تاریخ درج خبر : 1395/05/02
کد خبر : ۵۴۷۹۱۷
+ تغییر اندازه نوشته -
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد؛

150 میلیارد ریال برای گسترش اورژانس نیاز است/ کمبود ای.سی.یو و پزشک متخصص علت اعزام بیماران به دیگر نقاط کشور

جلال پوران‌فرد گفت: گسترش و بهسازی بخش اورژانس در بیمارستان‌های این استان به اعتباری افزون بر 150 میلیارد ریال نیاز دارد.

puranfard---0

 به گزارش سایت استان به نقل از روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، پوران فرد در گفت‌وگو با خبرنگاران  افزود: نقشه گسترش و بهسازی بخش اورژانس بیمارستان‌های شهید بهشتی یاسوج و امام خمینی (ره) دهدشت تهیه شده است.

وی بیان کرد: تأمین اعتبار موردنیاز برای گسترش و بهسازی بخش اورژانس بیمارستان‌های کهگیلویه و بویراحمد در دستور کار دولت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته است.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: بخش اورژانس‌های بیمارستانی در هر کدام از استان‌های کشور زیر نظر مستقیم مراکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی آن استان بوده و در دو بخش پیش بیمارستانی و بیمارستانی فعالیت می‌کنند.

وی عنوان کرد: مهم‌ترین اقدام‌های انجام شده در بخش اورژانس پیش بیمارستانی در یک سال اخیر در کهگیلویه و بویراحمد شامل افزوده شدن 2 پایگاه جدید و نوسازی ناوگان آمبولانس اورژانس 115 استان بوده است.

پوران فرد ابراز داشت: با اضافه شدن 29 دستگاه آمبولانس به ناوگان اورژانس 115 کهگیلویه و بویراحمد در یک سال اخیر کمبودهای آن تا حدودی برطرف شد.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد افزود: از مهم‌ترین مأموریت‌های بخش اورژانس پیش بیمارستانی کهگیلویه و بویراحمد در یک سال اخیر می‌توان به هشت مورد زایمان در آمبولانس و 15 مورد احیای قلبی و ریوی منجر به نجات جان بیماران از مرگ اشاره کرد.

پوران فرد گفت: در کهگیلویه و بویراحمد اورژانس بیمارستان‌های شهید بهشتی یاسوج و امام خمینی (ره) دهدشت تخصصی است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج بیان کرد: سعی می‌شود که اورژانس بیمارستان شهید رجایی گچساران تا پایان امسال تخصصی شود و قول‌های مساعد نیز در این زمینه از سوی مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داده شده است.

پوران فرد اظهار کرد: ایمنی سازه‌ای بیمارستان‌های کهگیلویه و بویراحمد در مواقع بروز سوانح پیش‌بینی‌نشده ازجمله زلزله تا مقیاس 6.5 ریشتر است.

وی عنوان کرد: ازآنجاکه قدمت بیمارستان‌های کهگیلویه و بویراحمد به‌طور میانگین بالای 30 سال است این میزان ایمنی سازه‌ای معقول به نظر می‌رسد هر چند که باید ارتقا داده شود.

پوران فرد ابراز داشت: کهگیلویه و بویراحمد به لحاظ ایمنی سازه‌ای بیمارستان‌ها وضعیت مطلوبی در کشور دارد.

 پوران فرد اظهار داشت: تعداد مراکز اورژانس 115 شهری و جاده‌ای کهگیلویه و بویراحمد 37 مورد، تعداد آمبولانس‌ها 40 دستگاه و تعداد نیروهای ستادی و عملیاتی نیز 265 نفر است که این نیروها به‌صورت شبانه‌روزی فعالیت و خدمات‌رسانی می‌کنند.

سرعت بالای حضور نیروهای اورژانس استان بر محل حادثه نسبت  به نرم کشوری

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: زمان رسیدن نیروهای اورژانس 115 این استان بر بالین بیماران در جاده‌ها و شهر کمتر از نرم کشوری است.

وی افزود: این زمان در کهگیلویه و بویراحمد هشت دقیقه و در کشور نیز بیش از 9 دقیقه است.

وی بیان کرد: به دلیل تغییر در طریقه آمارگیری و ازآنجایی‌که در گذشته زمان‌های بالا جزو آمار حساب نمی‌شد و نوعی خلأ وجود داشت؛ مدت‌زمان رسیدن نیروهای اورژانس 115 کهگیلویه و بویراحمد بر بالین بیمار در این استان نسبت به قبل مقداری افزایش یافته است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج اظهار داشت: تمامی جاده‌های اصلی کهگیلویه و بویراحمد به‌طور 100 درصد و جاده‌های فرعی این استان نیز حدود 70 تا 80 درصد از سوی اورژانس 115 استان پوشش داده می‌شود.

