تاریخ درج خبر : 1395/05/07
کد خبر : ۵۴۸۴۱۳
+ تغییر اندازه نوشته -
سایت استان گزارش می‌دهد:

عملیات کلنگ زنی پروژه آبرسانی باباکلان در گچساران

مراسم کلنگ زنی آبرسانی باباکلان با حضور رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس، معاون عمرانی استاندار، فرماندار گچساران و سایر مسئولان استانی و شهرستانی در گچساران برگزار شد.

kolangzani - babakan - 01

به گزارش سایت استان به نقل از روابط عمومی آبفار، در ابتدای این مراسم فیض‌الله پاسره با اشاره به کمبود منابع آبی در ایران و لزوم صرفه‌جویی و حراست از این منابع اظهار داشت: بارندگی در ایران بسیار کمتر از نرم جهانی است و از سوی دیگر تبخیر هم بسیار بالاست و همین شرایط کم‌آبی و خشکسالی‌های سختی در ایران را رقم زده است.

آبرسانی به هر خانوار روستایی 10 میلیون تومان هزینه دارد

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: هزینه آبرسانی به هر خانوار روستایی در استان قریب به 10 میلیون تومان است یعنی برای آبرسانی هر مترمکعب به روستائیان بیش از 1200 تومان هزینه می‌شود و روستائیان برای هر مترمکعب تنها 140 تومان هزینه می‌دهند.

وی با اشاره به تاثیر قیمت کم و غیر واقعی آب در هدرروی این ماده حیاتی بیان کرد: آب میراثی است که به دست ما رسیده و هم ما به عنوان مسئول و هم روستائیان و همه مردم استان باید در حراست از این ماده گرانبها باید نهایت دقت و مسئولیت‌پذیری را داشته باشیم.

پاسره گفت: بهره‌برداری از منابع زیرزمینی در دنیا حدود 40 درصد است و این رقم در ایران به بیش از 80 درصد می‌رسد و همین امر زمینه‌ساز خطر بزرگی برای نسل‌های بعد در آینده نه‌چندان دور این مرز و بوم خواهد بود.

ضرورت تصفیه پساپ فاضلاب‌ها و استفاده در صنایع و فضای سبز

وی گفت: به‌اندازه کافی چاه حفر کردیم الان باید صرفه‌جویی کرد.

مدیرعامل شرکت آبفار تصریح کرد: استفاده از پساپ تصفیه‌خانه‌ها برای مصارف صنایع و حتی فضای سبز باید به جد پیگیری شود تا از هدرروی آب شرب در این بخش‌ها جلوگیری شود.

پاسره عنوان کرد: دفع بهداشتی فاضلاب اقدام مهم دیگری است که باید همه مسئولان ذیربط جدی بگیرند و در همین راستا آب و فاضلاب روستایی مطالعه جمع‌آوری و دفع فاضلاب‌های دست سد کوثر را به خاطر حفاظت از این سفره زیرزمینی آغاز کرده است.

وی گفت: در گذشته در بخش کشاورزی سرمایه‌گذاری خوبی نشده و همین امر هدرروی آب شرب زیادی در این بخش را در پی داشته که البته هم‌اکنون با به‌کارگیری روش های نوین در این بخش تا حدودی بهبود داشتیم.

چرا آب روستاهای باباکلان تیره است؟

مقام ارشد آبفار استان ادامه داد: در باباکلان و روستاهای اطراف هرچند آب هست اما به دلیل نوع جنس لوله هایی که در سالهای گذشته کار شده در مواقع قطع برق تغییر رنگی را شاهدیم و هرچند آب آلوده نیست اما موجبات نارضایتی ردم را در پی داشته است.

فیض‌الله پاسره افزود: با اصلاحاتی که در این مسیر خواهیم داد تا چند ماه آینده با و تکمیل مجتمع بزرگ آبرسانی باباکلان مشکلات کیفیتی آب این بخش‌ها رفع خواهد شد هرچند هم‌اکنون هم به مردم اطمینان می‌دهیم که از نظر بهداشتی آب این روستاها هیچ‌گونه مشکلی نداشته و ندارد.

وی عنوان داشت: یکی از اقدامات خوب دولت تدبیر و امید نگاه ویژه به آّبرسانی روستاها بود که البته این مهم با تدبیر مقام معظم رهبری، نمایندگان مردم در مجلس به خصوص دکتر تاجگردون، در همراهی با دولت به وقوع پیوست و از ره‌آورد آن اختصاص بیش از 38 میلیارد تومان به آّرسانی روستاهای کهگیلویه و بویراحمد را شاهد بودیم.

جهش بزرگ در آبرسانی روستایی

این مسئول ادامه داد: 471 روستا با جمعیتی بیش از 100 هزار نفر تحت پوشش مجتمع‌های تعریف‌شده از صندوق توسعه ملی قرار می‌گیرند و در آِینده نزدیک شاهد جهش بزرگی در برخورداری جمعیت روستایی از آب شرب خواهیم بود.

در ادامه این مراسم معاون هماهنگی و امور عمرانی استاندار با اشاره به اهمیت آب در ایران و استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: در برنامه آمایش استان، علیرغم اینکه ما فکر می‌کردیم گردشگری نقش اول را داشته باشد اما آب در جایگاه نخست فاکتورهای توسعه‌ای قرار گرفت.

پژمان نیک اقبالی بیان کرد: آب به عنوان کالای استراتژیک بدل شده و استان ما در این زمینه قابلیت‌های خوبی برای نق آفرینی در آینده را دارد.

آب جایگاه نخست در توسعه کهگیلویه و بویراحمد را دارد!

وی گفت: در چند سال اخیر اقدامات خوبی برای تخصیص سهم آب استان از سدها و روان آب‌ها را داشتیم که تا حد قابل توجهی به این مهم دست یافتیم و دنبال افزایش بیش از پیش سهمیه آب استان هستیم.

نیک اقبالی گفت: تا 3 سال پیش مشکلات زیادی در زمینه آب شهرستان گچساران داشتیم که با تکمیل این مجتمع‌ها دیگر مشکلات آنچنانی نخواهیم داشت.

وی با اشاره به بهبود آبرسانی در همه شهرستان‌های کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: معمولا در کل استان یا کلنگ زنی و یا افتتاح مجتمع‌های روستایی را داریم که قطع به یقین با اجرایی شدن همه طرح‌ها جهش بزرگی در آب روستاها را شاهد خواهیم بود.

معاون عمرانی استاندار در پایان خاطرنشان کرد: هم‌اکنون در بخش کشاورزی هدرروی آب را شاهدیم که امیدواریم انشاالله با برنامه‌های جهاد شاهد کاهش آن باشیم.

در ادامه رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس اظهار داشت: خدمت به مردم وظیفه دولت است.

غلامرضا تاجگردون افزود: تامین اعتبار برای چنین پروژه‌های بزرگی، بسیار دشوار است و فرایند سختی باید طی شود تا منابع مورد نیاز تامین شود.

تاجگردون به مشخصات این پروژه اشاره کرد و عنوان کرد: اجرای ۶۵ کیلومتر لوله‌گذاری، ساخت ۹ مخزن با ذخیره آب چهار هزار و ۵۰۰ متر معکب، حفر و تجهیز دو چاه و اجرای ۱۰ هزار متر محوطه‌سازی، احداث ۴ ایستگاه پمپاژ، نصب دو دستگاه کلرزنی الکترولیز نمک طعام از بخش‌های مهم این طرح است.

وی تصریح کرد:: با بهره‌برداری از این طرح بزرگ ۱۳ روستا با جمعیتی بیش از 6140 نفر از نعمت آب آشامیدنی سالم بهره‌مند خواهند شد.

لطف بزرگ صندوق توسعه ملی به کهگیلویه و بویراحمد

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اعتبار سالیانه آبفای روستایی گچساران ۱۲ میلیارد ریال است، افزود: اختصاص ۴۵ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای آبرسانی به یک پروژه این شهرستان نشانگر توجه دولت به تقویت زیرساخت‌های آب آشامیدنی مناطق محروم است.

وی خاطر نشان کرد: ۳۸۱ میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی برای طرح‌ها و مجتمع‌های آبرسانی این استان اختصاص یافت که در اختصاص این میزان اعتبار، صفدر حسینی کمک‌های زیادی کرده است.

دفاع تمام قد تاجگردون از صفدر حسینی

وی با اشاره به برخی از سیاسی‌کاری‌ها در موضوع فیش های حقوقی و اجحاف در حق صفدر حسینی، گفت: وظیفه دارم در این گرمای 50 درجه از خدمت گذاری‌های دکتر صفدر حسینی بگویم چراکه اگر نگم حقی که بر گردنم است به خوبی ادا نمی‌شود.

تاجگردون بیان کرد: صفدر حسینی به بخش آب روستاهای کشور کمک چشمگیری کرد و باید از وی به خاطر کمک‌های فراوان نه به این استان بلکه کل ایران قدردانی کرد.

این مسئول افزود: به هر روی من و صفدر حسینی هر دو روستازاده‌ایم و توانستیم درد روسائیان را بهتر درک کنیم.

در ادامه نماینده مردم شهرستان‌های گچساران و باشت با اشاره به این که قیمت تمام‌شده هر متر مکعب آب برای دولت ۱۲ هزار ریال است و مشترکان تنها یکهزار و ۵۰۰ ریال آن را می‌پردازند، افزود: اولویت قانونگذاران کشور اخذ قیمت واقعی آب برای مشترکان پرمصرف است و از طرفی خود مردم هم باید قدر آب را بدانند و صرفه‌جویی کنند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد