تاریخ درج خبر : 1395/04/27
کد خبر : ۵۴۷۴۷۲
+ تغییر اندازه نوشته -
سید نورمحمد حسینی‌سوق

دکتر چمن، نگاه مدرن فرهنگی به مقوله بهداشت

فرهنگ جاده امن، سالم، نرم، زیبا و دل‌آرامی است که هرکس در آن پای نهاد، مغز، فکر، عمل، نیت، رفتار، کردار و گفتارش، از این لایه تغذیه می‌کند. خداوند به همه افراد این نعمت را عطا نخواهد کرد مگر آنکه بذر وجودش و خمیر مایه فطرتش رخصت دهد.
جامعه پزشکی، جامعه عجیبی است. سلامت و بهورزی مردم، دارو و درمان مردم، بیرون کردن ویروس، غدد، میکروب، زواید و انگل تخصص اینجامعه است تا ما شب راحت بخوابیم و روز آسوده تلاش کنیم.
هنوز در خاطراتمان نسخه پیچی‌ها پزشکان هندی و پاکستانی و فقر شدید بهداشت و درمان در استان عزیمان فراموش نشده است. مرگ‌های ناگهانی و دردهای شدید و ناله‌ها و فریاد بیمارانمان را در مسافرخانه‌های آنچنانی دروازه اصفهان، شیراز و سه راه احمدی و… از یاد نبردیم. ولی خدای را شکر که به مدد فرزندان مستعد و بومی این استان، شرایط بهداشتی و درمانی استان تکان شدید خورده است و شاخص‌های بهداشتی به سمت دروازه استاندارد در حرکتند.
تاجایی که من مطالعه داشتم، پزشکی در زمان اوایل جهش‌های رنسانسی به عنوان یکی از علوم انسانی قلمداد می‌شده است. چون کاملا به انسان ربط داشت و انسان یعنی روح و روان و بدن. داروی پزشکی از طریق روح و روان بر سلولهای بدن اثر می‌گذارند و درمان می‌کنند. به همین دلیل یک پزشک دارای ویژگی‌های اخلاقی و فرهنگی بسیار موفق‌تر از پزشکی است که بهره کمتری از این صفات را با خود به همراه دارد.
دکتر چمن یکی از این پزشکانی است که صبغه فرهنگی و ادبی خود را بار‌ها و بار‌ها به مستعمین خویش دیکته کرده است. او در سخنرانی‌هایش با ذکر آیات قرآنی و روایات نهج‌البلاغه منظور علمی خویش را عمیق‌تر منتقل می‌کند. و با استعانت از شعر و کلام جادویی ادبی در سرزمین خشک و مولاژی پزشکی، بذر فرهنگ را کشت می‌کند.
در این شرایط خاص در حوزه مدیران استانی که چند سالی است کارت فرهنگ در بازی سیاست‌مداران قدرت چندانی ندارد و عکس‌های فرهنگی در اینستاگرام سیاست فالو نمی‌شوند، باید قدر این چمن‌های کویر سیاست را بیشتر بدانیم و به بهانه‌های واهی آن‌ها را فراری ندهیم.
اگر مثل من سیاست و اقتصاد را‌‌ رها کنید و از جویبارهای فرهنگی لذت ببرید به عقاید که نه بل به راه فرهنگی امثال دکتر چمن در علم پزشکی ایمان می‌آورید.
هنگامی که مهدی غفاری موردراز را مشاهده می‌کنیم که به‌‌ همان اندازه که یاخته‌ها و سلول‌ها را رادیولوژی می‌کند و پاتولوژی و آسیب‌های آن‌ها را بیان می‌کند، مشکلات و معضلات فرهنگی را می‌نویسد و فریاد می‌زند، باید لذت دوچندان ببریم.
فراموش نکنید که من مبلغ اندیشه‌ها و آرمان سیاسی و اعتقادی و حتی عملکرد این دو بزرگوار نیستم ولی به راه‌شان، نگاه‌شان و حوزه شناختشان ایمان دارم. انسان موجودی است با فرهنگ. تفاوت انسان با حیوان در همین نکته است. پزشکی علمی است که به درمان انسان می‌پردازد. بدون نگاه فرهنگی و شناخت فرهنگی ریشه‌های عمل و درمانت پایدار نخواهد ماند.
کاش می‌شد حوزه‌های دیگری مثل مدیریت کلان، راه و ساختمان، شهرسازی و شهرداری‌ها و حتی دستگاههای آموزشی، تبلیغی و فرهنگی ما نیز روزی به این نگاه‌های فرهنگی مسلح شوند. کاش می‌شد همین امثال دکتر چمن رخصت پیدا می‌کردند، بخش‌هایی از دیدگاه فرهنگی را در حوزه عمل و اجرا هم نشان دهند. تفاوت مدیریت مدرن با مدیریت عهد جالینوسی در برتری همین نگاه فرهنگی مدیران خواهد بود. تفاوت ملل پیشرفته با عقب مانده صرفاً در همین کژراهه‌های غیر فرهنگی است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • بچه بلاد شاپور گفت:

  جناب س ص تقوی باورکنید من و جسارتا شما وکل جامعه ای که کتاب نمیخونند ولی ازبام تاشام غرق تلگرام هستیم بیسواد یم آن وقت است که چمن باسواد مینماید و میدانید که در قرن حاضر که همه چیز تخصصی شده است دیگر سواد همه جانبه حرفی بی معنی است

 • ناشناس گفت:

  انصافا استادچمن با این سواد و معلوماتی که در همه زمینه ها دارند نویسنده محترم به بخشی از آن پرداخته است . عالم و آدم می دانند که سواد و بیان دکتر چمن زبانزد عام و خاص است .

 • بچه بلاد شاپور گفت:

  اگر دکتر چمن خیلی باسواد به نظر میاد علتش فقر شدید سواد در جامعه است ودوم چندی است که باب بدی در استان باب سده است و آن اجیر کردن نویسنده است

  • س.ص تقوی گفت:

   دوست عزیز بچه بلاد شاپور اولا که دکتر سید نورمحمد حسینی انسان شریف و با قلم مستقلی هست و بعدش هم دوست و دشمن بر سواد کم نظیر و همه جانبه استادبزرگوار آقای دکتر چمن اذعان دارند. چیزی که در جامعه کم هست ترس از خداست ولی هیچ کدوم از این دو عزیز هیچ نیازی به این تعریفها هم ندارند.

 • ناشناس گفت:

  احسنت بر نویسنده این گزارش انصافا در فکرم بود که باید رسانه ها تواناییها و سواد همه جانبه دکتر چمن را به نوعی اطلاع رسانی کنند و ویژگی خاص ایشان که همان عدالت در عمل هست مورد توجه بیشتر قرار گیرد که جامعه سیاست زده استان ما به این صفت عدالت در عمل نیاز مبرم دارد

 • ناشناس گفت:

  بعنوان یک دانشجو به وجود شخصیتی علمی همچون دکتر چمن که از فرزندان این مرز و بوم هستند افتخار می کنم باید قدر دان این مفاخر هم استانی باشیم .

 • ا.شریفی گفت:

  کاش ده نفر مثل سید نورمحمد حسینی در این استان پیدا می شدند که دنبال حقگویی بودند و اجازه تخریب افراد شاخص را نمی دادند جادارد که دست به قلم شوند چراکه امکان بیان حقانیت افکار و عملکرد دکتر چمن و دکتر چمن ها توسط خودشون ممکن نیس. زیبایی اندیشه و عمل این نمونه ها باید توسط بقیه افراد با انصاف در سطح وسیع رسانه ای بشه.

 • تقوی نژاد گفت:

  پیشنهاد می کنم که سایت استان و آقای دکتر نورمحمد حسینی اگر در مقالات بیشتری به شخصیت برجسته علمی و ادبی دکتر چمن بپردازند خیلی خوب است . مثلا خود دکتر حسینی یک مصاحبه با دکتر چمن داشته باشند و از نگاه فرهنگی به مدیریت سلامت بحث کنند.

 • دکتر م. گفت:

  باید امثال نورمحمد حسینی قلم را زمین نگذارند و دراین فضای سیاست زده از مردان صاحب فکری همچون رضا چمن دفاع جانانه کنند تا خستگی از وجود نازنین آنها دور بشود و انگیزه خدمت بیشتر شود.

 • صیادیان گفت:

  نورمحمد حسینی با صداقت از مدیر حکیم و با صداقتی دفاع کرده که عشقش خدمت به سلامت مردم است.
  اینگونه مقالات وزین زیبنده سایت استان است. مرحبا

 • کاظمی گفت:

  احسنت بر قلم دکتر حسینی اگر از چهره های ارزشمند علمی فرهنگی مثل دکتر چمن چهار نفر با قلم خوبشون با شجاعت دفاع می کردند ما شاهد فرار مغزها از استان نبودیم.

 • داورپناه گفت:

  درود بر نویسنده شریف جناب دکتر حسینی که حق مطلب را در مورد استاد بزرگوار جناب دکتر چمن به خوبی ادا ردند. افسوس که قدر این شخصیت های بزرگی را نمی شناسیم.

پربازديد