تاریخ درج خبر : 1395/04/30
کد خبر : ۵۴۷۷۵۲
+ تغییر اندازه نوشته -
رئیس کل دادگستری استان در نشست دفاع از حقوق بین‌الملل:

مسئولان گذشته بدون آینده‌نگری اعتبارات را برگشت می‌دادند/ الگوگیری مسئولان از روش مدیریتی سردار سلیمانی

حجت‌الاسلام مزراعی با اظهار تأسف از برگشت اعتبارات در دوره‌های گذشته گفت: مسئولان دوره‌های گذشته، اعتبارات را برگشت می‌دادند و بدون آینده‌نگری استان را با محرومیت تحویل نیروی‌های بعدی می‌دادند به همین دلیل امروزه شاهد بحران‌هایی چون آتش‌سوزی و مشکلات خدماتی هستیم.

mazaree

به گزارش سایت استان، رئیس‌کل دادگستری استان در جلسه دفاع از حقوق بیت‌المال گفت: چرا منابع طبیعی استان به اندازه شهرستان محروم استان فارس (رستم ممسنی) امکانات برای خاموش کردن آتش ندارد و این از بی‌مسئولیتی مدیران سابق است که امیدوارم مسئولان امروز با تلاش‌های جهادی جبران کنند.

رئیس شورای قضایی استان با الگو گیری مسئولان اجرایی از روش مدیریتی سردار سلیمانی تصریح کرد: سردار سلیمانی فرمانده است ولی در خط مقدم می‌جنگد، او خوب می‌داند فرمانده ای که به انتظار در سنگر می‌نشیند می‌بازد، بنابراین توصیه می‌کنم که مسئولان استان برای جبران اشتباهات گذشته در خط مقدم برای حل مشکلات حرکت کنند، نه اینکه بنشینند و بحران‌ها و خسارات را نظاره کنند.

حجت‌الاسلام مزراعی از تمام کسانی که در خاموش کردن آتش در جنگل‌های استان نقش فعالی داشته‌اند تقدیر و تشکر کرد و گفت: این استان غیر از جنگل و آب چه دارد که این‌گونه به هر دو چوب حراج می‌زند، این در حالی است که همین دو نعمت خدادادی می‌تواند فرصت‌های سرمایه‌گذاری به وجود بیاورد.

وی در پایان افزود: به مدیران اجرایی استان توصیه می‌کنم از تمام ظرفیت‌های بسیج، هنرمندان ورزشکاران و مردم با تشکیل گروه‌ها و نهادها برای مقابله با بحران تلاش کنند.

اگر رسانه‌ها نبودند خسارات آتش‌سوزی به فاجعه بزرگی تبدیل می‌شد

در ادامه دادستان مرکز استان با تأکید بر حفظ منابع ملی گفت: منابع ملی را نباید ارزان از دست دهیم و با دفاع از کارکنان تلاشگر منابع طبیعی، پرداخت حقوق معوق آن‌ها و همکاری نهادهای اجرایی استان از این منابع ملی حمایت کنیم.

مهرداد کرمی اظهار کرد: از همه رسانه‌های استان برای اطلاع‌رسانی در زمینه مقابله با آتش‌سوزی تشکر می‌کنم و اگر آن‌ها نبودند عمق فاجعه بسیار بزرگ می‌شد و بخشی از جنگل‌ها را برای همیشه از دست می‌دادیم.

وی گفت: اگر مسئولان اجرایی استان و مدیران بحران در زمینه منابع ملی دست به شفاف‌سازی نزنند به‌صورت جدی به این مسائل ورود می‌کنیم، بنابراین انتظار داریم قبل از وقوع خسارت‌های بیشتر به استان جهت مقابله پیش‌قدم شوند.

10 میلیارد تومان در هفت سال گذشته به جنگل‌های استان خسارت وارد شد

در ابتدای این جلسه بهشتی، مدیرکل منابع طبیعی استان با ارائه گزارشی از وضعیت استان گفت: سال گذشته دو میلیارد و 700 میلیون تومان، در 7 سال گذشته 10 میلیارد تومان به جنگل‌های استان خسارت وارد شد و امسال نیز حدود 25 درصد بیشتر از سال گذشته از جنگل‌های استان طعمه آتش شد.

سفره خالی قرق‌بانان استان/چهار ماه است که حقوق نگرفته‌اند

بهشتی با ابراز شدید از وضعیت وخیم قرق‌بانان استان تأکید کرد: 75 نفر از قرق‌بان استان حدود چهار ماه است که حقوق نگرفته‌اند، همین‌ها هستند که شبانه‌روز جنگل را نجات می‌دهند اما سفره‌شان خالی از نان است. نداریم

وی هشدار داد: پایگاه خاموش کردن آتش نداریم. تجهیزات نداریم، امکانات برای خاموش کردن آتش نداریم. آب برای خاموش کردن آب نداریم. ستاد بحران استان بالگرد ندارد و اگر داشته باشد جایی برای فرود آمدن در مناطق جنگلی ندارد.

گلایه از شرکت نفت

بهشتی گفت: شرکت نفت برای خاموش کردن آتش برای هر دقیقه 260 هزار تومان پول طلب می‌کند. این شرکت در خاموش کردن آتش با ما همکاری نکرده است.

وی گفت: با دارا بودن 843 هزار هکتار جنگل دو و نیم برابر دنیا و هشت برابر کل کشور سرانه جنگل داریم، به همین دلیل بیش از سایر استان‌ها جهت مقابله با آتش‌سوزی امکانات نیاز داریم.

بهشتی اظهار کرد: اگر در روز اول جلوی آتش‌سوزی شهرستان باشت گرفته می‌شد هزینه‌ها و خسارت‌ها کمتر از یک‌پنجم الآن بود، ولی خوشبختانه باهمت نیروهای منابع طبیعی شهرستان رستم فارس، نیروهای بسیج و کارکنان زحمت‌کش منابع طبیعی استان این فاجعه خاموش شد.

وی تصریح کرد: از نمایندگان دولت خواستیم که تلاش کنند آتش زدن زمین‌ها در مراتع کشاورزی را جرم محسوب کنند.

مدیرکل منابع طبیعی افزود: احیاء هر هکتار جنگل 25 میلیون تومان است و احیاء هر درخت بلوط 50 سال طول می‌کشد و وظیفه همگانی است که در حفظ آن بکوشم

تقدیر از مردم ده برآفتاب

در ادامه هاشمی مدیرکل محیط‌زیست استان گفت: بخش بزرگی از آب کشور را تأمین می‌کنیم اما در بحران آب به سر می‌بریم.

دادگستری. محمد زاده: بیشترین جنگل‌های کشور را داریم اما برای خاموش کردن آتش یک بالگرد نداریم.

وی اظهار کرد: از مردم ده برآفتاب تقدیر می‌کنیم که برای خاموش کردن آتش با منابع طبیعی همکاری کردند؛ زیرا همه برای خاموش کردن آتش حضور داشتند ولی امکانات لازم را نداشتند.

اعتبارات در دوره‌های گذشته به دولت برمی‌گشت و از دست ما خارج می‌شد

در ادامه صیدالی مدیرعامل شرکت گاز استان گفت: زمان آقای نوذری اعتبار تخصیصی شرکت نفت را به دولت برگشت دادند که با همان اعتبار می‌توانستیم 200 جایگاه بالگرد در جنگل‌ها احداث کنیم و یا 200 موتورسیکلت کوهستان برای کارکنان بخریم و امروز آه می‌کشیم و افسوس می‌خوریم.

استان‌های هم‌جوار کمک می‌کنند!

در این جلسه سید علی وفایی مقدم مدیرکل ستاد بحران استان در موضوع مقابله با بحران گفت: سه استان فارس، خوزستان و اصفهان بالگرد دارند که به‌محض بحران می‌توانند همکاری کنند، اما استان ما در زمینه خرید بالگرد اعتبار ندارد.

دبیر ستاد بحران استان در پاسخ به انتقادات مسئولان قضایی و اجرایی در جلسه اظهار کرد: در موضوع بحران باید بگویم که استاندار، رئیس ستاد بحران بعد از ایشان، آقای نیک اقبالی و در جایگاه بعدی من دبیر ستاد بحران هستم که همه ما به‌عنوان پدافند و پشت جبهه بحران، مشغول خدمت‌رسانی هستیم.

وی در پایان با انتقاد از برخی رسانه‌های استان در موضوع اطلاع‌رسانی گفت: رسانه‌ها نیمه‌خالی لیوان را می‌بینند و با بحران سازی فضا را علیه مسئولان جمهوری اسلامی نامطلوب جلوه می‌دهند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد