تاریخ درج خبر : 1395/04/25
کد خبر : ۵۴۷۲۵۲
+ تغییر اندازه نوشته -
مدیرکل جهاد کشاورزی:

نسخه اشتباه برای استان در بخش کشاورزی پیچیده اند

گوهرگانیمدیرکل جهاد کشاورزی استان معتقد است بحران بی آبی در کشور آن قدر جدی شده است که همان نسخه کشوری را برای استان کهگیلویه و بویراحمد که کمبود آب ندارد هم پیچیده اند و تخصیصی برای استان در نظر نگرفته اند.

به گزارش سایت استان جعفر گوهرگانی گفت:بخش کشاورزی در دنیا بیشترین میزان آب را مصرف می کند و این حق مسلم این بخش است چرا که زندگی بشر وابسته به تولیدات کشاورزی است.

وی ادامه داد:از 7.7 میلیارد مکعب آبی که در استان وجود دارد تنها 10 درصد آن مهار می شود و از این مقدار نیز فقط 15 درصد از منابع آب در بخش کشاورزی استفاده می شود.

گوهرگانی ضمن گلایه از مدیران امور آب گفت:به جای آنکه آب های سطحی را برای کشاورزی مهار کنند،به 15 درصد آب مصرفی بخش کشاورزی گیر داده اند.

وی یادآور شد:بخش کشاورزی باید برای بهره وری از آب تخصیصی باید تمهیداتی برای صرفه جویی و مصرف بهینه بیندیشد اما نمی توان از کشاورزانی که اغلب حق آب سنتی و قدیمی دارند بخواهیم کشاورزی را تعطیل کنند.

وی  تاکید کرد: بسیاری از مجوزهای برداشت از آب رودخانه ها زمانی صادر شده که تخصیص آب اصلا اهمیتی نداشت.

مدیرکل جهاد کشاورزی ادامه داد: در حال حاضر دست کم 2 میلیارد متر مکعب آب برای تبدیل اراضی دیم به آبی نیاز داریم که در حال حاضر 25 درصد این برنامه عملیاتی شده است.

وی اضافه کرد:به جای آنکه پیگیر وضعیت 75 درصد اراضی باشیم که به صورت دیم اداره می شود بر سر 25 درصداراضی آبی در استان دعوا راه انداخته اند که آب را خوب استفاده نمی کنند.

وی تاکید کرد:سد چم شیر در استان در حال احداث ست اما در خصوص استفاده کهگیلویه وبویراحمد از آب این سد حتی به اندازه یک هکتار مطالعه نشده است.

گوهرگانی با بیان اینکه 95 دردصد سد مارون در استان کهگیلویه وبویر احمد است گفت:با وجود اینکه هیچ آب شربی پایین دست این سد نیست هر چه پیگیری می کنیم مجوز پرورش ماهی در قفس در این سد را نمی دهند.

وی از نمایندگان استان خواست جهاد کشاورزی را برای پیگیری حق  استفاده از آب سد ها و آب های سطحی یاری کنند و خودشان در این زمینه مطالبه گری داشته باشند چرا که با رونق بخش کشاورزی و زیر شاخه های آن در استانی که صنعت قدرتمندی ندارد اشتغال قابل توجهی ایجاد خواهد شد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد