تاریخ درج خبر : 1395/05/01
کد خبر : ۵۴۷۸۱۶
+ تغییر اندازه نوشته -
حاشیه های بازدید معاون برنامه ریزی وزیر راه و شهرسازی از پروژه های استان؛

سیاستمداران روی محرومیت‌های گچساران سرپوش می‌گذارند

روز گذشته همراه معاون برنامه ریزی وزیر راه از یاسوج به گچساران و دهدشت رفتیم. ماجرا هم از این قرار بود که آقای معاون معتقد بود پروژه های حوزه راه در این استان به کندی پیش می رود و هدف این سفر بررسی دلایل کندی پیشرفت این پروژه ها بود.

گچساران

با اینکه از چند روز پیش مدیران راه و شهرسازی در تکاپوی این بازدید بودند اما موقع حضور در طرح ها پیمانکاران و ناظران همه عنوان می کردند که بازدید سرزده و بدون هماهنگی است و اغلب بدون تجهیزات و اطلاعات لازم در مسیر پروژه حاضر شده بودند و حتی به درستی نمی دانستند معاونی که قرار است از مسیر بازدید کند کیست.بی اطلاعی تا جایی بود که در محور بابامیدان باشت وقتی ناظر پروژه دست خالی حاضر شد امینی خطاب به او گفت:من باید قراردادها را ببینم و از روی نقشه صحبت کنم. آمده ام پروژه ببینم و بدون اینکه صحبتهای پیمانکاررا بشنود آنجا را ترک کرد.

وقتی به گچساران وارد شدیم در حالی که دماسنج ماشین روی 49 بود، میهمان و میزبان از ما جدا شدند و ما نیز زیر آفتاب ساعتی به انتظار نشستیم و بعدا درمحور قطعه سوم جاده بابامیدان، گچساران،بهبهان وقتی خبرنگاران دلیل بی اطلاعی مسوولان شهرستانی از بازدیدها را پرسیدند فدایی گفت: این جلسه اصلا هم بدون هماهنگی نبوده و همینکه غلامرضا تاجگردون نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس در جریان بوده کافی است وتوضیح داد غیبت لحظه ورود به گچساران به دلیل دیدار با تاجگردون بوده وچون نمی خواستیم سیاسی شود آن را رسانه ای نکردیم.

بعد از اینکه بازدید از این مسیر تمام شد بازهم میهمان و هیات همراهش ساعتی در آفتاب ساعت 15 گچساران مسیرشان را از ما جدا کردند و باز هم مذاکرات آنها زیر کولرها ادامه پیدا کرد و در مسیر باباکلان دوباره همه جمع شدند با این تفاوت که تاجگردون هم همراه میهمان بود.

در این مسیر نکته جالبی وجود داشت  در این مسیر تا بی بی حکیمه قرار بود 25 کیلومترعملیات راهسازی انجام شود که اگر چه جاده در همان مسیر قبلی حرکت می کرد اما 75 میلیارد تومان اعتبار برای آن در نظر گرفته شده بود در حالی که در تمامی مسیرهایی که دیده بودیم هیچ مسیری بیشتر از 30 میلیارد اعتبار لازم نداشت.

امینی از تاجگردون پرسید ویژگی این مسیر چیست؟

تاجگردون با اشاره به اینکه استان نیاز به توسعه زیر ساختها دارد اشاره کرد: این راه روستایی است در پاسخ به سوال امینی که پرسید دسترسی چند روستا از طریق این جاده انجام می شود گفت:شما به جمعیت آن کاری نداشته باشید مهم این است که مسیر را 20 کیلومتر نزدیکتر می کند این در حالی بود که وقتی در مسیر حرکت کردیم متوجه شدیم هیچ انحراف مسیری و یا تغییر مسیری درآن ایجاد نخواهد شد و جمعا 4 تا 5 روستا در این مسیر قرار دارد.

تاجگردون از امینی خواست 15 میلیارد تومان برای این مسیر اعتبار در نظر بگیرد و ادامه داد: من نیزدوست دارم از اعتبارات نفت 40 میلیارد بگذارم تا این جاده ساخته شود.

البته در این میان بسیاری از صحبتها رمزی میان امینی و فدایی و تاجگردون رد و بدل می شد و از منابعی حرف می زدند که قبلا خودشان در جلسه تصویب کرده اند و ظاهرا حضور در جاده و مصاحبه، نمایشی بیش نبود.

مسیر بعدی جاده گچساران به دیل بود که پیمانکار در حالی که هنوز تعهدات خودش را تمام نکرده بود عملیات راه سازی در محور بعدی را بدون انجام مناقصه و تشریفات آغاز کرده بود و این از چشم امینی دور نماند و از فدایی پرسید ادامه این مسیررا چه کسی انجام می دهد؟ فدایی گفت در قالب همان 25 درصد پیمانکار خودش انجام می دهد و امینی با کنایه گفت: پیمانکار که هنوز کار خودش را تمام نکرده و آسفالت محور قبلی را انجام نداده است که البته فدایی با یک لبخند موضوع را خاتمه داد.

از آنجایی که توقف در مسیرهای گچساران بیش از انتظار طول کشید شهرستانهای کهگیلویه از برنامه حذف شدو مستقیم به سمت یاسوج حرکت کردیم.

این سفر یک روزه برای من از این جهت جالب بود که موقع ناهار فرصتی پیش آمد که با خبرنگاران گچسارانی در کنار هم از مشکلات شهرستانهایمان بگوییم. متوجه شدم همه چیز در گچساران بیشتر نمایش سیاسی است. محرومیتها و زخمهای مردم این شهر پشت زرق و برق های سیاسی رنگ باخته است و در حالی که درهیچ شاخصی این منطقه وضعیتی بهتر از بقیه مناطق استان ندارد اما رجال این شهرمی خواهند برای بدست آوردن محبوبیت سیاسی و نشان دادن عملکرد موثرازخود سرپوشی روی همه چیز بگذارند.

هوا در این شهر به حدی گرم است که حتی درختان نیز خشک شده اند. تمامی مراتع منتهی به گچساران آتش گرفته و یکدست سیاهپوش است.خود شهر هم وضعیت بهتری ندارد و بولوارها نه تنها نشانی از سبزی ندرد بلکه به هم ریخته و بی سرو سامان است. حتی آن 29زمین چمن که آنقدر در بوق و کرنا مطرح شد نیزدراین گرمای نفس گیر بیشتر شبیه طنز جلوه می کند.

بر خلاف باور عمومی که در گچساران بعد از تخصیص 100 درصدی و آمدن پول نفت زندگی مردم از این رو به آن رو شده است هنوز هم مشکل اصلی این مردم اشتغال است و جز همان صنعت نفت که از قدیم هم فعال بوده صنعت شاخص دیگری ندارند.

از آن عملیات راه و جاده سازی که گفته می شد در ورودی شهر باعث شده صدها جوان مشغول به کار شوند نیزاصلا خبری نبود و کل پروژه ها در همین حدی بود که در بالا آمد و پول این پروژه ها هم وارد جیب مبارک همان عده معدودی می شود که بدون انجام مناقصه و با ترک تشریفات پروژه ها را صاحب می شوند.

در این میان فیشهایی حقوقی منتشر شد که نشان از دریافتهای آنچنانی مدیران رده بالای نفتی داشت که البته من دعا می کردم راست باشد و حداقل عده ای در این بلبشوی بی کاری و فقر وضعشان خوب باشد که متوجه شدم آن فیشها نیز جزیی از همان بازیهای سیاسی است که عده ای برای باج گیری و سهم خواهی ایجاد کرده اند و تنها واقعیت پنهان پشت فیشها این بود که برخی رسانه های منتصب به رجال سیاسی قصد دارند ماجرای برکناری چند مدیر را تلافی کنند ومدیر مورد نظرشان را بر کرسی مدیریت بنشانند و در این بازی فقط کارگرانی که در هوای داغ گچساران با حقوق های ناچیز روزگار می گذرانند  آزرده خاطر شدند.

این مطلب را من روز پنج شنبه نوشته بودم و برایم سوال بود آیا من در این سفر تصویر درستی از گچساران پیدا کرده ام و وقتی سید امین الله حجازی امام جمعه گچساران  در خطبه های نماز جمعه گفت: فقر از در و دیوار گچساران می‌بارد در گچساران بام نفتی ایران ،بعضی از خانواده‌ها توان خرید نان ندارند و نان را قرضی تهیه می‌کنند.در کجای دنیا نان قرض می‌دهند؟ باور کردم گچساران ،یاسوج و دهدشت شرایطشان فرقی با هم ندارد.

محرومیت از سر و روی همه این استان می بارد.

گزارش: فاطمه رشیدی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • کهکیلویه بزرگ گفت:

  درود به شرفتان خواهر، بسیار زیبا نوشتید و نگاه موشکافانه اتان ستودنی است. این لبخند های فدایی و 25 درصد هایی که از خود پروژه بزرگترند استان را خراب کرده به خصوص کهگیلویه بزرگ را.

 • سید نوید گفت:

  من چندین بار مطالب خانم رشیدی رو دیدم توی این سایت ، شرافتا می تونم بهتون بگم خیلی مردی ، خدا حفطتون کنه که اینقدر محکم و بی پروا قلم میزنید . من شما رو نمیشناسم ، ولی براتون ارزوی سلامتی و توفیق روز افزون دارم .

  • دانشی گفت:

   دوست عزیزم با تشکر از اینکه نقاط قوت را دیدی و مثل اکثر دوستان که فقط انتقاد می کنند و تعریف و تشویق را خوب نمی دانند رفتار نکردی. ولی از شما و بقیه دوستان خواهش می کنم برای تعریف از یک بانو نگوییم که خیلی مرد است. در این زمانه دیگر لزوما نباید یک بانو شبیه یک مرد باشد تا کارش قابل تقدیر باشد.

پربازديد