 پوران فرد عنوان کرد: امید است پوشش 70 تا 80 درصدی جاده‌های فرعی کهگیلویه و بویراحمد به‌زودی به 90 تا 95 درصد برسد.

اورژانس هوایی نیاز حیاتی استان

رئیس مرکز اورژانس کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: در بخش اورژانس هوایی اقدام‌های ارزنده‌ای تاکنون در این استان انجام شده و جزو 16 استان برخوردار از چرخ‌بال در زمینه اورژانس هوایی بودیم.

 پوران فرد افزود: با تغییر سیاست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تنها استان‌هایی که دارای نیروی هوایی ارتش بودند می‌توانستند از چرخ‌بال در اورژانس هوایی استفاده کنند.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: به‌تازگی و با پیگیری‌های لازم و اعلام نیاز به چرخ‌بال در اورژانس هوایی کهگیلویه و بویراحمد به دلیل کوهستانی و سخت گذر بودن این استان قول‌های مساعدی در این زمینه از سوی مسئولان کشوری داده شده است.

 پوران فرد بیان کرد: قرار است که اورژانس هوایی در کشور به‌صورت قطبی اداره شود و قطب کهگیلویه و بویراحمد نیز شامل استان‌های فارس، بوشهر، بندرعباس و یزد است و دارای یک فروند چرخ‌بال به مرکزیت فارس خواهند بود.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج اظهار داشت: امید است چنین امر مهمی به‌زودی محقق شود تا مشکل کهگیلویه و بویراحمد در زمینه اورژانس هوایی برطرف شود.

 پوران فرد عنوان کرد: تعداد اعزام بیماران کهگیلویه و بویراحمد به مراکز بهداشتی و درمانی دیگر شهرهای کشور به‌ویژه شیراز شش نفر در هر 100 مورد است درحالی‌که این آمار در گذشته بیش از 30 نفر در هر 100 مورد بوده است.

رئیس مرکز اورژانس استان ابراز داشت: دلیل این کاهش اجرای طرح تحول نظام سلامت، خرید امکانات بهداشتی و درمانی موردنیاز استان و جذب پزشکان متخصص جدید است.

پوران فرد افزود:  در گذشته مهم‌ترین دلایل اعزام بیماران کهگیلویه و بویراحمد به مراکز بهداشتی و درمانی دیگر نقاط کشور شامل کمبود تخت‌های آی.سی.یو و پزشک متخصص بود.

افزایش مأموریت‌های اورژانس و حوادث ترافیکی

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: در سه‌ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه پارسال تعداد مأموریت‌های اورژانس 115 استان با 17.6 درصد افزایش از هفت هزار و 947 مورد به 9 هزار و 650 مورد رسید.

پوران فرد بیان کرد: در این مدت تعداد تصادفات رانندگی در کهگیلویه و بویراحمد با 42.4 درصد افزایش از 841 مورد به یک هزار و 462 مورد افزایش یافت.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج اظهار داشت: تعداد مصدومان تصادفات رانندگی در کهگیلویه و بویراحمد در این مدت با 45.6 درصد افزایش یک هزار و 161 نفر به دو هزار و 837 نفر رسید.

 پوران فرد عنوان کرد: تعداد فوتی‌های ناشی از حوادث در این مدت در کهگیلویه و بویراحمد 32.2 درصد کاهش از 31 نفر به 21 نفر رسیده است.

رئیس مرکز اورژانس کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: در این مدت تعداد مسمومیت با گاز مونواکسید کربن در کهگیلویه و بویراحمد با 51.8 درصد کاهش از 79 مورد به 38 مورد رسید.

پوران فرد افزود: در این مدت تعداد بیماران قلبی کهگیلویه و بویراحمد با 28.8 درصد افزایش از 284 نفر به 399 نفر رسیده است.

وی گفت: در کل مأموریت‌های تصادفی و غیرتصادفی اورژانس 115 استان در سه‌ماهه اول پارسال دو هزار و 948 مورد به بیمارستان‌های استان اعزام شدند درحالی‌که این تعداد در سه‌ماهه نخست امسال با 12.1 درصد افزایش به سه هزار و 355 مورد رسید.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ناشناس گفت:

    آمار اعزام به خارج از استان به نظرم درست نیست فبلا هر هزار نفر سی نفر به خارج از استان اعزام می شد و سال قبل از هر هزار نفر یازده نفر به خارج از استان اعزام می شدند و امسال از هر هزار نفر هفت نفر اعزامی داریم.

  • ناشناس گفت:

    تیتر خبر با متن گزارش همخوانی ندارد. آقای پورانفر گفتند قبلا علت اعزام نبود پزشک متخصص بود نه گفتند حالا. فوریتهای پزشکی یکی از واحدهای پرتلاش معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی استان است و همینجا به این عزیزان خسته نباشید میگوییم .

پربازديد