تاریخ درج خبر : 1395/05/08
کد خبر : ۵۴۸۵۶۱
+ تغییر اندازه نوشته -
سید مهدی دانشی

از زیر ذره بین، به زیر ذره بین!

سایت استان: یادادشت دریافتی، *سید مهدی دانشی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ در هر کدام از کلمات این عبارت که مداقه کنیم نه بویی از تبعیض می‌بینیم و نه رنگی از تحقیر.

نمی‌خواهم به رسم معمول و به عادت مألوف سخنی را بهانه کرده و گوینده سخن را بر سبیل جاری، سیبل تهمت و افترا و تحقیر و تکفیر قرار دهم، ولی گاهی سخنی نسنجیده از جایگاهی که نباید، چون نمکی سوزان بر زخمه‌ای عمیق مردمی می‌نشیند.

زخم‌هایی که حاصل خنجرهای کهنه و زنگ‌زده ایست که دولت‌به‌دولت و وزیر به وزیر بر پیکر این مردم خورده‌اند.

جناب آقای دکتر جنتی، در کمال احترام و ادب به‌عنوان فردی که زاده‌ی مکانی نزدیک جایی است که با ذره‌بین پیدایش نکردید، به استحضار مبارک می‌رسانم که نه‌تنها در جمهوری اسلامی بلکه حتی در جمهوری بدون پسوندهای اخلاقی و ایمانی هیچ‌کس مجاز نیست به برادر خود و به خواهر خود به جرم اینکه در مکانی کوچک و احیاناً دور و دیر از مرکز قدرت سیاسی و اقتصادی به دنیا آمده است و زندگی می‌کند توهین کند.

فرهنگ اگر مدنظر باشد به گمانم در این قرن دیگر روابط انسان‌ها بر اساس دانش و بینش و احترام به قانون را فرهنگ می‌نامند و ارشاد اسلامی اگر مبنا باشد، آنگونه که بزرگان به ما آموخته‌اند تقوا و اخلاق متر و معیار است.

در آخر به عرض می‌رسانم که جناب والای پایتخت‌نشین! به‌عنوان کسی که در همسایگی شما سال‌ها شب و روز سپری کرده‌ام می‌گویم که فرهنگ حاکم بر شهرهای بزرگ ما چنان خالی از اخلاق و صمیمیت روابط انسانی شده است که باید فاصله از این شهرها فضیلت محسوب شود و نه نزدیکی به آن‌ها.

لازم به ذکر است که این حقیر و بسیاری دیگر از نزدیکان جغرافیایی به جناب امام‌جمعه بهمئی، ممکن است از لحاظ فکری و بینشی اتفاقاً به شما نزدیک‌تر باشیم ولی ببینید که یک گفتار نسنجیده چگونه صف‌بندی‌ها و مرزبندی‌ها را به ضرر فرد گوینده تغییر می‌دهد.

درنهایت به‌عنوان برادر و هموطن شما به محضرتان توصیه می‌کنم که برای جایگاهی که بر آن تکیه زده‌اید ارزش قائل شوید و از مردم شریف و انسان بهمئی و همه‌ی شهرهایی که باید با ذره‌بین پیدایشان کرد، عذرخواهی کنید.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد