تاریخ درج خبر : 1395/05/09
کد خبر : ۵۴۸۵۹۷
+ تغییر اندازه نوشته -
مخالفت عدل هاشمی پور با حکمرانی استان‌های جنوبی بر آب‌های کهگیلویه؛

با تلاش‌های نماینده کهگیلویه بزرگ سد بالیاب اجرایی خواهد شد

سد بالیاب دیشموک که قرار بود با اسم صیدون به کارفرمایی سازمان آب و برق خوزستان در این استان اجرایی شود، با پیگیری و مذاکرات نماینده کهگیلویه بزرگ با وزیر نیرو، این پروژه در جغرافیای کهگیلویه و بویراحمد و به کارفرمایی آب و نیرو با عنوان سد بالیاب اجرایی خواهد شد.

dishmok---balyab

به گزارش سایت استان، سد بالیاب که قرار بود به‌عنوان سد صیدون در خوزستان اجرایی شود تا ادامه تراژدی مظلومیت و محرومیت استان باشد، هرچند در گذشته با مخالفت نماینده قبلی و مسئولین ارشد استان مواجه شد، با پیگیری‌های عدل هاشمی پور و رایزنی با وزیر نیرو کارفرما و مکان‌یابی این پروژه به حوزه جغرافیایی کهگیلویه و بویراحمد تغییر یافت تا ضمن احقاق حقوق مردم کهگیلویه بزرگ، این سد در نطقه بالادستی استان و در یک تنگه طبیعی با کمترین هزینه اجرایی شود.

به‌این‌ترتیب ضمن بهره‌برداری استان خوزستان از این سد، مردم و کشاورزان بخش دیشموک نیز از آب این سد برخوردار خواهند شد. با اجرایی شدن این سد در استان کهگیلویه و بویراحمد بالغ‌بر 8 هزار هکتار از اراضی دیم بخش دیشموک از نعمت آب بهره‌مند خواهند شد و همچنین تأمین‌کننده آب شرب این مناطق و بخش‌های همجوار خواهد بود. این طرح قرار است در سفر هیئت دولت به استان در دستور کار قرار گرفته و چگونگی تکمیل کار، مهندسی، اطلاعات و نحوه انجام عملیات اجرایی توسط بخش خصوصی یا دولتی موردبررسی و تصمیم‌گیری قرار گیرد.

این اتفاق ارزشمند می‌تواند پایانی بر حکمرانی و به یغما بردن منابع آبی کهگیلویه محروم باشد، شاید کمتر کسی در استان ما باشد که از قصه به یغما بردن منابع استان دل خونی نداشته باشد و این اقدام می‌تواند روزنه امیدی جهت احقاق حق مردم استان باشد. قصه‌ای که نتیجه آن احداث سدهایی به نام کهگیلویه و به کام دیگران بوده که در پایین دست استان احداث شده و منابع آبی به آنجا سرازیر می‌شود تا شهرهای صدها کیلومتر دورتر ( از خوزستان تا سواحل نیلگون خلیج‌فارس) از این آب‌ها بهره‌مند شده ولی شهرستان‌های بهمئی، کهگیلویه، دشت‌های کلاچو، دهدشت غربی و چرام همچنان تشنه و چشم به نزولات آسمانی داشته باشند.

استان کهگیلویه و بویراحمد با دارا بودن یک درصد از مساحت کشور، بالغ‌بر 7 درصد نزولات آسمانی کشور را جذب کرده و سالانه 7 هزار میلیارد مترمکعب آب در این استان بدون از هیچ استفاده‌ای خارج می‌شود و سدهایی که در پایین دست احداث شده هیچ کمکی به مشروب کردن زمین‌های تشنه این استان و حتی آب شرب موردنیاز مردم نمی‌کند.

در این که چه مسائلی باعث شده تا از سدهایی که در استان ما احداث می‌شود هیچ بهره‌ای نبریم، پاسخ روشنی وجود ندارد اما آنچه مهم است مطالبه گری عمومی از مسئولین و نمایندگان برای گرفتن حق آبه سدهای موجود و احداث سدهای جدیدی که ضامن منافع مردم استان، است.

در پایان از رسانه‌های عمومی انتظار می‌رود جهت احقاق حقوق مردم استان با نمایندگان و مسئولین همکاری کرده و صدای گویای محرومیت و مظلومیت دیارمان باشند تا شاهد تکرار غارت منابع استان توسط استان‌های همجوار نباشیم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • محمود از سرفاریار گفت:

    با کدوم سند و مدرک این حرفو میزنید طی تماسی ک آقای بزرگواری با وزیر نیرو داشتند کاملا وزیر این حرفو تکذیب کرد و گفت ک حقیقت نداره سایت استان شما اول ببینید صحت داره بعد بیاین خبر رو بزنین

پربازديد