تاریخ درج خبر : 1395/05/01
کد خبر : ۵۴۷۸۶۵
+ تغییر اندازه نوشته -
برای مقابله با مشکل کم‌آبی؛

حفر یک چاه دیگر برای رفع تنش آبی در یاسوج/ ضرورت احداث سد تنگ سرخ

تنش آبی در شهر یاسوج مسئولان آبفای شهری را مجبور به حفر یک چاه دیگر برای تأمین آب این شهر کرد.

chah - 02

به گزارش سایت استان به نقل از مهر، عصر روز گذشته هشتمین چاه آب در منطقه «تنگ‌ کناره» در جنوب شهر یاسوج به مدار بهره‌برداری رسید تا افت فشار آب در مناطق غربی و جنوب غربی یاسوج بر طرف شود.

این در حالی است که سطح آب‌های زیرزمینی در حال کاهش است و طی سال‌های اخیر چندین حلقه چاه تأمین آب این شهر خشک و از مدار خارج شدند.

90 درصد از آب شهر یاسوج از طریق چاه‌ها و چشمه‌ها تأمین می‌شود و این کار را برای مسئولان آبفای شهری در سال‌های کم‌بارشی سخت کرده است.

بااین‌حال پروژه سد تنگ سرخ که قرار است آب بلندمدت شهر در حال رشد یاسوج را تأمین کند، هنوز در رکود است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کهگیلویه و بویراحمد در حاشیه راه‌اندازی چاه هشتم ایستگاه تنگ کناره یاسوج گفت: این چاه جدید با اعتباری بالغ‌بر ۹۰۰ میلیون تومان در کمترین زمان و با تلاش جهادی کارکنان آب و فاضلاب استان به مرحله‌ بهره‌برداری رسید.

سید علی لدنی‌نژاد افزود: با توجه به کمبود آب و کاهش فشار آب در برخی مناطق یاسوج حفر این چاه به‌صورت اضطراری در دستور کار شرکت آب و فاضلاب قرار گرفت.

chah  - 01

لدنی‌نژاد بیان کرد: دبی این چاه ۳۰ لیتر بر ثانیه است و برای رفع کمبود آب در مناطق تختی، تل زالی، عدل‌ها، شرف‌آباد، کوی آزادگان، کوی مخابرات، دولت‌آباد، شهرک‌های جهاد و امام حسین یاسوج ایجاد شده است.

وی عنوان کرد: آب این چاه با خط انتقال ۳ کیلومتری به خط انتقال اصلی تنگ کناره متصل و سپس به مخزن یاسوج منتقل خواهد شد.

لدنی‌نژاد اظهار کرد: عمق این چاه بیش از ۲۵۰ متر است و با توجه به ضرورتی که در این زمینه احساس می‌شد، برق موردنیاز این چاه نیز به صورت موقت از طریق دو دستگاه دیزل ژنراتوری تأمین می‌شود.

وی همچنین از قطعی آب در روند راه‌اندازی این چاه خبر داد و گفت: برای وارد مدار کردن چاه هشتم تنگ کناره باید پمپ سایر چاه‌های ایستگاه تنگ قطع شود که همین امر موجب قطعی و کاهش فشار آب این مناطق خواهد شد.

گفتنی است، شهر یاسوج در بین دو رودخانه بشار و مهریان قرار دارد اما به علت مهاجرپذیری و رشد فزاینده جمعیت منابع آبی آن کفاف ساکنانش را نمی‌دهد و براین اساس تسریع در احداث سد تنگ سرخ ضروری است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • یا حق گفت:

    اگر سد احداث بشود شیراز هم استفاده بکند بازهم کم نمی آورد آنها هم ایرانی هستند تفکرات ناسیونالیستی در جامعه ما جایی ندارد

  • محموديان گفت:

    سد تنگ سرخ که برای انتقال به شیرازه دلبندم

  • mn گفت:

    مظمن هستید اگه سد تنگ سرخ زده شد به نفع مردم استان کهگیلویه و بویر احمد هست.پس این همه موجودات زنده که تو رودخانه بشار هستن چه بلایی سرشون میاد.این زیبایی رود بشارکه در حال حاظر مسولین ما سلیقه بهره برداری از اون رو ندارن چی؟با همین حال بی سلیقگی مسولین ذره ای آب که از این رودخانه رد میشه هم آرامش بخش مردمه.لطفا این کار رو نکنید.سد نزنید.خیلی وقته که دیگه کشورهای بزرگ از سد استفاده نمی کنند.التماس میکنم.آب های رها شده اطراف شهرمون زیاد داریم آنها را مدیریت کنید.همانگونه که با قطع شدن آبهای کشاورزی آبشار یاسوج در12سال قبل تو سط اداره آب شاهدنابود شدن باغ ها وزیبایی های این منطقه هستیم.

پربازديد