تاریخ درج خبر : 1395/05/10
کد خبر : ۵۴۸۶۴۴
+ تغییر اندازه نوشته -
جاده‌های استان چشم‌به‌راه سفر رئیس‌جمهور:

تشریح طرح‌های پیشنهادی حوزه راه در سفر دولت به استان/ چهاربانده کردن محور یاسوج-سمیرم و تکمیل جاده پاتاوه-دهدشت در اولویت

آز انجایی که یکی از حوزه‌های مهم و راهبردی برای خروج استان کهگیلویه و بویراحمد از محرومیت و خروج از بن‌بست، ایجاد راه‌ها و محورهای شریانی در استان است، مسئولان و نمایندگان استان دو طرح بزرگ راهسازی استان را در اولویت  پیشنهاداتشان به رئیس جمهور در سفرش به کهگیلویه و بویراحمد قرار دادند.

vazir & rohani

به گزارش سایت استان، یکی از محورهای توسعه استان کهگیلویه و بویراحمد راه‌ها و محورهای ارتباطی است که به نسبت سایر استان‌ها از وضعیت خوبی برخوردار نیست و شاید بتوان گفت که در حوزه راه محروم‌ترین استان کشور به شمار می‌رویم.

هرچند که در نظام جمهوری اسلامی کارهای بزرگی انجام شد و بنا به قولی غول بن‌بست در مناطق روستایی استان شکسته شد اما هنوز تا رسیدن به وضعیت سایر استان‌ها از نظر راه و بزرگراه و آزادراه فاصله زیادی داریم.

در طول 10 سال گذشته کارهای بزرگی در حوزه راه استان انجام شد و محورهایی که مردم انتظار بازگشایی آن را داشتند همچون محورهای یاسوج به اصفهان و شیراز و بابامیدان به سرانجام رسید بااین‌وجود استان همچنان از محرومیت در داشتن راه‌های مناسب رنج می‌برند.

در این میان دو طرح بزرگ حوزه راه یعنی چهار بانده کردن محور یاسوج-سمیرم و تکمیل محور پاتاوه-دهدشت در اولویت برنامه‌های پیشنهادی مسئولان استانی به هیئت دولت در سفر رئیس‌جمهور به استان قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، نماینده مردم شهرستان‌های گچساران وبالت در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با شبکه دنا با بیان اینکه باید توجه به توسعه زیرساخت‌های راه‌های مواصلاتی استان شود گفت: یکی از اولویت‌های اصلی نمایندگان استان برای سفر رئیس‌جمهوری تأکید بر تسریع چهاربانده کردنِ محور یاسوج سمیرم است.

تاجگردون افزود: محور یاسوج سمیرم دارای بار ترافیکی و تصادفات زیادی است که با چهار بانده کردن این محور می‌توان از تصادفات دلخراش جلوگیری و به توسعه استان کمک کرد.

مدیرکل راه و ترابری استان کهگیلویه و بویراحمد نیز دراین‌باره معتقد است که در هنگام سفر دولت و رئیس‌جمهور به استان تعداد 20 طرح مهم راهسازی برای ارائه به دولت داریم.

حسن فدایی افزود: تمامی مشخصات این راه‌ها و اعتبارات پیشنهادی برای آن‌ها را احصا کرده‌ایم که با حضور دولت به استان آن‌ها را ارائه خواهیم کرد.

وی گفت: یکی از این پروژه‌ها چهار خطه یاسوج به سمیرم است که اکنون با پیشرفت فیزیکی 45 درصدی از مهم‌ترین خواسته‌های ما از دولت برای کمک به اتمام این پروژه است که 40 کیلومتر طول دارد و برای تکمیل به 45 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

مدیرکل راه و ترابری استان کهگیلویه و بویراحمد به دومین پروژه مهم اشاره کرد و گفت: پروژه چهار خطه یاسوج به شیراز اکنون پیشرفت 82 درصدی داشته و تا یک میلیارد تومان برای تکمیل این پروژه 37 کیلومتری نیاز داریم.

فدایی همچنین به پروژه چهار خطه یاسوج به بابامیدان هم گریزی زد و گفت: این پروژه پیشرفت 85 درصدی دارد که برای تکمیل آن به 10 میلیارد تومان نیاز داریم و طول باقی‌مانده آن 15 کیلومتر است.

یکی دیگر از محورهای ارتباطی مربوط به دوگنبدان به بهبهان با پیشرفت بیش از 20 درصدی است که این مسئول به آن اشاره کرد و گفت: طول آن 37 کیلومتر است که 10 میلیارد تومان برای تکمیل نیاز دارد.

محورهای چرام به دوگنبدان؛ دهدشت طولیان؛ باباکلان به گناوه؛ دهدشت به چرام نیز ازاین‌دست محورهای مهم بود که فدایی به آن اشاره کرد.

وی در ادامه به یکی از مهم‌ترین پروژه‌های راهسازی در استان اشاره کرد و گفت: پروژه پاتاوه به دهدشت یکی از مهم‌ترین آرزوهای مردم استان است که طول 136 کیلومتری دارد و از دولت انتظار داریم در تکمیل آن استان ما را ویژه ببیند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان به فازهای مختلف این محور مهم اشاره کرد و گفت: این محور تعداد چهار فاز دارد که اکنون در مرحله پیشرفت فیزیکی 67 درصدی است که 365 میلیارد تومان نیاز دارد و 12 دهنه تونل در آن پیش‌بینی شده است.

این مسئول به سایر راه‌های شریانی استان نیز اشاره کرد و گفت: اتصال لنده به محور شریانی پاتاوه به دهدشت و همچنین بهسازی جاده باغچه سادات از دیگر پیشنهادهای ما به دولت در سفر به استان است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • علی گفت:

  جناب مدیر حتما با این مقدار بودجه حتی نمیشه یک کیلومتر جاده ساخت کارشناسی شما به درد ساخت یک کلاه مرغی هم نمیخورد حتما میخواهید تا درب تونلها ی غیره استاندارد موجود چهار بانده بشه بعد دیگه تونلی که هرروز قتل گاه مردم شده هیچ گونه فکری به حالشان نشود متاسم براتون

 • ناشناس گفت:

  راه اصلی یاسوج-اقلید طریق الرضا سه راهی وتقاطع تنگ مهریان به کاکان چی آقایان مسوول

 • ناشناس گفت:

  یاسوج-اقلید سه راهی وتقاطع تنگ مهریان به کاکان چی آقایان مسوول

 • ناشناس گفت:

  متسفانه هیچ نامی از مسکن مهر که تحویل متقاضیان تاکنون نشده صحبتی نشده است

پربازديد