تاریخ درج خبر : 1395/04/29
کد خبر : ۵۴۷۶۶۱
+ تغییر اندازه نوشته -
در نخستین نشست رسانه‌ابی شورای شهر چرام؛

از حقوق میلیونی اعضای شورای شهر تا ورود سازمان بازرسی به خریدهای شهرداری چرام

در نشست رسانه‌ای اعضای شورای شهر چرام مواردی ازجمله حقوق میلیونی اعضای شورای شهر تا حقوق عقب‌افتاده کارگران و ورود سازمان بازرسی به خرید تندیس‌های نصب‌شده در میادین چرام مطرح شد.

0517431371

به گزارش سایت استان به نقل از تسنیم، اولین نشست رسانه‌ای شورای شهر چرام بالاخره در سومین سال عمر این شورا در محل دفتر شورای شهر چرام با حضور اعضا و خبرنگاران چرام برگزار شد.‎

کاووس جانی پور رئیس شورای شهر چرام با اشاره به نقش مهم رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی خدمات دولت و نهادها اظهار داشت: انتظار داریم گزارش‌های خبری منصفانه باشد و همه اعضای شورای چرام نقدپذیر هستند و مطالبه از شورا در حد اختیارات باشد چراکه در کمیته انطباق باید تائید و متناسب با بودجه باشد.

اقدامات انجام‌شده شورا و شهرداری چرام

رئیس شورای شهر چرام در این نشست با اشاره به خدمات ارائه‌شده شهرداری و شورای چرام گفت: ساماندهی باغ چشمه بلقیس، نصب آلاچیق و تأمین فضای سبز و نگهداری کمپینگ چشمه بلقیس، اصلاح میادین ازجمله میدان ورودی از طرف دهدشت و نصب تندیس فرشته، اصلاح و تعریض بلوار شهید دستغیب، احداث میدان عاشورا برای کاهش تصادفات و ساماندهی گلزار شهدا و بوستان شهدای گمنام و خرید یک دستگاه لودر و نصب تلویزیون شهری ازجمله مهم‌ترین اقدامات انجام‌شده است.

حقوق عقب‌افتاده کارگران شهرداری و دریافتی میلیونی اعضای شورای شهر چرام در سال 94

کاووس جانی پور در پاسخ به سؤالی در مورد پرداخت حقوق و اضافه‌کار عقب‌افتاده کارگران و کارمندان شهرداری چرام گفت: در همه ادوار گذشته و همه شهرداری‌های کشور و استان مشکل عقب‌افتادگی پرداخت حقوق کارگران است که تلاش می‌کنیم این مشکل را حل کنیم.

وی در پاسخ به این سؤال و میزان دریافتی و مزایای اعضای شورای شهر چرام ابراز کرد: مبلغ حقوق پرداختی سالانه به اعضای شورای شهر از 6 ماهه دوم سال 93 تا پایان سال 94 و به مدت 18 ماه مبلغ 75 میلیون تومان بوده البته در سال 94 چون قانون عوض شد و مبنا یک‌شصتم حقوق شهردار بود چون شهردار چرام سابقه کار و حقوق آن کم بود ما کمترین حقوق دریافتی را داشتیم و در سال 95 این مبلغ خیلی کمتر خواهد بود زیرا فرمول پرداختی تغییر کرده و بر اساس درآمد شهرداری است.

داد زدن بر سر فرماندار چرام به خاطر مطالبات مردم بود

ارکیان دیگر عضو شورای شهر چرام با اشاره به اینکه این شورا جوان‌ترین شورای تاریخ شهر چرام است که با نگاه متفاوت‌تری از ادوار گذشته با آوردن شهرداری غیربومی و فنی هرچند مخالفان زیادی داشتیم اما با گذشت زمان اکثر مخالفان به موافقان تبدیل شدند.

وی بیان کرد: خوشبختانه شورای شهر چرام اقلیت و اکثریت ندارد و همه در کنار هم با حمایت از شهردار و برنامه‌های ایشان، کارهای خوبی انجام‌شده و در مدت دو سالی که رئیس شورا بودم وظیفه نظارتی و پیگیری امور را در حد توان برای خدمات‌رسانی مطلوب انجام دادیم که تاکنون کارها به‌خوبی پیش می‌رود.

عضو شورای شهر چرام در مورد درگیری لفظی خود با فرماندار چرام و چند تن از مسئولان در جلسه چند روز پیش در شورای شهرستان گفت: مطالبه من شخصی نبوده و اگر بر سر آن‌ها با شهامت داد زدم مطالبه عمومی بوده، هرچند با همان شهامت از آن‌ها عذرخواهی می‌کنم، اما اعلام می‌کنم نباید مطالبات مردم زمین گذشته شود.

ارکیان با اشاره به معضل دایر نبودن بعضی ادارات در چرام افزود: متأسفانه بعدازاینکه چند سال از شهرستانی شدن چرام می‌گذرد اما هنوز نمایندگی ادارات در چرام مستقر نشده که مشکلاتی را برای مردم به وجود آورده که در این زمینه پیگیری لازم انجام‌شده و امیدواریم به نتیجه برسد.

نقاط ضعف و قوت شهرداری از نگاه اعضای شورای شهر چرام

در ادامه این نشست علی بابایی دیگر عضو شورای شهر چرام با اشاره به اینکه اصحاب رسانه چرام نقش زیادی در توسعه شهرستان دارند بیان کرد: جای تقدیر دارد که ما چنین خبرنگاران و فعالانی در عرصه خبر استان داریم که در امر خدمت‌رسانی کنار مسئولان هستند و اگر نقدی هم از ما داشته‌اند و بازتاب دادند به نفع ما بوده چراکه دلسوزانه و در جهت رفع مشکلات است.

بابایی با اشاره به تعامل شورا و شهرداری گفت: شورای شهر متعلق به همه افراد بوده و نه شورای شهرداری که البته ما نقدهایی هم به‌ برخی عملکردها داریم چراکه اعضای شورای منتخبین مردم هستند و باید پاسخگو باشند.

بابایی عضو شورای شهر چرام در پاسخ به این سؤال که مهم‌ترین نکته قوت و ضعف شهرداری چرام چیست اظهار داشت: هیچ مدیر و دستگاهی بدون نقص نیست اما نقطه‌ضعف شهرداری چرام در حوزه عمرانی که مهم‌ترین مشکل هست عدم ایجاد و گسترش فضای سبز هست، اما نکات قوت شهردار چرام ایده پردازی در زیباسازی و همچنین به‌عنوان نمونه برگزاری همایش روز کارگر و تقدیر از کارگران شهرداری برای اولین بار در چرام و حتی استان است.

جانی پور رئیس شورا گفت: با 4 شهردار و 2 سرپرست شهرداری کار کردم همه یکسری نقاط ضعف و قوت دارند اما می‌توانم به‌جرئت بگویم شهرداران چرام نسبت به سایر شهرداران استان علیرغم مشکلات بودجه‌ای پیگیر و موفق بوده‌اند و بهتر عمل کردند.

رحمانی دیگر عضو شورای چرام با اشاره به نقاط ضعف و قوت شهردار چرام گفت: از نقاط ضعف ایشان این بود که در ابتدا فقط با 3 نفر گروه اکثریت شورا مشورت می‌کرد و توجهی به نظرات طیف اقلیت شورا نداشت اما نقطه قوت ایشان هم‌اکنون این است که از گروه اکثریت فاصله گرفته و نظرات گروه اقلیت را در کارها و پروژه‌ها لحاظ و همفکری می‌کند که به عملکرد بهتر شهرداری هم کمک کرده است.

ارکیان دیگر عضو شورای شهر هم در پاسخ به این سؤال بیان کرد: نگاه متفاوت به شهر، اخلاق‌مداری و تکریم ارباب‌رجوع، زیباسازی شهر و تعامل سازنده با دیگر ادارات از نقاط قوت شهرداری هست اما نقطه‌ضعف شهرداری کم‌توجهی به اطراف خود و درواقع خودمحوری در بعضی امور است.

ورود سازمان بازرسی به تندیس‌های خریداری‌شده توسط شهرداری چرام

رئیس شورای شهر در پاسخ به سؤالی در مورد شبهات مطرح‌شده در مورد خرید تندیس‌ها توسط شهرداری چرام و قیمت آن‌ها گفت: به شما قول می‎دهم که گزارش‌ها به دستگاه‌های امنیتی و سازمان بازرسی رسیده و آن‌ها هم پیگیری و تحقیقات نمودند و حتی از کارمندان شهرداری چرام در این خصوص سؤالاتی شده و گزارش در خصوص خرید و قیمت تندیس‌های نصب‌شده و آماده نصب به سازمان بازرسی رسیده است.

وی افزود: به شما خبرنگاران و مردم قول می‌دهم که همه موارد بررسی می‎‌شود و رأیی که قوه قضائیه صادر کرد همه باید تمکین کنیم ما هم مثل شما شک و نقد داشتیم و پیگیری نمودیم و هر نتیجه‌ای حاصل شد اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

افزایش عوارض راه‌حل تأمین بودجه نیست

اسماعیل رحمانی تنها عضو فنی شورای شهر چرام در مورد تأمین بودجه شهرداری‎ها گفت: شهرداری باید از ساده‌ترین و عامیانه‌ترین راه تأمین هزینه‌های شهر، یعنی گرفتن عوارض از مردم فاصله بگیرد و به سراغ عرصه‎های خلاقانه دیگری برود.

وی افزود: متأسفانه اولین راه‌حلی که به ذهن مدیران شهری برای تأمین بودجه پروژه‎ها می‌رسد، افزایش میزان عوارض دریافتی از مردم است. طرح‌های درآمدزا و یافتن راه‌حل‌هایی برای ایجاد درآمدهای پایدار در تأمین هزینه‌ها باید به‌گونه‌ای پیش برود که نیازی نباشد برای هر پروژه‌ای مستقیماً از جیب مردم و به افزایش عوارض مراجعه کرد و این امر با تنوع بخشیدن به درآمدهای شهری میسر است.

عضو شورای شهر چرام به راه‌حل‌های خود اشاره کرد و گفت: به نظرم ایجاد مدیریت واحد شهری، استفاده از نیروهای خلاق، افزایش جلب مشارکت عمومی شهروندان در تمام امور شهرداری‌ها در کاهش هزینه و افزایش درآمدی شهرداری‌ها بسیار مؤثر و مفید است.

رحمانی عضو شورای شهر چرام با اشاره به نقش خبرنگاران در مدیریت شهری بیان کرد: خبرنگار واسطه مردم و مسئولان در دنیای کنونی که همگان سرگرم کار خویش هستند و چندان به عملکرد حاکمان و نقد و بررسی آن‎‌ها توجه ندارند، این خبرنگاران و رسانه‌ها هستند که با تیزهوشی و دقت، نقش واسطه بین مردم و مسئولان را ایفا می‌کنند.

وی تصریح کرد: نقد عملکرد خوب یا بد مسئولان در رسانه‌ها از دیگر وظایف خبرنگاران است که به بالندگی نظام و نیز پاسخگو بودن مسئولان یاری رساند.

مشکلات منازل مسکونی در طرح موسوم به 48 هکتاری چرام پابرجاست

رئیس شورای شهر چرام در پاسخ به سؤالی در مورد آخرین پیگیری مشکلات منازل مسکونی در طرح موسوم به 48 هکتاری گفت: این زمین‌ها در گذشته سند به نام دولت شده و در این زمین‌ها ساخت‌وسازهایی شده که اکنون خدمات‌رسانی و خریدوفروش این منازل و زمین‌ها با مشکل روبه‌رو است.

جانی پور بیان کرد: جلسات متعددی با استاندار، معاون عمرانی و مدیران راه و شهرسازی انجام‌شده و پیگیری کردیم که بنا شد زمین‌های با متراژ 250 مترمربع باقیمت دولتی و بالاتر از آن باقیمت آزاد تغییر کاربری دهند که با توجه به قیمت و وضعیت خاص ساکنان این منطقه با بحران روبرو شدند و هیچ خریدوفروش یا خدماتی ارائه نمی‌شود. البته با سنددار کردن دیگر زمین‌ها به نام دولت این مشکل هم‌اکنون به 93 هکتار تبدیل ‌شده است.

بی‌توجهی اعضای شورا به مناطقی از شهر که خود ساکن آن نیستند

در پی انتقاد و سؤال خبرنگاران از بی‌توجهی به محدوده 11 خیابان زیر بلوار شهید دستغیب و منطقه قدیمی پاقله یا شمال شهر چرام به خاطر اینکه هیچ‌کدام از اعضای شورا در این مناطق زندگی نمی‎‌کنند و عدم توجه به آسفالت و روکش خیابان‌ها، وجود کوچه‌های خاکی و ارتباطی میان خیابان‌ها، عدم توجه به فضای سبز و اصلاح و زیباسازی پیاده‌روها و مهم‌ترین بحث مربوط به کمربندی شهر چرام که نقش مهمی در تسهیل عبور و مرور وسایل نقلیه دارد و همچنین فاضلاب رهاشده در انتهای این خیابان‌ها که اعضای شورا به سخنان کلیشه‌ای نبود بودجه و در آینده درست می‌شود یا وجود معارض اشاره کردند.

تعدادی زیادی از شهروندان به عملکرد اعضای شورا و شهرداری در مورد بی‌توجهی به مناطق زیر بلوار شهید دستغیب انتقاد داشتند و اعلام کردند چون اعضای شورا خانه‌های خود در این مناطق نیست بی‌خیال ارائه خدمات شدند.

گفتنی است؛ این نشست رسانه‌ای بدون حضور دبیقی یکی از اعضای شورای شهر و عضو شورای عالی استان‌ها، شهردار و یا یکی معاونان یا کارشناسان شهرداری برگزار شد که تعدادی از سئوالات و مشکلات مردم بی پاسخ ماند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد