تاریخ درج خبر : 1395/05/01
کد خبر : ۵۴۷۸۷۱
+ تغییر اندازه نوشته -
10 سال قدمت برای پروژه‌ای ناتمام؛

زخم پروژه راه‌سازی «سوق-دهدشت» کهنه شد

روند اجرایی پروژه جاده «سوق-دهدشت» ۱۰ ساله شده و همچون کلاف سردرگمی شده و به‌نوعی تمام خانواده‌های «سوق» شهر دانش و هنر کهگیلویه و بویراحمد را داغدار کرده است.

sogh---dehdasht---2

به گزارش سایت استان به نقل از تسنیم، سال 85 مسئولان وقت راه و ترابری تصمیم می‌گیرند پروژه تعریض و بهسازی جاده «سوق-دهدشت» که تنها راه ارتباطی مردم شهرستان لنده نیز بوده را در دستور کار خود قرار دهند از آن زمان تاکنون 10 سال می‌گذرد ولی حاصل اجرای این پروژه داغدار کردن تمامی خانواده‌های بخش سوق و شهرستان لنده است.

روزی مسئولان متولی با افتخار و طی آئینی باشکوه پروژه راه‌سازی «سوق-دهدشت» را کلنگ زنی کردند مردم منطقه خوشحال از اجرای این پروژه بودند و فکرش را هم نمی‌کردند روزی این پروژه به جاده «مرگ و خون» معروف شود و تمامی آنان را داغدار جوانانی کند که از آینده آنان امیدها و آرزوها داشتند.

کمتر خانواده‌ای در شهرستان لنده و بخش سوق از جاده ارتباطی این مناطق خاطره خوش دارد طی 10 سال اخیر دیگر خبر شنیدن تصادفات وحشتناک و مرگ افراد عادی شده است به طوری که هر لحظه آمادگی شنیدن خبر از دست دادن عزیزترین فرد خانواده وجود دارد.

تمامی پروژه جاده‌سازی «سوق-دهدشت» بدون تدبیر زخمی شد تا زخمی بر دل‌های مردم در سایه بی توجهی مسئولان به هدرروی و ائتلاف سرمایه ملی بگذارد. مسئولان راه و شهرسازی در صورتی برنامه زمان‌بندی مدونی برای این پروژه داشتند دیگر خبر از این مشکلات نبود و شاهد افزایش هزینه‌های تمام‌شده نبودیم.

به طور حتم در صورتی به‌جای زخمی کردن تمامی پروژه جاده «سوق-دهدشت» اتمام یک کیلومتر از این مسیر را شامل عملیات اجرایی تعریض، خاک‌برداری و آسفالت در دستور کار قرار می‌دادیم دیگر شاهد این مشکلات نبودیم و ایمنی جاده قدیم نیز کاهش نمی‌یافت.

ولی جای سوال باقی است که چگونه احداث 10 کیلومتر جاده طی 10 سال از عمر اجرای آن هنوز یک کیلومتر آن افتتاح نشده در حالی مسیر کوهستانی نبوده و نیازی به احداث تونل و سایر عملیات اجرایی سخت نیست. البته طولانی شدن این پروژه داد مردم و مسئولان را درآورده است به طوری که امام جمعه لنده در این زمینه اظهار نظری دارد که در جای خودش برای مسئولان متولی قابل تامل است.

sogh---dehdasht---4

روکش طلای جاده سوق به دهدشت هم 12 سال طول نمی‌کشید

امام جمعه لنده به پروژه جاده «سوق-دهدشت» به عنوان معمای یاد می‌کند که دیگر فراموش شده است و می‌گوید: بیش از یک دهه است که 12 کیلومتر جاده سوق به دهدشت آن دست و این دست می‎شود یکی نیست به مسئولان بگوید مگر این جاده را می‌خواهید طلاکاری کنید.

حجت‌الاسلام سید محمود الهی‌نیا افزود: تعجب می‌کنیم که 12 کیلومتر جاده باید بیش از 12 سال طول بکشد اگر هرسال فقط یک کیلومتر از این محور آسفالت و درست می‌شد امروز به بهره‌برداری می‌رسید.

وی گفت: وقتی به سایر استان ها و شهرستان‌های کشور سفر می‌کنیم می بینیم در کمتر از دو تا سه سال اتوبان با 120 کیلومتر احداث و به بهره‌برداری می‌رسد و این جاده تنها با 12 کیلومتر باید چندین سال طول کشد.

sogh---dehdasht---6

جاده «سوق-دهدشت» اعتبار ندارد

رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان کهگیلویه در این زمینه به خبرنگار تسنیم گفت: سال 85 برای پروژه جاده‌سازی «سوق-دهدشت» 200 میلیون تومان از محل اعتبارات استانی در نظر گرفته شد و به‌نوعی جرقه پروژه در این سال زده شد ولی از سال 89 پروژه به طور کامل زخمی شد.

علی‌اصغر تارم طول پروژه جاده سوق به دهدشت را 10 کیلومتر عنوان کرد و افزود: به طور عملی از سال 93 فعالیت اجرایی این پروژه به طور جهادی آغاز شد به‌طوری‌که پروژه در دو قطعه 2.5 و 6.5 کیلومتری به پیمانکار واگذار شد.

وی عنوان کرد: سال 93 از محل اعتبارات ماده 180(مناطق محروم) برای احداث جاده «سوق-دهدشت» 2 میلیارد تومان اختصاص داده شد که از این میزان یک میلیارد تومان تخصیص داده شد که 300 میلیون تومان بابت تملک اراضی و مابقی به پیمانکار پرداخت شد.

تارم مهمترین مشکل پروژه جاده «سوق-دهدشت» را کمبود اعتبار عنوان کرد و به تسنیم گفت: سال 94 از محل اعتبارات ماده 180 افزون بر دو میلیارد دو 600 میلیون تومان برای این پروژه در نظر گرفته شد که یک ریال آن تخصیص داده نشد.

sogh---dehdasht---5

زخمی کردن پروژه راه‌سازی «سوق-دهدشت» ایمنی جاده را کاهش داد

رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان کهگیلویه زخمی کردن جاده را مهم‌ترین اشتباه انجام شده دانست و اظهار داشت: این موضوع سبب شده ایمنی جاده کاهش یابد و به‌نوعی شاهد افزایش تصادفات در این محور باشیم که انتظار می‌رود با اختصاص اعتبار لازم توسط مسئولان متولی هرچه زودتر این پروژه به بهره‌برداری برسد.

تارم اعتبار موردنیاز تکمیل جاده «سوق -دهدشت» را 7 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: تاکنون 3 میلیارد تومان برای این پروژه هزینه شده که تنها یک میلیارد به پیمانکاران پرداخت شده و مابقی را طلب دارند.

وی از بازدید امیر‌ امینی‌ معاون‌ برنامه‌ریزی و‌ اقتصاد حمل‌ونقل وزیر‌ راه و شهرسازی از پروژه جاده‌سازی «سوق -لنده» خبر داد و افزود: امیدواریم سرانجام این پروژه با نگاه ویژه دولت و وزارت راه و شهرسازی تا پایان سال تعیین تکلیف شود و مورد افتتاح و بهره‌برداری قرار بگیرد.

رئیس را و شهرسازی شهرستان کهگیلویه روند عملیات اجرایی پروژه راه‌سازی «سوق-دهدشت» را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: پول هم نباشد طبق قول پیمانکار تا دو ماه دیگر 4 کیلومتر اول این پروژه مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

امیدواریم مسئولان وزارت راه و شهرسازی و مدیریت ارشد استان کهگیلویه و بویراحمد برای اتمام پروژه 10 کیلومتری جاده «سوق-دهدشت» بعد از گذشت 10 سال از اجرای این پروژه چاره‌اندیشی کنند.ش

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد