تاریخ درج خبر : 1395/04/26
کد خبر : ۵۴۷۳۴۶
+ تغییر اندازه نوشته -
گزارشی از وضعیت بازار مرغ یاسوج؛

کمبود مرغ گرم در بازار / دلالان و کشتارگاه‎‌ها عامل افزایش قیمت مرغ در استان

افزایش غیرمنطقی قیمت مرغ توسط کشتارگاه‌ها و دلالان موجب کمبود افزایش قیمت مرغ و کمبود آن در بازارهای استان از جمله شهر یاسوج شده است.

IMG09424358

به گزارش سایت استان به نقل از یاسوج، در روزهای اخیر کمبود مرغ کشتار روز در شهر یاسوج نارضایتی‌هایی در بین مردم ایجاد کرده و همین عامل موجب شده کمبود مرغ در بازار شهر یاسوج را از متولی اصلی سازمان جهاد کشاورزی استان جویا شویم.

جعفر گوهرگانی در همین خصوص به خبرنگاران گفت: کمبود مرغ کشتار روز به دلیل برنامه‌ کشتارگاه و دلالان برای افزایش قیمت مرغ بوده که این کار آن‌ها کاملاً غیرمنطقی است.

وی اضافه کرد: تولیدکنندگان مرغ کشتار روز با قیمت پنج هزار تا پنج هزار و 100 را در اختیار عاملین فروش و کشتارگاه‌ها قرار می‌دهند و عاملین هم می‌توانند با اضافه کردن حداکثر دو هزار تا 2700 و برای مناطق دوردست هزینه تبعی اضافه کنند و مرغ را با قیمت 7500 و 7800 به فروش برسانند اما عاملین فروش و دلالان در فکر افزایش بیشتر قیمت مرغ هستند که این کار به سود مردم نیست.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه تنها در شهر یاسوج با کمبود مرغ کشتار روز مواجه هستیم و در سایر شهرستان‌ها هیچ‌گونه مشکلی در این خصوص وجود ندارد، بیان کرد: مرغ منجمد با کیفیت برای مصرف مردم به بازار عرضه شده است.

گوهرگانی با اشاره به اینکه افزایش قیمت مرغ موجب فشار به مردم می‌شود، تصریح کرد: درصورتی‌که خواسته عاملین و کشتارگاه‌ها افزایش قیمت مرغ گرم باشد، نیاز استان به مرغ کشتار روز را از استان‌های هم‌جوار تأمین می‌کنیم.

وی عنوان کرد: در حال حاضر گوشت قرمز به‌وفور در کشتارگاه‌ها ذبح می‌شود و برای تأمین گوشت بز، گوساله، بره و کهره مشکلی نداریم اما علی‌رغم اینکه چند مرغداری حاضر شدند مرغ را با قیمت 5100 به عاملین تحویل دهند از این کار سرپیچی کردند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در ادامه افزود: وظیفه و رسالت سازمان جهاد کشاورزی حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده و تنظیم بازار است و ما به دنبال سود واقعی عاملین هستیم و علاقه‌ای به ایجاد ضرر و زیان کشتارگاه‌ها نداریم.

وی تصریح کرد: برخی کشتارگاه‌ها می‌خواهند اندازه سرمایه‌گذاری 10 سال و زحمت حداقل 40 روزه که یک مرغداری متحمل می‌شوند یک‌شبه سود عایدشان شود که این خلاف عقل، قانون و شرع است و باید انصاف داشته باشند تا وضعیت متعادل شود، ضمن اینکه اگر گوشت از خارج استان کشتار و وارد مرکز استان شود بهتر است تا از طریق افزایش قیمت به مردم فشار وارد شود.

تزریق مرغ منجمد به بازار برای جبران کمبود مرغ گرم

علی لاهوتی در ادامه با اشاره به ذخیره مرغ منجمد گفت: مرغ منجمد به‌عنوان کالای جانشین مرغ کشتار روز محسوب می‌شود که با تزریق مرغ منجمد تاکنون مشکلی در سطح استان خصوصاً شهر یاسوج ایجاد نشده است.

وی تصریح کرد: مرغ منجمد عرضه شده به بازار با کیفیت و قیمت آن نیز مناسب است.

این مسئول تصریح کرد: مرغ منجمد به اندازه نیاز بازار تزریق شده و خوشبختانه تاکنون مشکلی ایجاد نشده، ضمن اینکه تا رفع این مشکل وظیفه خودمان مبنی بر تأمین مرغ منجمد را انجام می‌دهیم.

لاهوتی تصریح کرد: از مردم و عاملین فروش انتظار داریم که به‌صورت مستقیم به شرکت پشتیبانی امور دام مراجعه کنند و مرغ منجمد که تاریخ انقضا بالای پنج ماه دارد و کیفیت آن از مرغ گرم بهتر است را به قیمت 4800 تهیه کنند.

رئیس شرکت پشتیبانی امور دام جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: مرغ منجمد با قیمت 4800 توسط این شرکت برای عاملین به فروش می‌رسد که قیمت 500 تومان در مرکز استان و شهرستان دنا و 600 تومان در سایر شهرستان‌ها برای سود عاملین در نظر گرفته‌شده است.

وی افزود: در شهر یاسوج مرغ منجمد با قیمت 5300 به دست مردم می‌رسد و در سایر شهرستان‌ها مرغ منجمد با قیمت 5400 عرضه می‌شود.

لاهوتی با اشاره به استقبال خوب مردم از مرغ منجمد گفت: در عرض 10 روز 100 تن مرغ منجمد بین مردم توزیع شد که این نشانگر استقبال خوب مردم از خرید مرغ منجمد است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد