمع عمومی یا سهامداران(البته مجمع و هیئت‌مدیره واقعی نه هیئت‌مدیره انتصابی و دستوری)  آن‌هم بر اساس قانون تجارت پرداخت می‌شود

آیا در مورد پرداخت‌های نجومی در ایران، مدیران دریافت‌کننده مبالغ کلان دارای چنین ویژگی‌های بودند و یا اینکه هر وزیر و رئیس سازمان و بانکی جمعی از دوستان و بستگانش را به‌عنوان هیئت‌مدیره شرکت‌ها قالب نمودند؟ آیا این پرداختی‌های کلان به‌واسطه ارزش‌افزوده  خدمات این مدیران بوده است؟

آیا این پرداختی‌ها به‌واسطه توانایی‌های مدیران دریافت‌کننده بود و یا در گرو روابط و مناسبات میان آن مدیر و مسئول با مقام بالاتر بود.

جناب آقای نعمت زاده یقین بدانید در کشورهایی که مدنظر شماست چنین پرداختی‌های امکان‌پذیر نیست

آقای نعمت زاده حال که وزارتخانه تحت امر جنابعالی به استناد گزارش معاون اول رئیس‌جمهوری یکی از متهمین دریافت‌های کلان است به‌جای عذرخواهی و تبعیت از سیاست‌های کلی دولت سعی در توجیه این روند نداشته باشید.

البته باید توجه نمود که در خبرها داشتیم که مدیرعامل بانک معزول شده رفاه در حال شکایت از کسانی است که که فیش حقوقیش را منتشر نمودند

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد