تاریخ درج خبر : 1395/05/10
کد خبر : ۵۴۸۷۲۲
+ تغییر اندازه نوشته -
محمود امیر احمدی

جغرافیای مدیران تلاشمند بومی هم استانی!/ بازهم بی مدیرتی در راه و شهرسازی

سایت استان: مطلب زیر از سری یادادشت دریافتی مخاطبان سایت استان است. انتشار آن در سایت استان به معنی تائید

 

 

سایت استان، *محمود امیر احمدی- امروز نظریه‌های گوناگونی در باب مدیریت سازمانی وجود دارد که در جدیدترین و کامل‌ترین‌ها این نظریه‌ها به این مهم پی برده شده است که مدیریت هرچه به شکل زنجیروار شبکه‌ای و قدرت تصمیم‌گیری واحد باشد تأثیری دوچندان خواهد داشت، اما نکته‌ای که در تعریف مدیریت به آن پی برده می‌شود تأکید قاطع صاحبان نظریه‌های مدیریت بر توان داخلی مبنی بر ظرفیت گرایی نیروی انسانی محلی است.

توصیه مهمی که در فرهنگ ما ایرانی‌ها از آن به‌عنوان مدیریت بومی یاد می‌شود.

اما در استان کهگیلویه و بویراحمد استفاده از مدیران بومی در مسند بالاترین مقام اجرایی استان (استانداری استان) در دو برهه جریان اصولگرایی و امید موفقیت بسزایی داشته است، نکته بسیار مهمی که دولت‌های مختلف باید بدان توجه داشته باشند.

این تجربه مفید گام بسیار مهمی را در ذهن‌ها متبادر می‌شود که تکیه‌بر نیروی انسانی برنامه‌ریز بومی خیلی بهتر از نیروهای غیربومی بدون داشتن برنامه‌ریزی بلندمدت است. البته از این نکته نیز بی‌شک نمی‌توان غافل بود که نیروی انسانی غیربومی متخصص در صورت نبود نیروی بومی مناسب توصیه می‌گردد.

خوب مشهود است آخرین مصاحبه مهندس صابر، استاندار اسبق استان در خصوص اینکه استاندار بومی برای کهگیلویه و بویراحمد مناسب‌تر است یا غیربومی که با قاطعیت بر مدیریت بومی در استان تأکید داشتند.

در این حال آیا استفاده از بدنه مدیریتی میانی بومی در استان و ادارات آن می‌تواند تا چه اندازه مفید واقع باشد؟

گذری کوتاه بر تلاش و عملکرد مدیران غیربومی در ادارات استان ما را به این نتیجه رسانده که در اکثر مواقع تلاش بر تنها یک دوره کوتاه دوساله است و عملاً برنامه‌ریزی چندساله انجام نمی‌گیرد. چیزی که در مخیله برخی نمایندگان هم استانی در مجلس نمی‌گنجد!

نمونه این موضوع اکنون در اداره راه و شهرسازی بسیار مشخص است، با نگاهی کوتاه بر عملکرد مدیریتی فدایی مدیرکل راه و شهرسازی استان معین می‌شود که عملاً نتیجه مهمی در پروژه‌های راه و شهرسازی استان انجام نشده است و تنها در یک شهرستان معلوم‌الحال رویه به شکل دیگری بوده است، سؤال دیگر این است آیا نیروهای توانمند بومی در این اداره که کم هم نیستند نمی‌توانند جایگزین خوبی برای وی باشند، بسیاری از معاونت‌های این اداره که قبلاً پست‌های مهمی در سطح مدیریت راه داشته‌اند می‌توانند جایگزین خوبی برای نامبرده باشند.

در کارنامه مدیریتی برخی از این افراد که اکنون مجال پرداختن به آن نیست مدیر نمونه کشوری در حوزه راه و شهرسازی در سطح کشور نیز دیده می‌شود.

در چند روز اخیر نیز این اداره کل که از زمان روی کار آمدن مدیر جدید سرشار از جنجال بوده است، بی حاشیه نبوده است.

درحالی‌که طبق شنیده‌ها زمزمه رفتن فدایی در این اداره وجود دارد و اینکه تنها یک سال و اندی از مدیریت وی بر این اداره می‌گذرد، وی تصمیم دارد برخی از مدیران ناهمسو با خود را برکنار نماید تا زهرچشمی گرفته باشد، حال نکته اینجاست که این دسته از مدیران از مدیران بومی تلاشگر استان هستند که نباید به‌راحتی حق آن‌ها نادیده گرفته شود.

امیدواریم نمایندگان استان و استاندار محترم چاره‌ای در دستور کار داشته باشند که هر مدیری شب نخوابد و فردا صبح حکم عزل و انتصاب دهد!

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • احمد ارجمند فهلیانی گفت:

    با سلام خدمت جناب امیراحمدی و مردم سلحشور استان کهگیلویه و بویراحمد- از اینکه 12 سال در خدمت استان قهرمان پرور بودم خوشحالم و آن مدت جزء عمر من حساب نمی شود. بله در سالهایی که در خدمت شما بودم می دیدم که غیربومی ها فقط برای پرتاپ از سکوی خوب استان ظبیعت استفاده می کنند در آن سالها که معاون پشتیبانی معادن و فلزات بودم یک غیر بومی که فقط به فکر جیب خود و دور بری هایش بود درگیر شدیم و جون به وزیر بند بود و دورانش هم خفقان تا بیرونش کردیم خیلی ط.ل کشید و یک غیر بومی متخصص مومن و کاربلد را جایگزین کردند ولی مشکلی که ۀنجا داشت و الان کمتر شده عدم انسجام داخلی بود و دقیقا این چیزی است که متاسفانه از

  • ناشناس گفت:

    فدایی رفتنی است نیروی زارعی جایگزین وی می شود

پربازديد