تاریخ درج خبر : 1395/04/24
کد خبر : ۵۴۷۱۳۴
+ تغییر اندازه نوشته -
بحران فضای آموزشی در حاشیه یاسوج

مادوان؛ شهری که مدرسه ندارد/ ترک تحصیل اجباری دختران

تا نواخته شدن زنگ مهر ۶۸ روز دیگر مانده است، اما به دلیل نبود مدرسه در حاشیه شهر یاسوج مناطق مادوان، بلهزار و مهریان دختران زیادی عزم خود را برای ترک تحصیل جزم کرده‌اند.

139504241149544908132134

به گزارش سایت استان به نقل از تسنیم، در 5 کیلومتری یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد همان جایی که عنوان حقوقی «حاشیه‌نشین» برایش انتخاب کرده‌اند 35 هزار نفر زندگی می‌کند و همه‌ساله شاهد افزایش جمعیت در مناطق مادوان، بلهزار و مهریان هستیم افزایش جمعیتی که سبب ارائه خدمات نامطلوب شده است.

منطقه مادوان را مسئولان تصمیم گرفتند به شهر ارتقاء دهند تا بلکه از برخی مشکلات رهایی یابد اما مشکلی از مردم حل نشد و تنها حاصل این مسئله گرفتن عوارض ساخت‌وساز آن‌هم بدون رعایت اصول شهرسازی است.

در این گزارش بنا نداریم به مسائل و مشکلات پیش‌روی شهر مادوان در حوزه‌های مختلف بپردازیم و امروز تصمیم گرفته‌ایم با توجه به اینکه تا مهرماه زمانی باقی نمانده و کم‌کم نسیم مهر وزیدن گرفته و در جای‌جای ایران دانش‌آموزان تصمیم گرفته‌اند به مدارس دلخواه خود مراجعه و ثبت‌نام کنند اما دانش‌آموزان برخی مناطق با کمبود مدرسه و فضای آموزشی مناسب روبه‌رو هستند.

13950424115108308132153

ترک تحصیل اجباری دختران مادوان، بلهزار و مهریان/سرمشق‌های آب بابا یادمان رفت

بررسی‌ها نشان داد در حاشیه شهر یاسوج دختران زیادی به دلیل نبود مدرسه تصمیم به ترک تحصیل اجباری کرده‌اند. الهام می‎گوید دوست داشتم دانشمند هسته‌ای بشوم ولی مدرسه نداریم دیگر می‌خواهم کم‌کار مادرم در خانه باشم.

امیررضا می‌گوید زمانی از روستا آمدیم با خود فکر می‌کردم به شهر می‌روم و دیگر با مشکلاتی که هرروز در روستا می‎دیدم «خداحافظی» می‌کنم اما امروز دیگر دلم برای مدرسه یک کلاسه خاکی روستایمان تنگ‌شده، کاش همیشه زمستان بود و من زیر چکه باران در مدرسه خشتی‌ام درس می‌خواندم

دلم برای ” بابا آب داد، بابا نان داد” تنگ‌شده است

معصومه بیش از همه بچه‌های روستاهای بلهزار، مهریان و شهر مادوان دلش برای میز و نیمکت مدرسه لک می‌زند او به تسنیم می‌گوید دلم برای ” بابا آب داد، بابا نان داد ” تنگ‌شده و ای‌کاش یک‌بار دیگر معلم انشایمان از من سؤال می‌کرد علم بهتر است یا ثروت؟

معصومه می‌گوید اگر فرصت دیگری پیش بیایید و معلمم از من سؤال کن ” علم بهتر است یا ثروت ” جواب می‌دهم آقا اجازه “ثروت “. زیرا اگر من ثروت داشتم یک مدرسه احداث می‌کردم تا دختران همسایه باهم به کلاس درس برویم.

برخی شهرهای کهگیلویه و بویراحمد مشکل فضای فیزیکی آموزشی دارند

139504241158453338132223

مدیرکل آموزش‌وپرورش کهگیلویه و بویراحمد گفت: اکنون برخی مناطق ازجمله، مادوان، بلهزار و مهریان شهرستان بویراحمد در زمینه فضای فیزیکی آموزشی با مشکل مواجه هستند که باید در این زمینه چاره‌اندیشی شود.

هادی زارع پور با بیان اینکه به دنبال برطرف‌شدن مشکل فضای آموزشی در مناطق مادوان، بلهزار و مهریان هستیم، افزود: دانش‌آموزانی که در این مناطق در زمینه ثبت‌نام با مشکل مواجه هستند به مدارس غیرانتفاعی شهر یاسوج معرفی و آموزش‌وپرورش هزینه‌های آنان را تقبل می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه برطرف‌شدن مشکل کمبود فضای آموزشی در کهگیلویه و بویراحمد نیازمند همت و تلاش دستگاه‌های اجرایی است، گفت: مسئولان برای برطرف‌شدن این مشکل باید آموزش‌وپرورش را یاری کنند.

بحران فضای آموزشی در مادوان/خیرین کمک کنند.

مدیرکل آموزش‌وپرورش کهگیلویه و بویراحمد با تأکید بر اینکه منطقه مادوان با بحران فضاهای آموزشی مواجه است عنوان کرد: در صورت تأمین زمین اعتبارت موردنیاز برای ساخت فضاهای آموزشی در منطقه مادوان از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تأمین می‌شود.

زارع پور افزود: در آموزش‌وپرورش و نوسازی مدارس هم تصمیم جدی برای ساخت این فضاهای آموزشی در منطقه مادوان است و ضرورت دارد زمین آن توسط شورای اسلامی و شهرداری مادوان تأمین شود.

مدیرکل آموزش‌وپرورش کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: این منطقه با بحران فضاهای آموزشی روبه‌رو است که ضرورت دارد مردم، خیرین، شهرداری و شورای شهر برای تأمین زمین موردنیاز همت کنند.

139504241157491728132193

افزایش سالانه 6 هزار نفر به جمعیت دانش‌آموزی بویراحمد

مدیرکل آموزش‌وپرورش کهگیلویه و بویراحمد گفت: شهرستان بویراحمد به‌ویژه شهر یاسوج و مناطق حاشیه آن شامل مادوان، بلهزار و سرآبتاوه به لحاط فضای آموزشی دچار کمبود و مشکل هستند و نیاز به ساخت فضاهای جدید دارند.

هادی زارع‌پور مهم‌ترین دلیل کمبود فضای آموزشی مناسب در یاسوج و حاشیه آن را مهاجرت‌پذیری این شهر عنوان کرد و افزود: سالانه حدود 6 تا 7 هزار نفر به جمعیت دانش‌آموزی بویراحمد به‌ویژه یاسوج اضافه می‌شود که با کمبود فضای آموزشی و مدارس مواجه می‌شویم.

وی با تأکید بر اینکه واقفان به‌سوی ساخت مدرسه هدایت شوند، عنوان کرد: ظرفیت مهم وقف در زمینه ساخت مدرسه مغفول مانده که باید از این ظرفیت استفاده شود تا بلکه تمام فرزندان این مرزوبوم بتوانند در شرایط مطلوبی تحصیل کنند.

139504241152218348132163

رفع مشکل فضای آموزشی مادوان نیازمند عزم عمومی مسئولان است

معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به مشکلات تهیه زمین برای ایجاد فضای آموزشی در شهر مادوان بویراحمد از روش‌های مختلف ازجمله اراضی ملی زمین تهیه و برای ایجاد فضای آموزشی منظور خواهد شد.

فتاح محمدی افزود: باید با مشارکت نوسازی مدارس، ادارات شهرستان بویراحمد وشهر مادوان برنامه‎ریزی اصولی برای رفع مشکلات فضای آموزشی در این شهر انجام شود.

در اطراف شهر یاسوج با بحران فضای آموزشی روبه‌رو هستیم

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کهگیلویه ‌و بویراحمد گفت: واقعیت امر در حوزه اطراف شهر یاسوج مرکز این استان بحران فضای آموزشی به نسبت جمعیت داریم.

محرابی با اشاره به کمبود اعتبارات در حوزه مدارس این استان، خاطرنشان کرد: تنها راه‌حل مشکل زمین برای ایجاد فضای آموزشی مناسب در شهر مادوان، فروش برخی املاک که موقعیت ایجاد مدارس را ندارند، است.

انتظار می‌رود برای رفع مشکل نبود مدرسه در حاشیه شهر یاسوج و ایجاد فضاهای آموزشی جدید چاره‌اندیشی شود زیرا در غیر این صورت باید یا فرزندان این مرزبوم از تحصیل محروم و یا باید به سراغ مدارس کپری آن‌هم در نزدیکی شهر یاسوج بروند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ناشناس گفت:

    سلام خداقوت همه مسئولین محترم
    روستای مادوان سفلی یاسوج مهاجرپذیرو مشکلات زیادی دارد
    خصوصا دربحث مشکل مدرسه نیازمند توجه وکمک به نوسازی جهت راه اندازی مدرسه درحال ساخت که چندین سال از ساخت وساز آن می گذرد هستیم خواهشمنداست عنایت ویژه بفرمایید
    خیلی از دانش آموزان این روستا تحصیلات را به پایان رسانیده ولی هنور با حسرت افتتاح مدرسه نوسازی در منار آن رد می شوند. ادرکنا

پربازديد