تاریخ درج خبر : 1395/05/03
کد خبر : ۵۴۸۰۷۶
+ تغییر اندازه نوشته -

رهاسازی پرنده شکاری «سارگپه» در طبیعت یاسوج

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: یک بهله پرنده شکاری مصدوم پس از مداوا در طبیعت منطقه حفاظت‌شده دنا رهاسازی شد.

butte-ruinous

به گزارش سایت استان به نقل از ایرنا، سید اسدالله هاشمی پور افزود: این پرنده شکاری از گونه سارگپه که از سوی طبیعت دوستان پیدا و به این اداره تحویل داده شده بود پس از یک هفته مراقبت از سوی یک طبیعت دوست به نام عیسی فرهی و تائید سلامت آن، با نظر دامپزشکان در طبیعت پارک جنگلی یاسوج رهاسازی شد.

وی اظهار کرد: گونه‌های ارزشمند مختلفی از پرنده‌ها در طبیعت وجود دارد که ممکن است براثر مصدومیت سقوط کنند که از همه دوستداران حیات‌وحش در خواست می‌شود در برخورد با این موارد با مأموران محیط‌زیست ارتباط برقرار کنند.

سارگپه با نام علمی«butte ruinous» از راسته شاهین‌سانان و تیره عقابیان بوده که طول 60 تا 65 سانتیمتر و رنگ پروبال بسیار متنوع از قهوه‌ای مایل به خرمائی پررنگ با سطح شکمی کرم‌رنگ و رگه، تا تقریباً سیاه با سطح شکمی قهوه‌ای خیلی پررنگ، سر پرنده بالغ معمولاً کمرنگ، دم اغلب دارچینی و بدن راه‌راه عرضی دارد.

هاشمی پور همچنین از کشف یک بچه آهو در منطقه حفاظت‌شده دنای شرقی خبر داد.

وی تصریح کرد: این‌گونه نادر که به دلیل نامعلومی از مادر جدا شده بود و خطرهای مختلفی زندگی او را تهدید می‌کرد از سوی محیط‌بانان به این اداره تحویل داده شد.

هاشمی پور بیان کرد: این‌گونه باارزش حیات‌وحش پس از چهار ماه مراقبت که توان مراقبت از خود را داشته باشد در طبیعت رهاسازی خواهد شد.

یک پارک ملی ،هفت منطقه حفاظت‌شده ،یک ذخیرگان زیست‌کره ، پنج منطقه شکارممنوع با وسعت 312هزار و466هکتار در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد