تاریخ درج خبر : 1395/04/28
کد خبر : ۵۴۷۵۷۶
+ تغییر اندازه نوشته -

کودتا؛ فرصتی که به چنگ اردوغان افتاده است

سایت استان: یادداشت دریافتی

سایت استان، *علی تقوی- با توجه به شرایط به وجود آمده در ترکیه، امکان ورود سیاست‌مداران اقتدارگرا به حریم قدرت در ترکیه وجود دارد. شرایط امنیتی، محدودیت‌های فعالیت احزاب سیاسی و پاک‌سازی عناصری که به هر طریقی با اهداف و سیاست‌های اردوغان مخالفت می‌کنند در فضای کنونی ترکیه توجیه‌پذیر را خواهد کرد.

اردوغان تنها کمتر از دو ماه بعد از پیروزی‌اش در نخستین انتخابات ریاست جمهوری در سال 2014 در محل کار جدید خود که از آن به‌عنوان کاخ سفید ترکیه نیز یاد می‌شود، مستقر شد. این مجموعه بزرگ با هزینه ۶۰۰ میلیون دلاری ساخته شد و مخالفت برخی از جریان‌های ترک را به دنبال داشت. اتخاذ سیاست‌های اردوغان در سال‌های اخیر فرازوفرودهای بسیاری داشته است؛ به‌گونه‌ای که گاه علیه همسایگان موضع‌گیری‌های تندی اتخاذ می‌کند و گاه سیاست خود را با آن‌ها هم‌سو می‌کند. تغییر و اصلاح قانون اساسی و عبور از نظام حزبی به نظام ریاستی از مهم‌ترین مباحث داخلی و تنش‌های سیاسی دولت اردوغان در سال‌های اخیر بوده است. اردوغان با اشاره به این‌که وی می‌تواند ساختار نظام سیاسی ترکیه را به مدلی شبیه نظام سیاسی آمریکا تبدیل کند مخالفت احزاب اپوزیسیون و برخی رسانه‌های ترکیه را برانگیخته است. به‌طوری‌که مخالفان، وی را متهم به دیکتاتوری و تغییر ماهیت نظام سیاسی ترکیه کرده‌اند. اردوغان در سیاست داخلی برای کسب حمایت توده مردم و به‌خصوص اهل سنت این کشور بر سیاست مذهبی و عثمانی گرایی تأکید داشته است. احمد داود اوغلو نخست‌وزیر پیشین و تئوریسین حزب عدالت و توسعه نیز در سخنانی اعلام کرده بود، با کسانی که با عثمانی و عثمانی‌گری به مخالفت بپردازند، به‌شدت مقابله خواهد شد. با توجه به رویکردهای اخیر ترکیه در منطقه و داخل این کشور شاید بتوان این نتیجه‌گیری را داشت که ترک‌ها تلاش می‌کنند، نوعی امپراتوری عثمانی را در منطقه خاورمیانه با زیرساخت‌ها و اندیشه‌های جدید احیا کنند.

حال با تلاشی که کودتاچیان در ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ برای سرنگونی دولت ترکیه انجام دادند، یک فرصت طلایی در اختیار اردوغان قرار گرفته تا به اهداف اقتدارگرایانه خود نائل آید. این اتفاق می‌تواند نقطه عطفی در روند افزایش قدرت اردوغان باشد. فرصتی استثنایی تا بتواند با برچسب کودتاچی و حامیان دولت موازی، با همه منتقدان خود به شدیدترین نحو برخورد کند. حزب حاکم در توجیه محدودیت‌های سیاسی برای شهروندان و نهادهای مدنی، می‌تواند از تئوری توطئه و برچسب حامیان کودتا به‌عنوان برگ برنده در ایجاد افزایش خط قرمزها استفاده کند. به‌احتمال‌زیاد ازاین‌پس شاهد برخوردهای شدید با سیاست‌مداران، روزنامه‌نگاران و احزابی که به هر شکل با سیاست‌های اردوغان مخالفت کنند و البته گسترش اقتدارگرایی از طرف این حزب حاکم در نظام سیاسی ترکیه خواهیم داشت. همان‌طور که خبرهای رسیده از بازداشت ده‌ها هزار نفر در این کشور دارد و برکناری بسیاری از قضات و مسئولان ادارات دولتی در سراسر این کشور، حکایت می‌کند.

دانش‌آموخته علوم سیاسی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد