تاریخ درج خبر : 1395/04/25
کد خبر : ۵۴۷۲۳۸
+ تغییر اندازه نوشته -
بحران آب در استان

اعتراض مردم برمامیون باشت از بی‌آبی 10 روزه/ مسئولان قول پیگیری دادند

;

IMG12531749

به گزارش سایت استان به نقل از فارس، وصف ظرفیت‌های استان  بارها و بارها هم از طریق رسانه‌های مکتوب و مجازی و هم از طریق صداوسیمای مرکز استان بیان شده است.

کهگیلویه و بویراحمد دارای ظرفیت‌های منحصربه‌فردی است که چشم هر میهمان و گردشگری که برای اولین بار به این استان سفر می‌کند را به خود خیره می‌کند.

طبیعت زیبا، آب‌وهوای مناسب و داشتن 10 درصد آب کشور ازجمله ظرفیت‌های منحصربه‌فرد استان کهگیلویه و بویراحمد است، اما همین استان زیبا و چشم‌نواز دچار مشکلاتی و بحران‌هایی شده که لازم است مسئولان استان بیش از هر چیز دیگر به این مشکلات که موجب نگرانی مردم شده توجه کنند و در جهت رفع آن‌ها بکوشند.

تنش آبی یکی از بحران‌های است که در سال‌های اخیر و به دلیل وضعیت بد بارش‌ها بسیاری از شهرهای استان را در تأمین آب آشامیدنی با مشکل مواجه کرده است.

شهر یاسوج علی‌رغم عبور رودخانه‌هایی که از اطراف این شهر می‌گذرند به دلیل خشک شدن چاه‌های آب دچار تنش آبی شده و علاوه بر این بسیاری از مناطق استان ازجمله مادوان، سوق، لیکک و دهدشت در تنش آبی قرار دارند.

عطش بی‌آبی در روستاهای استان

عطش بی‌آبی به روستاهای کهگیلویه و بویراحمد هم رسید و همین عامل موجب شد تعداد زیادی از مردم روستای برمامیون بخش بوستان شهرستان باشت با تجمع در مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد اعتراض خود را نسبت به وضعیت کنونی به گوش مسئولان برسانند.

یکی از اهالی روستای برمامیون بوستان باشت در همین خصوص گفت: مردم این روستا حدود 10 روز است که آب آشامیدنی ندارند و به‌سختی زندگی خود را سپری می‌کنند.

وی عنوان کرد: برای رفع این مشکل حتی به فرمانداری باشت هم مراجعه کردیم اما اقدامی از سوی فرمانداری باشت صورت نگرفت و در جواب می‌گویند پیگیری می‌کنیم اما در عمل کاری انجام نمی‌دهند.

تأمین آب آشامیدنی از روستاهای اطراف

خانم دهقان یکی دیگر از اهالی این روستا در پاسخ به اینکه با وجود 10 روز بی‌آبی چگونه زندگی خود را سپری می‌کنید، گفت: تنها می‌توانیم آب آشامیدنی خود را از روستاهای اطراف تأمین کنیم به‌نحوی‌که با ماشین به روستاهای اطراف می‌رویم و ظرف‌ها و دبه‌های خود را تنها برای آب آشامیدنی پر می‌کنیم.

وی اضافه کرد: برای شست و شوی لباس و استحمام و نظافت با مشکل مواجه هستیم و مجبوریم برای استحمام به شهرستان گچساران برویم که این کار هم برای ما سخت و دشوار است.

دهقان با بیان اینکه امیدوارم هر چه سریع‌تر این مشکل رفع شود، گفت: انتظار داریم مسئولان استان در این خصوص اهتمام ویژه‌ای داشته باشند و هر چه سریع‌تر این مشکل را رفع کنند چراکه تحمل این وضع برای مردم روستا غیرممکن است.

یکی دیگر از اهالی این روستا گفت: مسئولان خود بیایند و ازنظر وضعیت بغرنج مردم برمامیون را ببینند و حتی مطمئنم مسئولان استان خود حاضر نیستند برای دقایقی کوتاه در این روستا مستقر شوند.

توسعه روستا موجب تشدید بی‌آبی شده است

در ادامه عضو شورای روستای برمامیون بخش بوستان شهرستان باشت با بیان اینکه بیش از 80 نفر از مردم این روستا با وجود سختی راه و گرمی هوا برای بیان مشکلات خود به مرکز استان آمده‌اند، گفت: فاصله روستا تا شهرستان باشت 15 کیلومتر است و در حال حاضر با مشکل بی‌آبی مواجه است و حتی توسعه این روستاها موجب تشدید وضع موجود شده است.

علی‌بخش درون اضافه کرد: 15 خانوار جدید به جمعیت این روستا افزوده شده که سیستم آبرسانی قبلی با توجه به جمعیت روستا جوابگوی مردم نیست و در حال حاضر جدا کردن مخزن آب از شرایط کنونی راه‌حل رفع این مشکل است.

دستگاه‌های مربوطه موظف به رفع مشکلات بی‌آبی مردم هستند

در ادامه فتاح محمدی معاون سیاسی امنیتی استاندار با حضور در بین مردم معترض روستای برمامیون گفت: رفع مشکلات مردم این روستا از وظایف مسئولان شهرستانی است و ما هم در مرکز استان به جد پیگیر رفع این مشکل هستیم.

وی عنوان کرد: دستگاه‌های مربوطه در حوزه آب و فاضلاب روستایی موظف هستند تا زمان رفع این مشکل به‌وسیله تانکر به مردم آبرسانی کنند تا مردم مجبور نشوند برای تأمین آب شرب خود مسافت‌های زیادی را طی کنند.

معاون استاندار تصریح کرد: هر روستای که با مشکل بی‌آبی مواجه است فرمانداران و مسئولان دستگاه‌های مربوطه وظیفه آبرسانی به مردم را بر عهده ‌دارند.

اختصاص اعتبار برای جداسازی انشعابات آب روستای برمامیون

اما حسن نوروزی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان که به‌صورت ناخواسته در بین مردم این روستا قرار گرفت، افزود: جداسازی مخزن آب مردم این روستاها از مخزن کنونی خواسته مردم است که پیگیر اختصاص اعتبار برای جداسازی انشعابات این روستا هستیم.

وی ابراز امیدواری کرد: مشکلات بی‌‌آبی مردم این روستاها هر چه سریع‌تر حل‌وفصل شود.

بنا بر این گزارش، با پیگیری مردم این روستا قرار شد ظرف روزهای آینده مشکل مردم این منطقه توسط آب و فاضلاب روستایی استان رفع شود.

خبرهای مرتبط

پربازديد