تاریخ درج خبر : 1395/04/25
کد خبر : ۵۴۷۲۰۸
+ تغییر اندازه نوشته -

واکنش به مطلب «ورود سگ‌های ولگرد در کشتارگاه دهدشت»

سایت استان: علی‌اکبر آذرکمان*

باسمه‌تعالی

جناب آقای مهندس پوزش

فرماندار محترم شهرستان کهگیلویه

با سلام و احترام

اینجانب مانند هر شهروند دیگر اخبار مرتبط با مسائل مربوط به حوزه شهری (اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و.) از رسانه‌های جمعی پیگیری می‌نمایم اما در در یکی از سایت‌های خبری استان با نام «کبنا نیوز» به تاریخ 24/4/95 موضوعی را با کد خبری 189056 با عنوان«ورود سگ‌های ولگرد در کشتارگاه دهدشت» مطالعه نمودم. بنده و هزاران نفر از شهروندان به خاطر اعتماد به نهادهای ذیربط آن‌هم در جامعه اسلامی که آموزه‌های آن مبتنی بر اخلاق، وحیانیت و بهداشت است اقدام به خرید گوشت از مراکز مربوطه می‌نماییم اما انتشار خبر فوق‌الذکر ضمن اینکه خاطرمان را مکدر، اعتمادمان را نسبت به مسئولان سلب نموده است. حال چند سؤال از آنجناب به‌عنوان بالاترین مقام مسئول اجرایی در شهرستان و مسئولان ذی‌ربط دارم و ما شهروندان انتظار داریم که شفاف به آنان پاسخ دهید و خواهان پیگیری موضوع از طریق دستگاه عدالت قضایی هستیم.

1- آیا تابه‌حال از وضعیت بد کشتارگاه اطلاع داشته‌اید و چرا مردم را در جریان امور قرار نداده‌اید؟

2- سلامت مردم مهم‌تر است یا مسامحه در کار و تعطیلی کشتارگاه؟

3- چرا تابه‌حال از طریق دستگاه قضا و سایر مراجع مربوطه اقدام ننموده‌اید؟

در پایان حضرت‌عالی، مسئولان و سایر شهروندان را به مطالعه مواد قانونی ذیل معطوف می‌دارم

قانون مجازات اسلامی

ماده 688 قانون مجازات اسلامی: هر اقدامی که تهدید علیه بهداشت عمومی شناخته شود از قبیل آلوده کردن آب آشامیدنی یا توزیع آب آشامیدنی آلوده، دفع غیربهداشتی فضولات انسانی و دامی و مواد زائد، ریختن مواد مسموم‌کننده در رودخانه، زباله در خیابان و کشتار غیرمجاز دام، استفاده غیرمجاز فاضلاب خام و یا پساب تصفیه‌خانه‌های فاضلاب برای مصارف کشاورزی ممنوع می‌بارد و مرتکبین چنانچه طبق قوانین خاص مشمول مجازات شدیدتری نباشند به حبس تا یک سال محکوم خواهند شد.

تبصره (1) ماده 688 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) مصوب 2/3/1375 مجلس شورای اسلامی به شرح زیر اصلاح می‌گردد.

تبصره 1 – تشخیص اینکه اقدام مزبور تهدید علیه بهداشت عمومی و آلودگی محیط‌زیست شناخته می‌شود و نیز غیرمجاز بودن کشتار دام و دفع فضولات دامی و همچنین اعلام‌جرم مذبور حسب مورد بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی – سازمان حفاظت محیط‌زیست و سازمان دامپزشکی خواهد بود.

قانون نظام صنفی

قانون نظام صنفی در سال 1359 از تصویب شورای انقلاب و سپس با اصلاحات بعدی مشتمل بر 85 ماده در سال 1368 از تصویب مجلس محترم مجلس شورای اسلامی گذشت.

در این قانون نیز خوشبختانه پیش‌بینی‌های خوبی برای رعایت موازین و مقررات بهداشتی در مراکز تهیه و توزیع و فروش مواد غذایی و اماکن عمومی به‌عمل‌آمده است به‌طوری‌که:

الف – طبق ماده 15 این قانون اولاً تأسیس هر نوع محل کسب و واحد صنفی و اشتغال به هر نوع مسب و حرفه مستلزم داشتن صلاحیت و پروانه کسب از اتحادیه صنفی مربوطه است.

ثانیاً، اتحادیه‌های صنفی مکلف‌اند قبل از صدور پروانه کسب، به‌منظور رعایت قوانین و مقررات مختلف، از ارگان‌های زی ربط (ازجمله وزارت بهداشت) استعلام و پس از کسب نظر ارگان‌های مذبور نسبت به صدور پروانه کسب اقدام نمایند.

قانون برنامه سوم توسعه:

ماده 194: کلیه مراکز تولید و توزیع مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی و هم‌چنین مراکزی که در زمینه‌های فوق خدماتی را ارائه می‌کنند موظف‌اند ضمن رعایت ضوابط بهداشتی که از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دستگاه‌های ذیربط اعلام می‌گردد نسبت به اخذ تأییدیه ادواری از افراد حقیقی و یا حقوقی (دولتی یا غیردولتی) که صلاحیت آن‌ها حسب مورد از طرف دستگاه‌های سابق‌الذکر برای مدت معین تائید شده است اقدام کنند. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دستگاه‌های ذیربط موظف‌اند حسب مورد بر خدمات افراد حقیقی و یا حقوقی تائید صلاحیت شده، به‌صورت مستمر نظارت و در صورت مشاهده تخلف ضمن رد صلاحیت آن‌ها موضوع را به مراجع قانونی ارجاع کنند.

قانون اصلاح ماده (13) قانون مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی (1379)

‌ماده 13 – تخلف از مقررات بهداشتی نظیر عدم رعایت بهداشت فردی، وضع ساختمانی، وسایل کار ممنوع است و مستوجب مجازات است.‌مقررات بهداشتی مربوط به مراکز تهیه و تولید، نگهداری، توزیع، فروش و حمل‌ونقل مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی و اماکن عمومی در آئین‌نامه اجرائی این ماده تعیین خواهد شد. تخلف از مقررات مذکور مستوجب مجازات‌های بازدارنده از بیست‌وپنج هزار (000 25) تا پانصد هزار (000 500) ریال جریمه نقدی به ازای هر مورد نقض مقررات بهداشتی خواهد بود. میزان مجازات‌های یادشده بر اساس نرخ ‌تورم (‌هر سه سال یک‌بار) بنا به اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و تأیید هیئت‌وزیران قابل افزایش است.‌مأمورینی که از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای نظارت بهداشتی اماکن و مراکز موضوع این ماده تعیین می‌شوند مکلف‌اند متخلفین از مقررات بهداشتی را با ذکر موارد تخلف با تنظیم گزارشی به مسئول بهداشت محل معرفی نمایند. مسئول بهداشت محل در صورت تأیید گزارش به صاحب مرکز و یا مسؤولین مربوطه اخطار می‌نماید تا نسبت به رفع نواقص بهداشتی در مهلت تعیین‌شده اقدام کند در صورت عدم رفع موارد تخلف، دستور تعطیل محل و مهروموم و یا لاک و مهر آن را صادر می‌نماید و پس از برطرف شدن نواقص و تأیید مسئول بهداشت محل از واحد مربوطه رفع تعطیل و فک مهروموم خواهد شد. در تمام موارد مذکور پرونده جهت رسیدگی به دادگاه صالحه ارجاع می‌گردد.

‌مقررات بهداشتی، وظایف و مسؤولیت‌های مسئول بهداشت محل و مأمورین نظارت مدت‌زمان‌های لازم برای رفع نواقص بهداشتی و سایر امور مربوطه در اجرای این ماده‌واحده در آئین‌نامه اجرائی این قانون مشخص خواهد شد.

‌تبصره 1 – صاحبان مراکز مزبور درصورتی‌که اقدامات انجام‌شده را خلاف قانون و مقررات مربوطه بدانند می‌توانند به مرجع قضائی صالح شکایت نمایند.

‌تبصره 2 – مأمورین انتظامی موظف‌اند در تمام مراحل اجرای عملیات بازرسی، تعطیل و مهروموم یا لاک و مهر کردن محل، همکاری لازم را با مأمورین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عمل آورند.

‌تبصره 3 – آئین‌نامه اجرائی این قانون توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تدوین می‌گردد.

آیین‌نامه اجرای تبصره 3 ماده 13

فصل‌ چهارم‌ وظایف‌ مسئول‌ بهداشت‌ محل‌ و مأمورین‌ نظارت‌ و تکالیف‌ صاحب‌ یا مدیر محل‌های‌ مشمول‌ قانون‌

ماده‌ 85: مأمورینی‌ که‌ از طرف‌ وزارت‌ بهداشت‌، درمان‌ و آموزش‌ پزشکی‌ برای‌ نظارت‌ و بازرسی‌ بهداشتی‌ از محل‌های‌ مشمول‌ قانون‌ اصلاح‌ ماده‌ 13 قانون‌ مواد خوردنی‌، آشامیدنی‌، آرایشی‌ و بهداشتی‌ تعیین‌ می‌شوند موظف‌اند متخلفین‌ از مقررات‌ بهداشتی‌ را با ذکر تخلف‌ و تنظیم‌ گزارش‌ به‌ مسئول‌ بهداشت‌ محل‌ معرفی‌ نمایند

ماده‌ 86: مسئول‌ بهداشت‌ محل‌ در صورت‌ تائید گزارش‌ مأمور نظارت‌، علاوه‌ بر معرفی‌ صاحب‌ یا مدیر مؤسسه‌ و یا صاحب‌ یا راننده‌ وسیله‌ نقلیه‌ به‌ دادگاه‌، کتبأ به‌ وی‌ اخطار می‌نماید ظرف‌ مدت‌ معین‌ (15 روز تا دو ماه‌ حسب‌ نوع‌ و تعداد نواقص‌)، نواقص‌ بهداشتی‌ را برطرف‌ نماید.

ماده‌ 87: درصورتی‌که‌ پس‌ از انقضای‌ مهلت‌ داده‌ شده‌، مخل‌ دارای‌ نواقص‌ بهداشتی‌ باشد، بازرس‌ بهداشت مکلف است‌ مراتب‌ را به‌ مسئول‌ بهداشت‌ محل‌ گزارش‌ نماید و مسئول‌ مذکور پس‌ از رسیدگی‌ و تائید گزارش بازرس بهداشت‌ مکلف‌ است علاوه‌ بر معرفی‌ متخلف‌ به‌ دادگاه‌ محل‌ تعیین‌شده‌ را با دستور کتبی‌ و صدور اخطار 24 تا 48 ساعته‌ موقتاً رأی‌ مدت‌ حداقل‌ یک‌ هفته‌ تعطیل‌ و در مورد وسایط نقلیه‌ دستور توقف‌ در پارکینگ‌ آن‌ را برای‌ مدت‌ حداقل‌ یک‌ هفته‌ به‌ نیروی‌ انتظامی‌ ابلاغ‌ نماید.

ماده‌ 88: تعطیل‌ موقت‌ محل‌ با لاک‌ و مهر و یا مهروموم‌ کلیه‌ درها و راه‌های‌ نفوذی‌ و نقاط حساس‌ مانند شیرهای‌ آب‌ و گاز و کنتور برق‌ و امثال آن‌ها و در مورد وسایط نقلیه‌ توقف‌ وسیله‌ نقلیه‌ مربوطه‌ توسط نیروی‌ انتظامی در پارکینگ‌ و تنظیم‌ صورت‌مجلس‌ انجام‌ و با نصب‌ اطلاعیه‌ علت‌ تعطیل‌ یا توقف‌ همراه‌ خواهد بود.

من الله توفیق

*علی‌اکبر آذرکمان، کارشناس ارشد حقوق جزا و جرمشناسی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد