تاریخ درج خبر : 1395/05/01
کد خبر : ۵۴۷۹۱۱
+ تغییر اندازه نوشته -
تجمع دانش‌آموزان مقابل استانداری در اعتراض به یک مصوبه

هدایت دانش‌آموزان به انتخاب رشته اجباری/ منع رفتن به رشته تجربی در جهت توسعه متوازن شاخه‌ها و رشته‌ها

مصوبه شماره ۹۲۷ شورای عالی آموزش‌وپرورش مورخ ۲۴ اسفندماه ۹۴ که مانع از انتخاب دلخواه دانش‌آموزان در انتخاب رشته تحصیلی می‌شود داد دانش‌آموزان کهگیلویه و بویراحمد را درآورد.

eteraz

به گزارش سایت استان به نقل از تسنیم، 24 اسفندماه سال 94 مصوبه شورای عالی آموزش‌وپرورش با مبحث هدایت تحصیلی با هدف شناسایی و شناساندن استعدادها، توانایی، علاقه و ویژگی‌های شخصیتی دانش‌آموزان به امضاء رئیس‌جمهور رسید، مصوبه‌ای که دیگر دست دانش‌آموزان را در انتخاب رشته تحصیلی بست و سبب شد دانش‌آموزان کهگیلویه و بویراحمدی در اعتراض به این مصوبه جلوی استانداری تجمع کنند.

توسعه متوازن شاخه‌ها و رشته‌ها و کمک به انتخاب آگاهانه رشته تحصیلی و مسیر آینده شغلی و حرفه‌ای دانش‌آموزان و همچنین کمک به هدایت متوازن دانش‌آموزان به شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی بر اساس سیاست‌های توسعه کشور دومین هدف مصوبه 927 هدایت تحصیلی شورای عالی آموزش‌وپرورش است.

برخی از دانش‌آموزان استان کهگیلویه و بویراحمد در اعتراض به این مصوبه جلوی استانداری تجمع کردند و در این مورد گفتند: یکی از آرزوهایمان تحصیل در رشته تجربی و رشته‌های حوزه بهداشت و درمان بوده ولی هم‌اکنون در حالی معدل بالای 19 داریم اجباری مانع تحصیل در رشته تجربی شده‌اند و می‌گویند تشخیص داده‌ایم در رشته کودک یاری ادامه تحصیل دهید.

منع به رفتن رشته تجربی برای توسعه متوازن شاخه‌ها و رشته‌ها

معاون آموزش متوسطه آموزش‌وپرورش کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه به تسنیم گفت: طبق مصوبه 927 شورای عالی آموزش‌وپرورش 10 درصد نظر دانش‌آموز، 35 درصد عملکرد تحصیلی، نتایج آزمون‌های مشاوره‌ای 30 درصد، 10 درصد نظر معلم، 5 درصد نظر والدین و 10 درصد نیز نظر مشاور ازجمله ملاک‌ها و عوامل تأثیرگذار در هدایت تحصیلی دانش‌آموزان است.

ایوب رضایی در پاسخ به این سؤال تسنیم که برخی دانش‌آموزان معترض به مصوبه هدایت تحصیلی که معتقدند داشتن معدل بالای 19 و مانع از انتخاب رشته تجربی ظلم است، افزود: عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان 35 درصد ملاک مؤثر در هدایت تحصیلی است و به طور حتم در زمینه 65 درصد موارد دیگر مشکل دارد.

وی در زمینه ارزیابی نتایج آزمون‌های مشاوره‌ای بیان کرد: مشاور مدارس در طول سال در زمینه استعداد، رغبت، شخصیت و ارزش‌های تحصیلی شغلی دانش‌آموزان آزمون‌های را برگزار می‌کند.

رضایی توسعه متوازن شاخه‌ها و رشته‌ها را ازجمله اهداف مصوبه هدایت تحصیلی شورای عالی آموزش‌وپرورش اعلام کرد و افزود: تورم رشته تجربی در استان کهگیلویه و بویراحمد بالا است به‌طوری‌که 56.85 درصد دانش‌آموزان نظری به انتخاب رشته تجربی رو می‌آورند در حالی میانگین کشور 46.31 درصد است.

معاون آموزش متوسطه آموزش‌وپرورش کهگیلویه و بویراحمد به خبرنگار خبرگزاری تسنیم گفت: شورای عالی آموزش‌وپرورش و شورای اشتغال به این نتیجه رسیدند در صورتی دانش‌آموزان را به سمت رشته‌های مختلف هدایت نکنند کشور در آینده با چالش روبه‌رو می‌شود به طوری که در برخی رشته‌ها دانش‌آموز برای آینده کشور نداریم.

رضایی با اشاره به سهیمه بندی استان‌ها در رشته تجربی اظهار داشت: سهیمه استان کهگیلویه و بویراحمد در رشته تجربی باید به 55.85 درصد برسد.

علوم تجربی پرطرفدارترین رشته کنکور در کهگیلویه و بویراحمد

نماینده تام‌الاختیار سازمان سنجش استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: 60 درصد داوطلبان کنکور در استان در گروه آزمایشی علوم تجربی به رقابت می‌پردازند و این رشته کماکان پرطرفدار‌ترین رشته کنکور در این استان است.

سیاوش باقری اظهار داشت: در کنکور سراسری سال 95 در استان بیش از 17416 نفر رقابت می‌کنند که نسبت به آمار 18 هزارنفری سال گذشته کاهش 6 درصدی را نشان می‌دهد.

وی ابراز کرد: در حوزه بویراحمد و دنا 8930، کهگیلویه 3806، گچساران 2749، بهمئی 663، لنده 734 و چرام 534 داوطلب در آزمون امسال با هم به رقابت پرداختند.

باقری با بیان اینکه همانند سال گذشته تعداد داوطلبان خانم‌ از آقایان بیشتر بود خاطرنشان کرد: 10024 نفر خانم و 7312 نفر آقا در کنکور امسال شرکت می‌کنند.

مدیر آموزش دانشگاه یاسوج به آمار داوطلبان کنکور در گروه‌های آزمایشی پنجگانه اشاره کرد و افزود: 1011 نفر در گروه آزمایشی ریاضی، 3473 نفر در گروه آزمایشی علوم انسانی، 12546 نفر در گروه آزمایشی علوم تجربی، 406 نفر در گروه‌ آزمایشی هنر و 981 نفر در گروه آزمایشی زبان‌های خارجی به رقابت پرداختند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد