تاریخ درج خبر : 1395/04/24
کد خبر : ۵۴۷۱۴۸
+ تغییر اندازه نوشته -
ضروت توجه جدی دولت به وضعیت آب روستایی

تکمیل 18 پروژه آب روستایی چشم به راه سفر هئیت دولت به استان

تکمیل 18 پروژه آب روستایی کهگیلویه و بویراحمد نیازمند توجه ویژه هیئت دولت در سفر به این استان با اختصاص اعتبارات لازم است.

chalshahin (4)

به گزارش سایت استان به نقل از فارس، آن‌گونه که مسئولان آب و فاضلاب روستایی کهگیلویه و بویراحمد می‌گویند هزینه آب‌رسانی به روستاهای این استان به طور میانگین ده‌ها برابر گران‌تر از آب‌رسانی به روستاها در سایر نقاط کشور است.

صعب‌العبور بودن مناطق روستایی در استان موجب شده که بر اساس گفته‌های فیض‌الله پاسره مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی کهگیلویه و بویراحمد هزینه آب‌رسانی به طور میانگین برای هر خانوار روستایی تا 10 میلیون تومان باشد.

محرومیت‌هایی که کهگیلویه و بویراحمد از گذشته در خصوص تأمین زیرساخت‌های آب روستایی داشته مزید بر علت شده تا علی‌رغم هر چه تلاش در نظام جمهوری اسلامی برای رفع مشکلات شده باز هم محرومیت‌ها تا حدود زیادی نمایان باشد.

این مشکلات زیرساختی به‌علاوه مشکلاتی که در زمینه بارش‌ها در سال‌های اخیر وجود داشته، روستاییان را در برخی مناطق به ستوه آورده که گاه به دلیل همین یک شکل مجبور به مهاجرت و حاشیه‌نشینی در اطراف شهرها شده‌اند.

حاشیه‌نشینی که امروزه ده‌ها و بلکه صدها مشکل دیگر برای خدمات‌رسانی ایجاد کرده و در یک قلم از این مشکلات، اکنون شهری مانند مادوان چسبیده به شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد مدرسه‌ای برای تحصیل دانش‌‌آموزان ندارد.

بنابر این گزارش، سفر دولت به استان کهگیلویه و بویراحمد در آینده‌ای نزدیک انجام می‌شود و باید از همه توان ازجمله توان رسانه‌ای برای کمک به بهبود شرایط اقدام کرد.

بسیاری از روستاهای استان در حال حاضر با مشکل و کمبود آب آشامیدنی مواجه هستند و به همین خاطر زمین کشاورزی و دامداری را به امان خدا رها کرده و به حاشیه شهرها پناه آورده‌اند.

این در حالی است که در حال حاضر تعداد 18 پروژه آب روستایی در سراسر استان تعریف شده و البته روزنه‌ امیدی برای اجرای این پروژه‌ها با اعتبارات 500 میلیون دلاری صندوق توسعه ولی وجود دارد.

گفتنی است، به فرمان مقام معظم رهبری در سال گذشته از محل این صندوق مبلغ 500 میلیون دلار برای همه کشور در خصوص ایجاد زیرساخت‌های آب روستایی در نظر گرفته شده که امیدواریم استان کهگیلویه و بویراحمد هر چه سریع‌تر و با حضور هیئت دولت در استان از این اعتبارات در عمل برخوردار شده و تخصیص آن را شاهد باشیم.

فیض‌الله پاسره در همین خصوص گفت: در صورت اجرایی شدن این تعداد پروژه در استان کهگیلویه و بویراحمد به تعداد 464 روستای استان آب‌رسانی می‌شود.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان گفت: در صورت اجرای این پروژه‌ها تعداد 100 هزار نفر زیر پوشش آب روستایی قرار می‌گیرند.

در سفر دولت به استان یکی از مهم‌ترین اولویت‌هایی که لازم است در دستور کار قرار گیرد توجه به آب روستایی است که مردم در سال‌های اخیر به کرات از رسانه‌ها خواهان پیگیری آن بوده‌اند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد