تاریخ درج خبر : 1395/04/27
کد خبر : ۵۴۷۴۱۸
+ تغییر اندازه نوشته -
معاون وزیر علوم:

تشکیل اتاق فکر دانشگاه‌های کهگیلویه و بویراحمد با محوریت دانشگاه یاسوج

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دولت‌ها نیازمند دانشگاه‌ها بوده و مدیریت کلان کشور نیز به دانش استادان، نخبگان علمی و صاحبنظران نیاز دارد.

به گزارش سایت استان به نقل از روابط عمومی دانشگاه یاسوج، سید ضیاء هاشمی در نشست اتاق فکر دانشگاه‌های کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج افزود: اتاق فکر دانشگاه‌ها با دو محوریت حوزه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نهاد ریاست جمهوری در کشور تشکیل شده‌اند.

zia hashmi (2)

وی با اشاره به در پیش بودن سفر رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت به کهگیلویه و بویراحمد، بیان کرد: این سفر نقطه عطفی در فرآیند توسعه و تحولات اجتماعی و اقتصادی استان است.

هاشمی اظهار کرد: یکی از عواملی که می‌تواند این سفر را پربار کند فعالیت و پویایی هر چه بیشتر اتاق فکر دانشگاه‌های کهگیلویه و بویراحمد است.

وی عنوان کرد: از حدود یک و نیم سال قبل اتاق فکر دانشگاه‌های کشور با همکاری مرکز تحقیقات و بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری در استان‌ها تشکیل شد.

هاشمی ابراز داشت: مقدمات تشکیل اتاق فکر دانشگاه‌های کهگیلویه و بویراحمد چند سال قبل انجام شد و در سفر رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت به استان نیز این اتاق فکر در سطح وسیعتری کار خود را انجام می‌دهد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: ماموریت اتاق فکر دانشگاه‌ها آن است که قابلیت‌های علمی، نظری و فکری استادان دانشگاه و نخبگان علمی را به حوزه سیاستگذاری و مدیریت کلان کشور و هر استان پیوند زنند.

هاشمی گفت: سفرهای استانی رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت برای آنکه با اشراف بیشتری نسبت به مسائل هر استان همراه بوده و نظر‌ها و پیشنهادهای کار‌شناسانه‌تر و عالمانه تری در اختیار کاروان دولت تدبیر و امید قرار گیرد اتاق فکر دانشگاه‌ها تشکیل می‌شوند.

وی بیان کرد: تشکیل اتاق فکر دانشگاه‌ها برای سفرهای استانی رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت در قالب نشست‌های متعدد است تا بتوان نظر‌ها، پیشنهاد‌ها و طرح‌های مورد نظر استادان دانشگاه و نخبگان علمی هر استان را جمع بندی کرد.

هاشمی اظهار کرد: دولت‌ها نیازمند دانشگاه‌ها بوده و مدیریت کلان کشور نیز به دانش استادان، نخبگان علمی و صاحبنظران نیاز دارد.

وی عنوان کرد: گاهی اوقات نقدهای سازنده استادان دانشگاه و نخبگان علمی به برخی طرح‌ها که احتمال داشت مسیر آن در درازمدت خسارت بار باشد موجب اصلاح آن می‌شود و یا ممکن است حوزه‌ای که مورد غفلت نسبی بوده مورد توجه بیشتر قرار گیرد و جزو اولویت‌ها باشد.

هاشمی ابراز داشت: روسای دانشگاه‌ها جزو نخبگان علمی بوده و سخنگوی قشر نخبه جامعه هستند و از آنان انتظار می‌رود که مهم‌ترین ایده‌ها، طرح‌ها و نقد‌ها را در اتاق فکر دانشگاه‌ها مطرح کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: با توجه به زمان محدود باقیمانده تا سفر رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت به کهگیلویه و بویراحمد نظر‌ها و دیدگاه‌هایی که قرار است از سوی روسای دانشگاه‌ها و نخبگان علمی استان در زمینه اولویت‌ها، ظرفیت‌ها، فرصت‌ها و چالش‌های حوزه آموزش عالی در این سفر مطرح شود باید از بلوغ و پختگی لازم برخوردار باشند.

هاشمی گفت: دانشگاه‌ها علاوه بر رسالت علمی و آموزشی دارای تکالیف اجتماعی هستند و شکل گیری اتاق فکر دانشگاه‌ها نیز نوعی پاسخگویی به این وظیفه مهم است.

وی بیان کرد: در سال‌های گذشته دانشگاه‌های کشور اغلب خارج از حریم شهر‌ها ساخته می‌شد اما امروزه یکی از شاخص‌های توسعه آن است که دانشگاه‌ها باید با آینده جامعه پیوند نزدیکتری پیدا کرده و نمی‌توانند نسبت به سرنوشت امروز کشور بی‌تفاوت بوده و یا تنها به فکر آینده جامعه باشند.

هاشمی اظهار کرد: جامعه امروز نیاز‌ها، چالش‌ها و مسائلی دارد که دانشگاه‌ها نسبت یه آن‌ها مسئولیت سنگینی دارند.

وی عنوان کرد: چنانچه دانشگاه‌ها با حوزه مدیریت کلان کشور پیوند نداشته باشند ایده‌های نخبگان علمی وارد بازار مصرف نمی‌شود و اینگونه ایده‌ها نیز متوقف شده و بی‌نتیجه خواهند ماند.

هاشمی ابراز داشت: ایده‌هایی که در حوزه نخبگی و یا اتاق فکر دانشگاه‌ها مطرح می‌شوند باید به دست مصرف کننده که‌‌ همان مدیریت کلان کشور و هر استان است برسند.

اتاق فکر دانشگاه‌های کهگیلویه و بویراحمد با محوریت دانشگاه یاسوج تشکیل شده و استادان و روسای دانشگاه‌ها و جمعی از نخبگان علمی استان عضو آن هستند.

در این اتاق فکر نظر‌ها، ایده‌ها، پیشنهاد‌ها و نقدهای سازنده استادان و روسای دانشگاه‌ها و نخبگان علمی کهگیلویه و بویراحمد در زمینه‌های مختلف برای کمک به توسعه استان مورد بررسی و استفاده قرار می‌گیرد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • صادقی ، احسان گفت:

    با سلام بر جناب دکتر هاشمی عزیز
    از افتخارات حوزه زاگرس نشین مغز متفکر علمی و دانشمند برتر علمی از تجربیات و نظرات شما در پیش برد و محرومیت زادیی استان نهایت استقبال راداریم ، ارزوی موفقیت

پربازديد