تاریخ درج خبر : 1395/05/10
کد خبر : ۵۴۸۶۵۹
+ تغییر اندازه نوشته -
توسعه راه‌های استان نیازمند همت مسئولان و توجه دولت‌مردان:

جاده‌ای که جان می‌گیرد؛ پروژه‌ای که جان نمی‌گیرد

جاده یاسوج به سمیرم، کریدور ارتباطی جنوب به مرکز و شمال کشور است که هر روز جان مسافرانی را می‌گیرد اما پروژه چهارخطه کردن آن سال‌هاست به دلیل کمبود اعتبار جان نمی‌گیرد.

jadeh - ostan - (1)

به گزارش سایت استان به نقل از افکار نیوز، جاده بابامیدان – یاسوج به سمیرم شهرها و بنادر جنوبی را ۲۰۰ کیلومتر به مرکز کشور نزدیکتر می‌کند و به همین خاطر زیر بار سنگینی از تردد خودروهای سبک و به‌خصوص سنگین قرار دارد و این در حالی است که ظرفیت این همه تردد را ندارد.

این جاده کوهستانی دوطرفه است و دارای پیچ‌های فراوان و خط سبقت کم و از طرفی عبور و مرور خودروهای سنگین و ترانزیتی در آن زیاد است و این باعث شده هر هفته در پیچ‌وخم‌های آن جانی از مسافران گرفته شود.

مسافت جاده یاسوج به سمیرم ۱۶۴ کیلومتر است و تنها ۱۰۰ کیلومتر آن در حوزه راه‌های کهگیلویه و بویراحمد بوده و بقیه جزئی از راه‌های استان‌های چهارمحال و بختیاری و اصفهان است اما همه این محور در هر سه استان وضعیت خوبی ندارد و مسافران جنوب را عاصی کرده است.

چهار بانده کردن محور یاسوج به سمیرم یکی از پروژه‌های مهم و نیمه‌تمام کهگیلویه و بویراحمد است که از سال ۹۰ آغاز شد و نام مصوبه استانی هم به خود گرفت اما نه بازدید وزیر سابق مسکن و نه مسئول پروژه‌های مهر ماندگار گره از آن نگشود.

jadeh - ostan - (2)

در سفر وزیر سابق راه و شهرسازی در سال ۹۱ به استان، مقرر شد ۱۱۰ کیلومتر از آن به بزرگراه تبدیل شود و تا پایان دولت دهم ۷۰ کیلومتر از این پروژه به بهره‌برداری برسد اما این وعده به دلیل کمبود اعتبار عملی نشد.

این پروژه اکنون نیز به دلیل کمبود اعتبار روند کندی را طی می‌کند اگرچه در دولت تدبیر و امیدبخشی از این محور تا کیلومتر ۲۰ آن احداث شده و یا در دست احداث است.

به گفته کارشناسان، اجرای باند دوم در هر کیلومتر از این جاده با توجه به کوهستانی بودن، نیازمند دو میلیارد تومان اعتبار است که اعتبارات موجود کافی نیست.

۱۲۰ کشته در چهار سال

مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد می‌گوید: محور یاسوج-اصفهان با ۱۲۰ کشته در طی چهار سال اخیر خطرناک‌ترین محور مواصلاتی این استان است.

حسن فدایی می‌افزاید: روزانه قریب به شش هزار وسیله نقلیه از این محور عبور می‌کنند و این مسیر یکی از یکی از پرترددترین و پرحادثه‌ترین جاده‌های استان است.

وی با بیان اینکه بیشترین تصادفات منجر به فوت در این محور رخ می‌دهد، تأکید می‌کند: در راستای کاهش تصادفات در این محور، این جاده باید به آزادراه یا بزرگراه تبدیل شود.

فدایی اظهار می‌کند: این محور ارتباطی بخشی از کریدور شمال به جنوب و یکی از جاده‌های ملی این استان است که شهرها و بنادر جنوبی ازجمله بوشهر، گناوه، دیلم، بندر امام، بهبهان، گچساران، دهدشت، نورآباد، برازجان و … را به مرکز کشور متصل می‌کند.

وی عنوان می‌کند: ۳۰ نقطه حادثه‌خیز در محور یاسوج به سمیرم وجود دارد که رفع این نقاط حادثه‌خیز نیازمند چهار تا پنج میلیارد تومان اعتبار است.

jadeh - ostan - (3)

مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد می‌گوید: هم‌اکنون چهارخطه کردن این محور به طول ۴۰ کیلومتر در حال انجام است که ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی بیان می‌کند: ۱۸۰ میلیارد ریال در راستای چهارخطه کردن این محور هزینه شده اما تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه نیازمند ۴۵۰ میلیارد ریال اعتبار است.

حجم ترافیک جاده متناسب با ظرفیت آن نیست

فرمانده پلیس‌راه استان نیز در این خصوص می‌گوید: بیشترین تصادفات منجر به فوت در استان در ایام نوروز در محور یاسوج به اصفهان رخ‌داده است.

منوچهر سیاهپور می‌افزاید: از تعداد ۱۰ فوتی در تصادفات جاده‌ای طی این ایام، پنج نفر در این محور جان‌باخته‌اند.

وی بیان می‌کند: حجم ترافیک این جاده متناسب با ظرفیت آن نیست و موجب وقوع تصادفات زیادی در این محور شده است.

وی عرض کم جاده، پیچ و قوس‌های طولانی و غیراستاندارد، شیب‌های تند و دید کم رانندگان را ازجمله مشکلات این محور اعلام می‌کند و اظهار می‌دارد: در کنار این جاده روستاهای پرجمعیتی نیز وجود دارد که این خود موجب وقوع تصادفات می‌شود.

سیاهپور تصریح می‌کند: تعریض این جاده به چهارخطه، نصب دوربین کنترل، رفع نقاط حادثه‌خیز، ساماندهی تقاطع‌های موجود، ایجاد تقاطع‌های غیر مسطح و … می‌تواند موجب کاهش تصادفات در این محور شود.

1772713

چهاربانده کردن محور یاسوج به سمیرم مطالبه نمایندگان استان از دولت

نماینده مردم شهرستان‌های گچساران وباشت در مجلس می‌گوید: چهاربانده کردن محور یاسوج به سمیرم از برنامه‌های اصلی نمایندگان کهگیلویه و بویراحمد در سفر ریاست جمهوری است.

غلامرضا تاجگردون می افزاید: یکی از اولویت های اصلی نمایندگان استان برای سفر رئیس‌جمهوری تأکید بر تسریع چهاربانده کردن محور یاسوج به سمیرم است.

وی بیان می‌کند: محور یاسوج به سمیرم دارای بار ترافیکی و تصادفات زیادی است که با چهار بانده کردن این محور می‌توان از تصادفات دلخراش جلوگیری و به توسعه استان کمک کرد.

جاده یاسوج به سمیرم یک محور ملی است که چهارخطه کردن آن نقش مهمی در تسهیل آمدوشد از بنادر و شهرهای جنوبی به مرکز و شمال کشور دارد و از طرفی در خروج کهگیلویه و بویراحمد از بن‌بست مؤثر است.

چندی دیگر هیئت دولت به این استان سفر خواهد کرد و انتظار مردم استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، جنوب و غرب فارس و شرق خوزستان از هیئت دولت، چهار خطه کردن این جاده است که به قتلگاه خاموش معروف بوده و خون سرخ بسیاری از هموطنان بر آسفالت سیاه آن نقش بسته است.

گزارش: صدیقه امیدی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد