تاریخ درج خبر : 1395/05/03
کد خبر : ۵۴۸۱۰۱
+ تغییر اندازه نوشته -
زخم ۱۸۰۰ پروژه و مرهم یک سفر؛

قفل پروژه‌های ناتمام کهگیلویه و بویراحمد در انتظار کلید دولت است

پروژه‌های نیمه‌تمام کهگیلویه و بویراحمد این بار چشم به سفر هیئت دولت به استان بسته‌اند تا شاید این سفر راهی به‌سوی روبان قرمز افتتاح بگشاید و قفل این پروژه‌ها را با کلید تدبیر باز کند.

safar-hiaat-doulat

به گزارش سایت استان به نقل از مهر، پروژه‌های نیمه‌تمام برجای‌مانده از گذشته و کلنگ‌هایی که همچنان بر زمین‌مانده، دغدغه‌ای است که گریبان توسعه استان را گرفته است.

تعدد پروژه‌های ناتمام، محدود بودن منابع و حجم مطالبات پیمانکاران موجب شده تا سرنوشت پروژه‌های ناتمام کهگیلویه و بویراحمد در هاله‌ای از ابهام قرار گیرد.

سیاست‌های دولت یازدهم در استان به برخی از پروژه‌های نیمه‌تمام جانی دوباره بخشید اما بسیاری از این پروژه‌ها هنوز اندر خم یک کوچه مانده‌اند.

میراث فرازوفرود کلنگ‌ها در یکی از محروم‌ترین استان‌های کشور، یک هزار و ۸۰۰ پروژه نیمه‌تمام است که نیازمند نوشدارویی قوی است تا به جان استانی محروم نفسی تازه ببخشد.

فرازوفرودهای کلنگ زنی‌ها بارقه امیدی بود بر دل مردم استان حتی در دورافتاده‌ترین نقاط تا شاید راهی از دل کوه‌ها باز شود و یا کارخانه‌ای فرزندانشان را از بیکاری حاکم بر شهر و روستا برهاند.

کهگیلویه و بویراحمد که در جنوب غربی سرزمین کهن ایران در پای دنا و در سایه بلوط‌های هزارساله‌اش با گنج نفت، مردمی در رنج بیکاری و محرومیت دارد، نیازمند گوشه چشمی است که پروژه‌های روی زمین‌مانده‌اش را ببیند و آن‌ها را از زمین بلند کند.

715050

پیرترین پروژه استان

یکی از پروژه‌هایی که لقب پیرترین پروژه استان را با خود یدک می‌کشد، جاده پاتاوه به دهدشت است.

این پروژه ۲۰ ساله قرار است محور بنادر جنوب کشور و شرق خوزستان را ۲۰۰ کیلومتر به مرکز کشور نزدیک‌تر و ۴۰۰ روستای کهگیلویه و بویراحمد را نیز از بن‌بست خارج کند.

این پروژه به طول ۱۳۶ کیلومتر و دارای چهار فاز است که جنوب کشور را ۲۰۰ کیلومتر به مرکز کشور نزدیک‌تر می‌کند.

فازهای یک و سه این طرح به ترتیب ۲۸ و ۲۰ کیلومتر و فازهای دو و چهار این طرح نیز به ترتیب ۲۸ و ۶۳ کیلومتر است و تاکنون افزون بر ۱۰۰ میلیارد تومان برای احداث این جاده ملی هزینه شده است.

1938596

بیماران یاسوجی آواره شهرهای مجاور

بیمارستان ۲۰۰ تختخوابی از مهم‌ترین پروژه‌های بخش درمان کهگیلویه و بویراحمد بوده که هنوز به پایان نرسیده است تا مردم این استان برای درمان در استان‌های دیگر آواره شوند.

کلنگ این پروژه و پروژه بیمارستان بوشهر باهم بر زمین زده شد اما در بوشهر به پایان رسید و در یاسوج هنوز ۷۱ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

چهار خطه کردن محور یاسوج به سمیرم یکی دیگر از پروژه‌های مهم و نیمه‌تمام کهگیلویه و بویراحمد است که این پروژه نیز به دلیل کمبود اعتبار بر زمین‌ مانده است.

این پروژه در دولت گذشته نام مصوبه استانی هم به خود گرفت اما به‌رغم هشدارهای کارشناسان نسبت به خطرات این جاده، نسخه‌های مسئولین برای رفع آن‌ها اثری نکرد و مهر ماندگار هم گره از مشکلات باز نکرده است.

استانی که از بزرگراه بی‌بهره است

چهار خطه کردن این محور مهم که کریدور جنوب به مرکز کشور نام گرفته و راه ارتباطی بنادر جنوبی به مرکز است، هنوز هم معطل مانده و جان نمی‌گیرد تا هر هفته در پیچ‌وخم آن جانی از مسافران آن گرفته شود.

اما از دیگر مشکلات این استان آبخیز، کمبود آب است. منابع آبی فعلی یاسوج دیگر جوابگوی رشد جمعیت آن نیست و از طرفی هدر روی بی‌رویه آب ناشی از مصرف بیش‌ازحد مردم و فرسوده بودن شبکه توزیع این زخم را کاری‌تر کرده است تا جایی که امکان بحران آب در یاسوج با همه داشته‌های آبی‌اش وجود دارد.

بااین‌حال سد “تنگ سرخ ” که با هدف تأمین آب شرب درازمدت شهر یاسوج و روستاهای اطراف، در سال ۹۰ کلنگش به زمین زده شد، به بهانه‌های مختلف حرکتی لاک‌پشتی دارد و با اعتبار قطره چکانی حتی نتوانسته زمین‌های موردنیاز را تملک کند و معلوم نیست با این اعتبار اندک کی به پایان برسد.

2071039

با وجود تلاش بسیار مسئولین و تخصیص اعتبار، در حدود دو سال فعالیت دولت ۹۰۸ پروژه عمرانی و اقتصادی در این استان افتتاح و یا کلنگ زنی شد که ۷۴۸ مورد از این تعداد طرح‌های افتتاحی بودند؛ اما هنوز بسیاری از پروژه‌های کلیدی و مهم که می‌تواند این استان را از محرومیت نجات دهد، بر زمین مانده‌اند.

این پروژه‌ها نیازمند تخصیص اعتباراتی ویژه هستند تا شاید غبار زرد محرمیت را از چهره استان کمرنگ کنند. سفر هیئت دولت اما می‌تواند مرهمی بر زخم‌های این پروژه‌ها باشد و آرزوی دیرینه مردم این استان برای رسیدن به توسعه را محقق کند.

گزارش: صدیقه امیدی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • hadi گفت:

    شوخی نکن یعنی این دولت هم میتونه کمک کنه به مردم .این کلید قفلیو تا الان هم باز کرده؟

  • یا حق گفت:

    اینها فقط بخشی از مشکلات مردم هستند کلنگ ریل آهن یاسوج اقلید دوبانده کردن یاسوج بابا میدان مشکلات عدیده در ساختار زیربنایی در مرکز استان طرافیک سرمیدانهای شهر که واقعا مردم را عاصی کرده که میطلبد مسولین استان درجهت ایجاد پل های روگذروزیر گذر سرمیدانهای چاره جویی کنند وضعیت اسفبار فاضلاب در بیشتر خیبانهای اصلی شهر بیکاری جوانها وعدم وجود کارخانه های مادر که به تبع آن ایجاد شغلها ثابت و دایمی نه فصلی.کمبود آب آشامیدنی و وضعیت نابسامان آن همه وهمه میطلبد که استانداروبقیشو دست به دامن دولت تدبیر شوند هرچند امیدی نیست

پربازديد