تاریخ درج خبر : 1395/05/02
کد خبر : ۵۴۷۹۵۳
+ تغییر اندازه نوشته -
از سوی خادمی در نشست ستاد بحران استان مطرح شد:

برخی آتش‌سوزی‌های جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد عمدی است

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: برخی آتش‌سوزی‌های جنگل‌ها و مراتع این استان عمدی است.

khademi

به گزارش سایت استان به نقل از ایسنا، سید موسی خادمی که در نشست فوق‌العاده ستاد بحران استان در مورد آتش‌سوزی‌های اخیر جنگل‌ها و مراتع استان افزود: جنگل‌ها یکی از سرمایه‌های اصلی این استان کهگیلویه و بویراحمد است که باید حتی اگر یک ریال هم برای استان سود و نفعی نداشته باشند جنگل‌های استان را حفاظت و نگهداری کنیم.

وی بیان کرد: با عاملان آتش‌سوزی‌های جنگل‌ها و مراتع استان برخورد قانونی و قضایی لازم صورت گیرد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: در استان کهگیلویه و بویراحمد سه ظرفیت مهم برای نفت، آب و جنگل وجود دارد که نفت را نتوانسته‌ایم آن‌طور که بایدوشاید با اقتصاد استان پیوند بزنیم.

خادمی تصریح کرد: از آب‌های استان هنوز نتوانسته‌ایم بهره‌برداری لازم را داشته باشیم و باید از جنگل‌ها که سرمایه ارزشمندی برای استان هستند، حفاظت و نگهداری کنیم.

وی با بیان اینکه ریشه اکثر آتش‌سوزی‌های جنگل‌های استان عامل انسانی است، ادامه داد: برخی آتش‌سوزی‌های این استان عمدی است و آن تعدادی که سهوی هستند نیز جرم محسوب می‌شوند که باید با عاملان آتش‌سوزی جنگل‌ها در استان برخورد لازم صورت گیرد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد به مردم توصیه کرد؛ هنگامی‌که برای تفریح و گردش به دامان طبیعت می‌روید قبل از ترک منطقه آتش روشن شده را خاموش کنید تا شاهد وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع استان نباشیم.

خادمی عنوان کرد: دهیارهای روستاها برای مهار و خاموش کردن آتش‌سوزی‌ها باید فعال شوند و به کمک منابع طبیعی و محیط‌زیست بیایند. تیمی برای مقابله با آتش‌سوزی جنگل‌ها در استان تشکیل شود و در این تیم از همه اقشار و دستگاه‌ها و تشکل‌های مردم نهاد حضور داشته باشند و در صورت تشکیل، این تیم می‌تواند رد کنترل و کاهش آتش‌سوزی جنگل‌ها و خسارات وارد مؤثر باشد.

وی بیان کرد: مناطق بحرانی آتش‌سوزی جنگل‌های استان شناسایی و نیرو موقت برای صیانت از جنگل‌ها و مقابله به‌موقع با آتش‌سوزی‌های بکار گرفته شود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد تأکید کرد: وظیفه ذاتی و اولیه دستگاه‌های منابع طبیعی و محیط‌زیست استان حفاظت از جنگل‌ها و محیط‌زیست استان است اما مدیریت بخش‌ها، شهرستان‌ها و استان در مواقع بحران و وقوع آتش‌سوزی باید به این دستگاه‌ها کمک کنند.

خادمی افزود: باید دستگاه‌های عضو ستاد بحران استان آمادگی لازم را برای مقابله با بحران‌ها ازجمله آتش‌سوزی جنگل‌ها را داشته باشند.

وی تصریح کرد: شما مدیران دستگاه‌ها که توانستید در دوره مدیریت بحران که در استان فارس برگزار شد مقام اول را به خود اختصاص دهید باید در موقع آتش‌سوزی‌ها با قدرت وارد میدان شوید.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با یبان اینکه بدترین گناه در جامعه این است که مردم را ناامید و مأیوس کنیم، خاطرنشان کرد: در استان به‌جای اینکه نداشته‌ها را برجسته کنیم باید به دنبال ایجاد فرصت‌ها باشیم.

خادمی ضمن انتقاد از برخی رسانه‌ها و کسانی که اطلاعات لازم در حوزه‌های مختلف را ندارند، عنوان کرد: چرا باید در موضوعی که اشراف نداریم اظهارنظر کنیم. برخی در این استان فضایی فکر می‌کنند. مطالبه گر بودن با فضایی فکر کردن تفاوت دارد، بنابراین به مطالبه گران جایزه می‌دهند نه به افرادی که در حال ناامید کردن مردم هستند.

وی اضافه کرد: امسال از محل اعتبارات ماده 180 یک ریال در کشور توزیع نشد اما عده‌ای در استان ما به دنبال این هستند که گناه آن را با برخی اخبار غیر موثق و نادرست گردن مدیران و مدیریت استان بیندازند. عده‌ای سعی می‌کنند چنین مواردی را دستاویز خود قرار داده و مدیران را ضعیف جلوه داده که این کار جزء عادت‌های بد ما در استان است.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه احساس می‌شود در استان هیچ اعتقادی به تشویق نیست و علاقه‌ای هم به تشویق دیگران نداریم، افزود: تنها به دنبال تنبیه می‌گردیم، بنابراین بدترین گناه در جامعه این است که افراد تحت پوشش و یا به عبارتی مردم را ناامید کنیم.

خادمی با بیان اینکه در فضای عمومی غلط است که مدیران را ضعیف، بیکار و مسئولیت‌ناپذیر جلوه دهیم، گفت: گیریم که ریشه 100 نفر را بزنیم با بعدی‎‌ها چه‌کار خواهید کرد.

وی بیان کرد: برخی از سر بی‌اطلاعی حرفی را در جامعه منتشر می‌کنند و عده‌ای بی‌اطلاع‌تر از خودشان نیز خوشحال هستند که چه حرف‌هایی خوبی زده شده است.

استاندار با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص لزوم امیدوار کردن جامعه اضافه کرد: باید مردم را امیدوار کنیم و اعتماد آن‌ها را سلب نکنیم چرا که ناامید کردن مردم موجب بروز مشکلات جدی در جامعه خواهد شد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد