تاریخ درج خبر : 1395/05/09
کد خبر : ۵۴۸۵۵۸
+ تغییر اندازه نوشته -
سمیرا احمدی

خط قرمزی که مرز نمی‌شناسد!

سایت استان: گزارش دریافتی، *سمیرا احمدی

به نام خدا

هرگاه در مورد خط قرمز صحبت می‌کنیم سریعاً مسائل ” اعتقادی” و یا “عرفی” به ذهنمان خطور می‌کند؛ اما در زندگی تمام مردم جهان ‌خط قرمزی “بشری” وجود دارد که عبور از آن، موجب زشتی آفرینی و انزجار می‌شود. نژادپرستی، یک خط قرمز بزرگ است. خط قرمزی که وقتی حرفش به میان می‌آید، همگان شروع به نکوهشش می‌کنند اما همین‌که از کوچه‌ی”حرف” خارج می‌شویم و به خیابان”عمل”می‌رسیم ناگاه می‌بینیم که تمامِ به ظاهر نکوهش گران به زیبایی هر چه تمام‌تر این خط قرمز را پشت سر گذاشته و به اظهارنظرهای گهربارشان در مورد رنگ پوست و اصالت و لهجه‌ی دیگران قاه‌قاه می‌خندند و به‌این‌ترتیب بار دیگر ضرب‌المثل شیرین (!)”حرف باد هواست” را در ذهنمان تداعی می‌کنند.

لطفاً به این موقعیت فکر کنید:

“بازیکنی سیاه‌پوست در زمین فوتبال در حال ضربه زدن به توپ است که ناگهان از سوی تماشاگرانِ حریف هو می‌شود و به‌واسطه شب رنگ بودنش، مورد توهین قرار می‌گیرد “

به همچین پدیده‌ای سال‌هاست که نژادپرستی می‌گویند. حالا موقعیت دیگری را متصور شوید:

“من هیچ‌وقت عرب‌ها را در حد و اندازه‌ای نمی‌بینم که حتی به آن‌ها بیندیشم. آن‌ها یک‌مشت جاهلِ بیابان‌گرد هستند “

به همچین فرایندی هم نژادپرستی می‌گویند. حالا به موقعیت سوم بیندیشید:

“من با شهرستانی جماعت آبم توی یک جوب نمی‌رود. بگویید یک تهرانی برای همکاری پا پیش بگذارد “

جالب است بدانید که این حالت هم نوعی نژادپرستی است. موقعیت بعدی:

“این دشمن زیاری‌هایِ (فلان)…این سید عباس‌های (بهمان)…این طیبی‌های …این نامرادی‌های… این شیخ‌های…این تاس احمدی‌های…”

در کمال تأسف باید گفت که این موراد هم جزئی از پدیده زشت نژادپرستی محسوب می‌شوند؛ اما شاید، چون از بچگی یاد گرفته‌ایم که باید برخی دوستانمان را بر اساس طایفه قضاوت کنیم، فکر می‌کنیم کارمان اگر خیلی هم زشت باشد، فوقش یک “طایفه‌گرایی ” ساده است.

“طایفه‌گرایی؟” نام جالبی برای نمونه‌ای از نژادپرستی انتخاب کرده‌ایم. حقیقت این است که با هر نام و عنوانی، تحقیر طایفه‌ها و برتری دادن یک طایفه بر طایفه دیگر عین نژادپرستی است و به همان اندازه که از توهین به یک سیاه‌پوست در قلب اروپا، دلمان می‌گیرد، باید در مواجه با توهین و تحقیرهای طایفه‌ای هم منزجر شویم و به دنبال راه چاره باشیم.

 اعراب 14 قرن پیش به مردمی جاهل شهرت داشتند درحالی‌که تعداد بسیار اندکی از آنان از نعمت سواد برخوردار بودند؛ اینک در قرن 21، باوجودآنکه تعداد زیادی از افراد پله‌های ترقی را در زمینه سواد طی کرده‌اند، باز هم به حد همان جاهل‌های 14 قرن پیش، قومی را بر قوم دیگر برتری می‌دهند.

شاید وقت آن رسیده که در تربیت فرزندانمان تجدیدنظری اساسی کنیم به امید آنکه نسل آینده گرفتار این‌چنین نژادپرستی‌های زیرپوستی نشود.

از جمله مواردی که این نوع نژادپرستی‌ها به ضررمان تمام می‌شود، هنگام برگزاری انتخابات شهری است. در این دوره معمولاً هستند کسانی که بر سر خود می‌کوبند که ای مردم طایفه‌گرایی را کنار بگذارید و عادلانه و معقولانه انتخاب کنید. شاید اگر از همان اول به مردم می‌فهماندیم که برتر دانستن یک شخص بر اشخاص دیگر (به‌واسطه طایفه‌اش نه شاخصه دیگر) نوعی از همان نژادپرستی زشت و ناهنجار است، حالا شهرمان در هر دوره، نمایندگانی شایسته‌تر به خود می‌دید! مسئله نژادپرستی یک موضوع سیاسی نیست، بلکه یک حفره‌ی عمیقِ فرهنگی است که جامعه‌ی ما در مواردی دچارش می‌شود؛ اما ازآنجاکه هر چیزی می‌تواند یکجایی پایش به سیاست‌باز شود، باید گفت که اگر به دنبال رفع نواقص فرهنگی‌مان نباشیم در مسائل سیاسی هم دچار خسارت می‌شویم!

{موقعیت‌ها کاملاً جنبه مثال داشتند وسعی شده به دور از غرض‌ورزی باشند}

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • گلبای گفت:

  خانم احمدی
  این جمله خودش بوی نژادپرستی میدهد. ،« اعراب 14 قرن پیش به مردمی جاهل شهرت داشتند درحالی‌که تعداد بسیار اندکی از آنان از نعمت سواد برخوردار بودند؛ اینک در قرن 21، باوجودآنکه تعداد زیادی از افراد پله‌های ترقی را در زمینه سواد طی کرده‌اند، باز هم به حد همان جاهل‌های 14 قرن پیش، قومی را بر قوم دیگر برتری می‌دهند.» .

 • ناشناس گفت:

  مقاله ای بسیار خوب و تاثیر گذار بود.تیتری زیبا داشت و اثر فوق العاده ای روی خواننده میذاره.سپاس

 • سمانه انصاریان گفت:

  مقاله ی خیلی خوب،جامع و تاثیر گذار بود.
  من که از خوندنش لذت بردم،تیتر خیلی خوبی داشت و اثر مثبتی روی خواننده داره.سپاس

 • cr7 گفت:

  طایفه گرایی عامل بدبختی ماست..با تشکر از مقاله ی خوبتون

پربازديد