تاریخ درج خبر : 1395/05/02
کد خبر : ۵۴۷۹۳۷
+ تغییر اندازه نوشته -

چه کسی بی قانونی می کند؟ آب و فاضلاب روستایی،آبدار یا مردم

هوا که گرم می شود صدای مشترکان آب و فاضلاب در می آید. برخی از کم آبی می نالند و برخی از قبض های آنچنانی که برایشان صادر می شود. اهالی روستای باگ که در ماه های گذشته چندین بار نسبت به رقم قبضهایشان اعتراض کرده بودند این بار نیز به بازرسی استانداری آمدند  و خواستار پیگیری وضعیت قبضهایشان شدند.

به گزارش سایت استان مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی در توضیح ارقام بالای 100 هزارتومان می گوید: یک بار جهش در مبالغ قبوض طبیعی است چرا که درگذشته متصدی قرائت یا آبدار شماره کنتورها را نمی خواند سلیقه ای برای هر کنتور رقمی ثبت می کرد .

فرج الله پاسره اضافه کرد: در حال حاضر به دلیل سخت گیری هایی که داریم و اینکه پس از هر نوبت قرائت 10 درصد کنتورها به صورت تصادفی بررسی می شود آبدارها مجبور شده اند خطاهای خود  را اصلاح کنند.

با این حال اهالی روستای باگ که دی ماه سال گذشته تاکنون با چنین قبوضی روبرو هستند معتقدند این ماجرا تمامی ندارد و بر خلاف صحبت های مدیر عامل آبفار برای چندمین نوبت متوالی قبض های آنچنانی برایشان صادر شده است.

یکی از اهالی این روستا که 108 هزارتومان قبض برایش صادر شده می گوید:اگر کنتورهایمان ایراد دارد باید موقع قرائت به ما اطلاع بدهند. اگر هم کنتور ایراد ندارد به ما بگویند این رقم ها از کجا آمده اند. اگر آبدار اشتباهی کرده باید با آبدار برخورد شود.

آب روشن اضافه کرد: مسئولان بیایند بررسی کنند اگر آب پشت کنتور داشتم یا اگر درخت آبیاری کرده ام هر چقد دوست دارند خسارت بنویسند.

وی ادامه داد: اهالی این روستا درآمد بسیار کمی دارند و پرداخت این قبض ها از توان اهالی خارج است.اگر می گویند آبدار در گذشته مبالغ را کمتر از واقعیت ثبت کرده پس چرا همان کسانی که در گذشته از بستگان و نزدیکان آبدار نبوده اند دوباره رقم قبضشان بالاست.

وی با گلایه از مسوولان استانی و شهرستانی گفت: چرا برای یک بار در میان مردم قرار نمی گیرند و مشکلشان را از نزدیک بررسی نمی کنند که هر ماه اهالی این روستا باید در سی سخت و یاسوج کار و زندگی خود را رها کنند تا به نتیجه برسند.

این در حالی است که پاسره می گوید: در روستاها اجازه داده ایم تا 5 درخت را با همین آب شرب آبیاری کنند اما متاسفانه در بعضی روستاها با آب شرب یونجه کشت می شود که یکی از گیاهانی است که نیاز به آب فراوان دارد.

پاسره یادآور شد: فاصله بین آب تولیدی و مصرفی بسیار بالاست این در حالی است که تا 20 درصد این هدر رفت آب در دنیا پذیرفتنی است اما بیشتر از آن قابل قبول نیست.

وی ادامه داد:اگر در قبوض خانواده ای میزان مصرف  کمتر از 45 متر مکعب ثبت شود این نشان می دهد که یا کنتور خراب است و یا آب از کنتور نمی گذرد و چنین رقم هایی را حتما بررسی می کنیم.هرچند فیشهای بین 0 تا 5 متر کعب مصرف نیز داشته ایم .

آرمین مدیر عامل  آب و فاضلاب روستایی شهرستان بویر احمد نیز گفت: اگر یک مشترک روستایی بیش از 4 هزارتومان پرداخت کند و یا قبضی بیشتر از این رقم برایش صادر شود آب و فاضلاب یکی از پولدارترین سازمانها می شود.

گفتنی است مسئولان آب و فاضلاب روستایی شهرستان دنا که باید به این مشکلات رسیدگی کند دربرابر تمامی خبرها و اعتراضات مشترکانش سکوت کرده است و به رغم پیگیریهایی که داشته این تاکنون پاسخی نداده اند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • یا حق گفت:

  بخدا مسولین باید شرمنده مردم باشند .یادم میاد قدیم هروقت گنجشکی را میگرفتم نوکش را میگرفتم اویزانش میکردیم بهش میگفتیم جونت را میخواهی یا کارد را آگه یکزره تکان میخورد میگفتیم حتما کارد را میخاد فورا سرش از تنش جدا میکردیم متاسفانه این روزها مردم دیگه جرات مطالبه حقوق شهروندی خودراهم ندارند بابا اگر لیاقت دادن امکانات اولیه زندگی مردم مثل آب و برق و گاز و فاضلاب ندارید لا اقل مرد باشی بگویید نمیتوانیم توی شهر یاسوج یونجه کاری نیست که آبیاری کنیم چرا حرف بی رضای خدا میزنید الان 10 ساله که اهالی بلوار قرنی حد فاصل میدان انقلاب و ورودی شهرک امام حسین بدون فاضلاب هستند

 • قلی پور گفت:

  به داد مردم شهر پر اب یاسوج برسید که اب ان مانند سراب در بیابان همه را به تعجب واداشته خیابان معلم ۳در قلب شهر یاسوج همیشه از کم ابی یا بی ابی به ستوه امده ند وهیچ مسؤلی پاسخ گو وحلال مشکل نیست شما کمک کنید به هرچه که میپرستید.

 • sa381 گفت:

  با سلام و احترام
  با توجه به شرایط موجود و مشکلات ناشی از کمبود آب شرب در شهر متاسفانه تعدادی از مشترکین با نصب پمپ آب و پمپاژ آن در ساعات وصل آب ضمن تعدی ب حریم سایر همسایگان خلاف آیین نامه مرتبط با موضوع آب و فاضلاب شهری اقدام مینماید به حدی که حتی تانکر تمامی اهالی محل چندین روز است ک امکان پر شدن ندارد از آنجا که این امر تخلف و تعدی ب حریم قانونی حکومت و شهروندان میباشد استدعا دا رد دستور فرمایید با بازرسی های لازم از تضییع حق مردم و ایجاد نارضایتی نسبت ب زحمات شما بزرگواران جلوگیری گردد، آدرس خیابان تختی کوچه نواب 2 سعادت سابق ( بن بست) روبروی بیمارستان سلمان

 • وفایی گفت:

  با سلام آیا برای خرید کنتور آب به جز اداره آب وفاضلاب .خود اداره حق معرفی مغازه خاصی را برای خرید کنتور دارد من مغازه لوله وآبرسانی در شهر دهدشت دارم مشتری نامه اداره آب و فاضلاب در دست دارد که آدرس مغازه ای در آن نوشته ومیگوید به من گفته اند فقط از اینجا خرید کنید وگرنه ما آن را نصب نمی کنیم آیا اداره آب وفاضلاب چنین حقی دارد که برای مردم تعیین وتکلیف کندآیا اینجا هم پارتی بازی است

پربازديد