تاریخ درج خبر : 1395/05/06
کد خبر : ۵۴۸۲۸۰
+ تغییر اندازه نوشته -
فاطمه رشیدی

روابط عمومی ها بی اخلاقی می کنند/ رسانه ها غیرحرفه ای عمل می کنند

سایت استان، *فاطمه رشیدی- چندیست شیوه غیراخلاقی و غیرحرفه‌ای در میان روابط عمومی‌های استان باب شده است و ظاهراً باید خود رسانه‌ها جلوی آن را بگیرند و با روندی که می‌بینم این رویه غیرحرفه‌ای به مذاق بعضی رسانه‌ها نیز خوش آمده است.

خبری در سایتی منتشر می‌شود روابط عمومی سازمان ذیربط جوابیه‌ای تنظیم می‌کند. ازآنجایی‌که همه مدیران روابط عمومی برای خود یک سایت خبری راه انداخته‌اند، ابتدا جوابیه را در رسانه خود منتشر می‌کنند. در جوابیه خود انواع و اقسام تهمت و افترا نثار سایت منتشرکننده خبر کرده و بعد لینک آن را در فضاهای مجازی انتشار می‌دهند و انتظار دارند رسانه اصلی جوابیه آن‌ها را منتشر کند.

در این میان برخی سایت‌ها که به پسماند خوری عادت کرده‌اند درحالی‌که حتی جرئت بازنشر خبر از روی رسانه اصلی را ندارند، جوابیه را با افتخار منتشر کرده و لینک آن را نیز توزیع می‌کنند.

آنچه مرا بر آن داشت که این یادداشت را بنویسم اتفاقی است که در دو هفته گذشته دو بار تکرار شده است. سایت استان خبرهایی را منتشر کرده است و مدیران این سازمان‌ها بدون اینکه به سایت استان و سؤالاتش پاسخ دهند جوابیه‌های سراسر توهین و افترا خود را در سایت دیگری منتشر کرده‌اند.

چگونه است مدیرانی که در جوابیه‌های بلند و بالای خود رسانه‌ها را متهم به بی‌سوادی و بی‌اطلاعی می‌کنند از بی‌اطلاعی روابط عمومی‌های خود صحبت نمی‌کنند.

اگر رسانه‌ای مطلبی را منتشر می‌کند حتماً سؤال یا مطالبه‌ای پشت آن است. رسانه نماینده افکار عمومی است و بر اساس مستندات صحبت می‌کند شاید مستنداتش اشتباه باشد و یا در این میان سو تفاهمی پیش آمده باشد، اما منجر به شفاف‌سازی می‌شود. به‌گونه‌ای که رسانه با انتشار یک خبر به آن سازمان اطلاع داده است که درباره فلان موضوع ابهامی وجود دارد و با نشر جوابیه این فرصت را به آن سازمان داده که ابهام را از میان بردارد.

روابط عمومی اگر آن موضوع برایش اهمیت دارد باید جوابیه را به همان رسانه بدهد دلیلی ندارد در رسانه دیگری جواب رسانه را بدهد و رسانه‌ها را روبروی هم قرار دهد. اگر موضوع بی‌اهمیت است هم باید سکوت کند.

یک توضیح برای مدیرانی که انتظار دارند جوابیه‌شان در رسانه‌ها منتشر شود:

وقتی رسانه‌ای خبر را منتشر کرد، اگر نسبت به آن خبر اعتراضی دارید برای تأثیرگذاری بیشتر در کمتر از 8 ساعت پس از انتشار خبر جوابیه را تنظیم کرده و مستقیماً ابتدا با سایت اصلی تماس بگیرید و از وی بخواهید آن را منتشر کند. وقتی سایت اصلی جوابیه را منتشر کرد به‌موجب قانون مطبوعات همه رسانه‌هایی که خبر را بازنشر کرده‌اند موظف‌اند جوابیه را نیز بازنشر کنند. در این میان وظیفه روابط عمومی این است که رصد کند ببینید همه جوابیه را بازنشر کرده‌اند یا نه.

یک توصیه به رسانه‌ها:

وقتی خبری در سایتی منتشر شد اگر برای شما نیز مهم است پس آن را با ذکر منبع بازنشر دهید. اگر جوابیه برایتان آمد تا زمانی که سایت اصلی جوابیه را منتشر نکرده است شما آن را منتشر نکنید این‌ها اصول حرفه‌ای است نه توصیه دوستانه. هرچقدر بازار رقابت رسانه‌ای داغ باشد دلیلی ندارد جوابیه‌ای که سراسر افترا و توهین به سایت و رسانه همکارتان را منتشر کنید.

پی‌نوشت: سایت استان به‌هیچ‌عنوان جوابیه‌ای که را که در رسانه دیگری منتشرشده، منتشر نخواهد کرد چراکه اعتقاد دارد با این کار مهر تائیدی بر همه تهمت‌های ناروای ادارات و سازمان‌ها هنگام کم‌آوردن- بدون اشاره به ضعف‌های سازمان و روابط عمومی‌هایشان –زده است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد