تاریخ درج خبر : 1395/04/27
کد خبر : ۵۴۷۴۱۴
+ تغییر اندازه نوشته -
معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان؛

250 بنای تاریخی کهگیلویه و بویراحمد نیازمند مرمت اضطراری است

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: 250 بنای تاریخی ثبت ملی شده این استان نیازمند مرمت اضطراری است.

2393
به گزارش سایت استان به نقل از ایرنا، مسعود شفیعی گفت: برای مرمت اولیه هر یک از این بناهای تاریخی 300 میلیون تا یک میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
وی اظهار کرد: سالیانه 10 بنای تاریخی به تناسب اهمیت و نیاز سازه در کهگیلویه و بویراحمد مرمت می‌شود.
شفیعی دو بنای مهم پل پریم و قلعه رئیسی را از بناهای مرمت‌شده امسال ذکر کرد.
معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد:61 آسیاب، 50 خانه تاریخی، 40 قلعه،40 آب‌انبار،23 بقعه متبرکه،19 گورستان،17 استودان، 13 پل، 13 بافت تاریخی، پنج حمام، پنج مسجد و سه کاروانسرای استان در فهرست آثار ملی قرار دارد.
وی بیان کرد: نقوش برجسته تنگ سولک در بهمئی، آثار سنگی چین لوداب، شهر سنگی دلی یاسیر کهگیلویه، قلعه کی نصیر بهادر بویراحمد، قلعه رئیسی کهگیلویه، دو گوردو پا در باشت ازجمله بناهای تاریخی مهم ثبت ملی شده این استان است.
شفیعی ابراز کرد: پل خیری و محمد، گورستان تاج امیر در شهر یاسوج، گورستان لما در 45 کیلومتری شهر یاسوج، گورستان دهنو در نزدیکی دنا و گورستان کوه لار در باشت، امامزاده محمود طیار (ع)، امامزاده علی (ع) چرام از دیگر بناهای تاریخی به ثبت رسیده در فهرست ملی آثار ملی است.
شفیعی گفت: ثبت ملی برای گرفتن اعتبار جهت ترمیم و مرمت و تعیین حریم پیشگیری از تعرض سودجویان ازجمله برنامه‌های میراث فرهنگی برای صیانت از بناهای تاریخی است.
معاون میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: هم‌اکنون 12 اثر میراث فرهنگی در بخش بناها و آثار معنوی و فرهنگی این استان در حال انجام مراحل قانونی برای ثبت در فهرست آثار ملی است که پوشش لباس محلی زنان و مردان این دیار مهم‌ترین این آثار است.
شفیعی ابراز کرد:726 اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی این استان در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد