تاریخ درج خبر : 1395/05/07
کد خبر : ۵۴۸۴۸۴
+ تغییر اندازه نوشته -
وضعیت کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد؛

از نیازها تا دستاوردهای کشاورزی استان

تولیدات محصولات کشاورزی استان با وجود افزایش نسبی اما نیازهایی دارد که در صورت توجه می‌تواند زمینه ایجاد شغل و افزایش درآمد مردم را به دنبال داشته باشد.

635302124162832188

به گزارش سایت استان به نقل از ایرنا؛ به اعتقاد کارشناسان بخش کشاورزی به دلیل ظرفیت‌های ایجاد اشتغال، امنیت غذایی، خودکفایی ملی و افزایش درآمد مردم به‌ویژه در مناطق روستایی از اهمیت خاصی برخوردار است.

کشت محصولات کشاورزی به‌صورت دیم، پایین بودن میزان آبیاری نوین، کمبود اعتبار برای تکمیل طرح‌های بزرگ از چالش‌های جدی رونق کشاورزی در این استان است.

افزایش دو برابری تولید گل رز هلندی، 25 درصدی محصولات ارگانیک، پنج برابری تولید گیاهان دارویی و افزایش سه برابری گندم نسبت به سه سال پیش گوشه‌ای از دستاوردهای بخش کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: اجرای هفت طرح توسعه کشاورزی این استان نیازمند دو هزار و 880 میلیارد ریال اعتبار است.

جعفر گوهرگانی افزود: اجرای 14 هزار هکتار آبیاری تحت‌فشار با یک هزار و 60 میلیارد ریال، توسعه باغ در هفت هزار هکتار از زمین‌های شیب‌دار با 560 میلیارد ریال، تبدیل بخشی از زمین‌های دیم به آبی با 500 میلیارد ریال از مهم‌ترین طرح‌های کشاورزی چشم‌انتظار اعتبار در کهگیلویه بویراحمد است.

وی اظهار کرد: بیش از یک هزار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح‌های نوین آبیاری در 14 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تصویب شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری برای بهره‌وری از کشت گیاهان دارویی در 100 هزار هکتار از زمین‌های مستعد، پیشگیری از فرسایش خاک و استفاده بهینه از آب‌وخاک با 490 میلیارد ریال، راه‌اندازی صندوق حمایت از کشاورزان در شهرستان‌های گچساران، باشت و کهگیلویه برای بهره‌گیری از 49 درصد اعتبارات دولتی با 150 میلیارد ریال، ساماندهی اراضی کشاورزی مناطق عشایری این استان با 20 میلیارد ریال و تکمیل مجتمع گلخانه‌ای باشت با 100 میلیارد ریال اعتبار از نیازهای ضروری رونق کشاورزی در این استان است.

گوهرگانی بیان کرد: در صورت تأمین اعتبار موردنیاز این طرح‌ها تا دو سال آینده بهره‌برداری خواهد شد.

وی با اشاره به اهمیت این طرح‌ها برای توسعه کشاورزی، خودکفایی ملی و ایجاد فرصت‌های شغلی پایدار در کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: عملی شدن این پیشنهادها، کشاورزی این استان را متحول خواهد کرد.

گوهرگانی ابراز کرد: مقامات بلندپایه کشوری از برخی از این طرح‌ها بازدید و متولیان استانی نیز آن‌ها را در سفر هیئت دولت برای تأمین اعتبار مطرح خواهند کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: پنج هزار هکتار زمین کشاورزی این استان در دولت یازدهم به آبیاری بارانی و قطره‌ای تجهیز شد.

جعفر گوهرگانی افزود: برای هر هکتار از این زمین‌های کشاورزی 85 میلیون ریال از سوی دولت و 15 میلیون ریال از سوی بهره‌بردار هزینه شده است.

وی با اشاره به این‌که میانگین تجهیز زمین‌های کشاورزی به آبیاری‌های نوین 500 هکتار در سال بوده است، تصریح کرد: در سه سال اخیر روند اجرای طرح‌های آبیاری تحت‌فشار در کهگیلویه و بویراحمد بیش از سه برابر افزایش یافت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: تاکنون در 27 هزار هکتار زمین کشاورزی این استان طرح‌های آبیاری تحت‌فشار انجام شده است.

وی ابراز داشت: هم‌اکنون پنج هزار هکتار از اراضی این استان در حال انجام عملیات اجرایی تجهیز به آبیاری تحت‌فشار است.

گوهرگانی بیان کرد: سال گذشته 110 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح‌های آبیاری نوین در کهگیلویه و بویراحمد تصویب شد که 40 میلیارد ریال آن جذب و هزینه شد.

وی افزایش بهره‌وری، سهولت آبیاری، امکان آبیاری زمین‌های شیب‌دار و جلوگیری از شستشوی بی‌رویه خاک، صرفه‌جویی در نیروی کار و پیشگیری از کارهای سخت در روش‌های سنتی که منجر به بیماری‌هایی مانند دیسک، کمردرد و درد مفاصل در کشاورزان می‌شود را ازجمله مزایای استفاده از روش‌های نوین آبیاری ذکر کرد.

گوهرگانی تصریح کرد: هم‌اکنون 20 هزار هکتار زمین کشاورزی این استان برای اجرای طرح‌های آبیاری تحت‌فشار شناسایی شده است که یک هزار و 600 میلیارد ریال اعتبار برای انجام این طرح نیاز است.

وی افزود: در صورت تجهیز این میزان زمین به آبیاری تحت‌فشار حداقل 20 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد خواهد شد. بهره‌برداران کهگیلویه و بویراحمدی سالیانه 800 هزار تن محصول کشاورزی تولید می‌کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، از سال 92 تا 94 حدود دو هزار و 222 هکتار به سطح باغ‌های این استان افزوده‌شده است.

جعفر گوهرگانی افزود: در سال 92 حدود 639 هکتار، در سال 93 حدود 753 هکتار و در سال 94 حدود 830 هکتار توسعه باغات در کهگیلویه و بویراحمد انجام شده است.

وی بیان کرد: سیب، مرکبات، انگور، انار و زیتون ازجمله درختان کاشته شده در کهگیلویه و بویراحمد است.

گوهرگانی اظهار کرد: خرید و توزیع نهال استاندارد، تجاری‌سازی باغ‌ها، نظارت بر کاشت اصولی، تغذیه و آموزش از مهم‌ترین اقدام‌هایی است که در راستای دستیابی به اهداف کمی و کیفی توسعه‌ی باغ‌های استان انجام شده است.

گوهرگانی ادامه داد: در راستای اجرای طرح اصلاح و افرایش بهره‌وری در سال 92 حدود 143 هکتار از باغات قدیمی استان اصلاح شد و اصلاح سالیانه 210 هکتار از باغات نیز در دستور کار قرار دارد.

وی اضافه کرد: در سال 92 تولید محصولات باغی کهگیلویه و بویراحمد حدود 188 هزار تن بود که این میزان 93 بیش از 197 هزار تن و در سال 94 حدود 215 هزار تن بود است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: با اجرای 24 هزار هکتار طرح آبیاری تحت‌فشار در این استان سالانه حدود 96 میلیون مترمکعب آب در استان صرفه‌جویی می‌شود.

جعفر گوهرگانی با بیان اینکه این میزان آب صرفه‌جویی به ‌اندازه حجم مخزن یک سد متوسط است، افزود: با اجرای هر هکتار آبیاری تحت‌فشار معادل سه هزار مترمکعب آب در هر فصل صرفه‌جویی خواهد شد که از این حیث اجرای طرح‌های آبیاری تحت‌فشار و کاهش مصرف آب اولویت حیاتی بخش کشاورزی خواهد بود.

گوهرگانی اظهار کرد: پروژه 130 هکتاری کاکان در بویراحمد، 200 هکتاری آبلش و 350 هکتاری امامزاده جعفر گچساران ازجمله بزرگ‌ترین پروژه‌های آبیاری تحت‌فشار کهگیلویه و بویراحمد است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: 240 میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای خرید ماشین‌آلات کشاورزی به این استان اختصاص یافته است.

شهرام عسکری افزود: این اعتبار برای خرید ادوات کشاورزی مانند تراکتور و دیگر ماشین‌های دنباله‌دار با دوره بازپرداخت پنج‌ساله و کارمزد 15 درصد پرداخت می‌شود.

وی اظهار کرد: هیچ محدودیتی برای پرداخت تسهیلات وجود ندارد و در صورت نیاز امکان جذب اعتبار بیشتری برای پرداخت به کشاورزان وجود دارد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: سال گذشته 85 میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای خرید ماشین‌آلات کشاورزی در این استان به کشاورزان پرداخت شد.

عسکری با بیان این‌که سود تسهیلات ماشین‌آلات کشاورزی که در سال گذشته 18 درصد بود افزود: کاهش سه‌درصدی کارمزد این تسهیلات امکان استقبال کشاورزان را بیشتر کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: ضریب بهره‌وری از ماشین‌آلات کشاورزی در این استان امسال نسبت به سال 92 به بیش از دو برابر افزایش یافته است.

جعفرگوهرگانی افزود: میزان بهره‌وری از ماشین‌آلات کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد که در سال 92 هشت‌دهم درصد اسب بخار در یک هکتار بود هم‌اکنون به یک و شش‌دهم درصد اسب بخار در هر هکتار رسیده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: پرداخت تسهیلات بانکی مهم‌ترین دلیل این افزایش بهره‌وری بوده است.

گوهرگانی بیان کرد: افزایش بهره‌وری از ماشین‌آلات کشاورزی ضمن پایین آوردن قیمت تمام‌شده محصولات کشاورزی نقش مهمی در رفاه بهره‌برداران دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد میزان ارزش سرمایه‌گذاری تولیدات بخش کشاورزی این استان پیش از عملیات فرآوری و بسته‌بندی آن‌ها را افزون بر سه هزار و 600 میلیارد ریال اعلام کرد.

جعفر گوهرگانی افزود: میزان تولیدات بخش کشاورزی در حوزه‌های مختلف نیز سالانه افزون بر 800 هزار تن است.

وی از پیش‌بینی 26 میلیون دلار صادرات در بخش کشاورزی این استان تا پایان سال 95 خبر داد و گفت: با صادرات تنها حدود 300 تن محصول باغی و زراعی این رقم نیز تحقق یافتنی است.

گوهرگانی عسل، سیب، گیاهان دارویی، ماهی قزل‌آلا و گوشت قرمز را عمده‌ترین محصولات صادراتی بخش کشاورزی این استان دانست و گفت: میزان تولید سیب در استان سالانه افزون بر 90 هزار تن است.

وی ابراز داشت: نبود برنامه‌ریزی مناسب، عدم تعامل بین بخشی و کمبود بازرگانان فعال را از مهم‌ترین ضعف‌های مهم در میزان کاهش صادرات غیرنفتی این استان به‌ویژه در حوزه کشاورزی دانست.

گوهرگانی از صادر شدن بخشی از محصولات کشاورزی و دامی این استان در خارج از شبکه و گمرک خبر داد و گفت: اکنون حدود 80 هزار رأس دام سبک از طریق گمرک استان هرمزگان به کشورهای حوزه خلیج‌فارس صادر می‌شود.

وی تصریح کرد: درصورتی‌که این تعداد رأس دام از طریق گمرک کهگیلویه و بویراحمد و به‌صورت منظم و منسجم از استان خارج شود حدود 40 درصد میزان پیش‌بینی صادرات 26 میلیون دلاری در سال جاری نیز تحقق خواهد یافت.

گوهرگانی با بیان اینکه برای توسعه صادرات استان در بخش کشاورزی برنامه پنج‌ساله‌ای نیز تدوین ‌شده است، گفت: بر اساس این برنامه سالانه حدود 10 درصد باید به میزان صادرات این بخش اضافه شود.

وی کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش را ازجمله مشکلات و دغدغه‌های جدی واحدهای تولیدی و دامی بخش کشاورزی در استان دانست و گفت: هم‌اکنون بیش از یک هزار و 500 متقاضی این بخش منتظر دریافت تسهیلات بانکی هستند.

گوهرگانی میزان اعتبار موردنیاز در قالب این تعداد پرونده را افزون برشش هزار میلیارد ریال اعلام کرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: سطح زیر کشت محصول ارگانیک، گل رز و گیاهان دارویی در این استان امسال نسبت به سال‌های قبل افزایش چشمگیر داشته است.

شهرام عسکری با اشاره به افزایش 25 درصدی سطح زیر کشت محصولات ارگانیک امسال نسبت به سال گذشته افزود: طرح تولید محصول ارگانیک در سطح دو هزار و 50 هکتار از مزارع و باغ‌های کهگیلویه و بویراحمد آغاز شده درحالی‌که سال گذشته این طرح در یک هزار و 500 هکتار زمین اجرا شد.

وی بیان کرد: این طرح در شهرستان‌های مختلف این استان اجرا می‌شود.

محصول ارگانیک به محصولی گفته می‌شود که در تمام مراحل رشد با سیستم طبیعی هماهنگ بوده و در خاکی که از چند سال قبل هیچ‌گونه سموم دفع آفات گیاهی نظیر علف هرزکش‌ها، قارچ‌کش‌ها و مواد شیمیایی در آن استفاده نشده و فقط با مواد طبیعی مانند کمپوست گیاهی تقویت می‌شود، رشد می‌کنند.

وی اظهار کرد: طرح رهاسازی زنبور، کفشدوزک و کرم در مزارع و باغ‌های هدف اجرای طرح از یک هفته پیش آغاز شده و به‌صورت مرحله‌ای در یک هزار هکتار باغ مرکبات، 400 هکتار حبوبات،300 هکتار سیب، 200 هکتار گوجه‌فرنگی و 150 هکتار باغ انار اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت تولید محصول ارگانیک برای سلامت مصرف‌کنندگان بیان کرد: افزایش میزان محصولات سالم و ارگانیک در اولویت برنامه‌های جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد ابراز کرد که دو میلیارد و 500 میلیون ریال امسال برای تولید ارگانیک در این استان تصویب شده است.

وی با اشاره به اقلیم چهارفصل کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: آمادگی اجرای توسعه تولید محصولات ارگانیک در صورت تأمین اعتبار در هفت هزار هکتار باغ مرکبات، دو هزار هکتار باغ سیب و 500 هکتار از باغ‌های انار این استان وجود دارد.

عسکری گفت: در صورت تحقق چنین امر مهمی می‌توان از ظرفیت فراوان صادراتی محصولات کشاورزی ارگانیک به نفع کشاورزان و اقتصاد استان استفاده بهینه کرد.

وی بیان کرد: ساماندهی فروشگاه‌های غیرمجاز سم و نهالستان‌ها، کاهش مصرف بی‌رویه انواع سموم و برنامه‌ریزی برای تولید محصولات کشاورزی ارگانیک از خدمات مهم سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در سه سال اخیر بوده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: سطح زیر کشت گیاهان دارویی در این استان نسبت به سال 92 به بیش از پنج برابر افزایش یافت.

شهرام عسکری افزود: هم‌اکنون 85 هکتار از زمین‌های کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد زیر کشت گیاهان دارویی استویا، بابونه، نعناع فلفلی و به لیمو است درحالی‌که سطح زیر کشت گیاهان دارویی این استان در سه سال گذشته 10 هکتار بود.

وی با اشاره به ایجاد اشتغال مستقیم هشت‌تا 15 نفری در هر هکتار از گیاهان دارویی، تولید و درآمد 250 تا 400 میلیون ریالی از کشت گیاهان دارویی بیان کرد: توسعه سطح زیر کشت گیاهان دارویی از راهبردهای دولت برای رونق اقتصادی در کهگیلویه و بویراحمد است.

عسکری پرداخت تسهیلات بلاعوض بین پنج‌تا 90 میلیون ریال، تسهیلات بانکی، حمایت برای سم‌پاشی و خشک‌کردن ازجمله کمک‌های دولت برای توسعه کشت گیاهان دارویی در این استان ذکر کرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد از کشت گل محمدی به‌عنوان یکی از گونه‌های گیاهان دارویی در 12 هکتار از زمین‌های کشاورزی منطقه ده نو و کاکان برای نخستین بار در این استان در سال جاری خبر داد.

عسکری ابراز کرد: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده یک هزار هکتار از اراضی کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد پاییز امسال زیر کشت گل محمدی خواهد رفت.

وی اظهار کرد: کشت این گیاه با تقویت سفره‌های آب زیرزمینی، درآمدزایی، اشتغال‌زایی، توسعه صنعت گردشگری و تلطیف هوا نقش مهمی در توسعه دارد.

عسکری تصریح کرد: این گل نسبت به خشکی و فقر خاک مقاوم و یک محصول راهبردی و اقتصادی است که در 14 استان کشور کشت می‌شود.

وی عنوان کرد: این گیاه در سال سوم به مرحله گل‌دهی می‌رسد که در هر هکتار 1/5 تن گل استحصال و از هر چهار تن نیز یک کیلوگرم اسانس تولید که ارزش ریالی هر کیلو اسانس نیز 300 میلیون ریال است.

عسکری اشتغال‌زایی در هر هکتار گل محمدی را دو نفر ذکر کرد.

وی افزود: در حال حاضر ظرفیت کاشت بیش از 10 هزار هکتار گل محمدی در استان وجود دارد که در صورت تحقق این امر کهگیلویه و بویراحمد تا چند سال آینده به یکی از قطب‌های مهم این محصول در کشور تبدیل می‌شود. کهگیلویه و بویراحمد 270 هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که 70 درصد از آن به‌صورت دیم کشت می‌شود.

حجم نزولات آسمانی در این استان سالانه بیش از 11 میلیارد مترمکعب است و این استان حدود 10 درصد آب شیرین کشور را در اختیار دارد.

کهگیلویه و بویراحمد دارای چهار هزار و 400 چشمه و 10 رودخانه دائمی و فصلی است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد