تاریخ درج خبر : 1395/04/28
کد خبر : ۵۴۷۵۵۶
+ تغییر اندازه نوشته -
پلی که تاریخی می‌شود

وضعیت پروژه تاریخی پل سوم بشار/ پل نیمه جان بشار چشم به راه توجه هیئت دولت

پل سوم بشار که یکی از مصوبه‌های سفر اول دولت نهم به استان کهگیلویه و بویراحمد بود به دستور هیئت دولت برای کاهش ترافیک و پیوند دادن ضلع جنوبی شهر یاسوج به کمربندی یاسوج به شیراز کلنگ زنی شد که هنوز بعد از 11 سال نیمه‌کاره ، رهاشده است.

img_4970

به گزارش سایت استان به نقل از بویرخبر، پل سوم بشار که یکی از مصوبه‌های سفر اول دولت نهم به استان کهگیلویه و بویراحمد بود به دستور هیئت دولت برای کاهش ترافیک و پیوند دادن ضلع جنوبی شهر یاسوج به کمربندی یاسوج به شیراز کلنگ زنی شد که هنوز بعد از 11 سال نیمه‌کاره ، رهاشده است.

هنوز یادمان نرفته است که پروژه بی‌جان و نیمه راکدی به نام پل سوم بشار بر روی رودخانه خروشان بشار یاسوج در گذشته نه‌چندان دور کلنگ زنی شد تا شاید با تکمیل آن گره کور ترافیکی شهر یاسوج تا حدودی برطرف شود.

 این پروژه که یکی از مصوبه‌های سفر اول دولت نهم به استان کهگیلویه و بویراحمد بود به دستور هیئت دولت برای کاهش ترافیک و پیوند دادن ضلع جنوبی شهر یاسوج به کمربندی یاسوج به شیراز کلنگ زنی شد.

 این پل در انتهای شهرک بلکو و چسبیده به پارک بزرگ مهرورزی و پارک غدیر قرار دارد که در زمان بهرامی شهردار اسبق مرکز استان و استانداری حاج حسینی آغاز به فعالیت کرد.

شهر زیبای یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد، با طبیعت منحصربه‌فرد خود و با داشتن منابع طبیعی خدادادی به‌عنوان یک‌شبه جزیره در جنوب کشور میان دو رودخانه پر آب بشار و مهریان قرار گرفته است که می‌توان با ساختار حرمی شکل آن، یک منبع درآمدی مناسب در جذب توریسم و سرمایه‌گذار را داشته باشد.

img_4967

کمر خمیده پل سوم بشار کی صاف می‌شود

بعد از سرکار آمدن خادمی و پست دادن به نیروهای بومی برای از بین بردن معارضات پروژه‌های عمرانی ، پروژه پل سوم بشار دوباره در یک پیچ تاریخی دیگر گیرد افتاد و اتمام یا به بهره‌برداری آن بازهم در بروکراسی اداری و معارضات اجتماعی گیر کرد.

 معارضاتی که به گفته نیک اقبال معاون عمرانی استاندار، باید به شیوه‌ای دیگر حل‌وفصل و ساختار پل سوم بشار به خاطر ازدیاد ترافیک بالا باید با فاز دیگری شروع شود.

بااین‌حال این پل نه‌تنها این پل پس از یک دهه به بهره‌برداری نرسیده بلکه برداشت‌های بی‌رویه واحدهای تولید شن و ماسه از بستر رودخانه موجب خالی شدن زیر پل و خطر ریزش آن شده است به‌گونه‌ای که پایه‌های اصلی و شمع‌های نگه‌دارنده پل به‌کلی نابود شده‌اند.

 نگاه صابری منشی برای ایجاد پل جدید

اما باز هم نگاه و استراتژی مدیران دولت تدبیر عوض شد و راه نرفته صابری استاندار پیشین را دولتمردان دولت یازدهم در پیش گرفتند و شروع به برنامه‌ریزی برای اجرای پل چهارم بشار در چم گنجشکی و چسبیده به بلوار رجا برای اتصال به بیمارستان امام سجاد (ع) گرفتند.

شهر جوان یاسوج که امروز درگیر و دار ترافیک در دو سمت ورودی‌های خود بر روی رودخانه پر متلاطم بشار مواجه است، دچار یک تزلزل خاص در ایجاد پل‌های متصل‌کننده دو طرف شهر شده که شاید این موضوع در طولانی‌مدت یک خطر جدی برای این شهر باشد.

در همین زمینه استاندار کهگیلویه و بویراحمد با انتقاد از روند کُند اجرای پل سوم بشار گفت: اگر وضعیت به همین منوال به‌پیش رود این پل به بنایی تاریخی تبدیل خواهد شد.

img_8080_0_0

ناراضی‌ام؟

سید موسی خادمی در حاشیه بازدید از طرح‌های عمرانی شهر یاسوج با بیان اینکه عمران شهری و تجهیز زیرساخت‌های شهرهای استان از اولویت برخوردارند، اظهار کرد: در ماه‌های اخیر پروژه‌های خوبی در حوزه عمران شهری در شهر یاسوج آغاز شده که با بهره‌برداری از آن‌ها بخش زیادی از مشکلات شهروندان و میهمانانی که به این شهر می‌آیند برطرف می‌شود.

مسئول ارشد اجرایی کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات اصلی شهر یاسوج موضوع گره‌های ترافیکی و کمبود پل ارتباطی بر روی پل بشار است که به یکی از دغدغه‌های اصلی مسئولان تبدیل شده است.

13921020000101_photol

بنایی تاریخی جدید در یاسوج

خادمی با اشاره به راکد ماندن 10 ساله پل سوم بشار بیان کرد: با راه‌اندازی این پل بخش زیادی از مشکلات ترافیکی شهر یاسوج برطرف خواهد شد که متأسفانه به دلیل طولانی شدن روند ساخت پل سوم بشار این پروژه در حال تبدیل شدن به بنایی تاریخی است و نیمه‌کاره رها شدن این پروژه حساس چندان خوشایند نخواهد بود.

درد دل‌های پل سوم بشار با هیئت دولت

اما جای سؤال اینجاست تا کی مسئولان استان کهگیلویه و بویراحمد تمامی بار ترافیکی و عبور و مرور ورودی شهر یاسوج در جنوب این شهر را بر کمر دو پل پیر شده این شهر خواهند گذاشت.

سید حسین کاظمی در پاسخ به این سؤال که دلیل عدم رضایت استاندار کهگیلویه و بویراحمد، نماینده بویراحمد و دنا در مجلس و مدیرکل راه و شهرسازی این استان از روند ساخت پروژه پل سوم بشار به چه دلیل بوده است، اظهار کرد: این مسئولان حق دارند که نسبت به روند ساخت پروژه نگران باشند چراکه ضعف در عملکرد پیمانکار دیده می‌شود.

خلع‌یدهای پشت سر هم و تکمیل نشدن یک پل

 مدیرکل دفتر فنی استانداری بیان کرد: در این میان ناتوانی و ضعف پیمانکار را به‌وضوح می‌بینیم و اگر یادتان باشد در بازدید چند ماه پیش نیز به‌صراحت اعلام کرم این پیمانکار چنین پروژه‌ای را به سرانجام نمی‌رساند.

پیمانکار ضعیف است؟!

 وی با بیان این‌که پروژه پل سوم بشار یکی از آسان‌ترین پروژه‌هایی است که پیمانکار برای تکمیل آن هیچ مشکلی ندارد، اظهار کرد: به‌غیراز بتن‌ریزی و مخلوط ریزی چه‌کار دیگری دارد که این پروژه را سخت تصور کنیم.

 کاظمی یکی دیگر از مشکلات پروژه پل سوم بشار را برآورد نادرست دانست و گفت: برآورد اعتبارات این پروژه مطالعه شده نبوده است.

خلع‌ید پیمانکار در حال بررسی

پژمان نیک اقبالی معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در اولین نشست شورای ترافیک استان نیز با ابراز نارضایتی از این پروژه گفت: این پروژه در حال حاضر راک بوده و شاید در آینده‌ای نزدیک خلعید پیمانکار این پروژه کلید بخورد.

وی با بیان اینکه مشکل ترافیک مرکز استان امروز بیش از گذشته فشار بر روی مسئولان می‌آورد، تصریح کرد: بر اساس تدابیر ویژه‌ای که اتخاذ خواهد شد یک سانس از این پل تا پایان سال به بهره هبرداری خواهد رسید.

خبرهای خوشی از پل بشار نیست

سید محمد کاظم نظری فرماندار بویراحمد از پروژه‌های مهم عمرانی در شهرستان بویراحمد را پل سوم بشار عنوان کرد و گفت: متأسفانه وضعیت کنونی این پروژه رضایت‌بخش نبوده و هم‌اکنون پروژه سوم بشار راکد بوده که امیدواریم در آینده‌ای نزدیک نتیجه مطلوبی حاصل شود.

ماده 180؟! تعلق نگرفته!

رئیس شورای اداری شهرستان بویراحمد عنوان کرد: یکیاز دلایل راکد بودن پروژه سوم بشار عدم تخصیص اعتبارات ماده 180 بوده که پیگیری‌های لازم در این خصوص را انجام خواهیم داد تا هرچه سریع‌تر این پروژه به بهره‌برداری برسد.

اما باز هم این پل بعد از 12 سال اندکی نیمه رها و راکد ماندن باز هم در حاشیه رفته است و کاری اصولی برای اتمام آن نمی‌شود.

هرچند که در روزهای آینده با منتظر سفر هیئت دولت به استان باشیم، باید به مسئولان امر گوشزد کرد که مطالبه گری در مورد مشکلات مردم ازجمله پروژه‌های مهم عمرانی به‌ویژه پل سوم بشار باید در اولویت قرار گیرد، شاید در آینده‌ای نزدیک خودروی رئیس‌جمهور بخواهد از روی این پل بگذرد.

لازم به ذکر است؛ پل سوم بشار به طول 130 متر و دارای دو دهانه 25 متری و دو دهانه 45 متری است و دارای دو باند رفت‌وبرگشت با عرض هرکدام 11 متراست که تاکنون 35 میلیارد ریال هزینه در برداشته و در سال‌های اخیر به دلیل کمبود اعتبار و تملک 21 هزار مترمربع از زمین‌های کشاورزی اطراف آن متوقف شده است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • راستگو گفت:

    مدیرکل دفتر فنی واقعا خسته نباشید

  • ناشناس گفت:

    انشالله با مترو که جناب نیک اقبال فرمودن با هم افتتاح میشه .فقط ی جوری باشه سایتتون که ارشیو 100 ساله داشته باشه خوبه . که انشالله 100 سال بعد که افتتاح شد ندیده هامون هم در جریاان پل تاریخی باشن

پربازديد