تاریخ درج خبر : 1395/05/11
کد خبر : ۵۴۸۷۶۷
+ تغییر اندازه نوشته -
درجلسه انشعابات غیرمجاز آب کهگیلویه و بویراحمد مطرح شد:

حبس 6 ماه تا 10 سال برای سارقان آب/ نارضایتی آبداران از پرداخت‌نشدن حقوق و مزایای خود

رئیس حراست شرکت آب و فاضلاب روستایی کهگیلویه و بویراحمد گفت: آبداران موظف به شناسایی انشعابات غیرمجاز هستند و در صورت عدم مراجعه افراد متخلف به ادارات ذیربط، از شش ماه تا 10 سال حبس قانونی برای افراد در نظر گرفته شده است.

702217

به گزارش سایت استان به نقل از ایلنا، غیظان خواهانفر در نشست پیشگیری از نصب انشعابات غیرمجاز آب در روستاهای کهگیلویه و بویراحمد در دوگنبدان مرکز گچساران افزود: ریاست دادگستری استان در 22 تیرماه 95 اقدام به برگزاری جلسه پیشگیری از وقوع جرم در استان کرد.

وی گفت: با عنایت به اقدام دادگستری مبنی بر دستور پیشگیری تا 22 مرداد 95، کسانی که مبادرت به سرقت و نصب انشعاب غیرمجاز آب، برق، گاز اقدام کرده‌اند با مراجعه به ادارات فوق به اصلاح قانونی بپردازند و در صورت اقدام جرم، طبق ماده 687 قانون مجازات حبس قانونی و رسیدگی خارج از نوبت و رسیدگی به جرم اقدام می‌شود.

رئیس حراست شرکت آب و فاضلاب روستایی کهگیلویه و بویراحمد افزود: مسئولان این شرکت، یک هفته از طریق صداوسیما جهت پیشگیری و رسیدگی به جرم اطلاع‌رسانی کنند و یک ماه هم‌زمان دادگستری در روستاها، فرصت مناسبی برای جلوگیری از این تخلفات برای زیرمجموعه آبفای روستایی است.

خواهانفر تأکید کرد: باید برای اطلاع‌رسانی و خلع‌ید افراد متخلف در حوزه انشعابات غیراصولی، طی یک ماه تمامی آبداران با معتمدین و بزرگان محلات زمان برگزاری نشست دارند و پس‌ازآن با بررسی خانه به خانه متخلفین به حبس حداکثر 10 سال محکوم می‌شوند.

وی گفت: سال‌های قبل این جرم با پرداخت وجه نقدی برطرف می‌شد اما در حال حاضر اشد مجازات با حبس است.

رئیس اداره بحران آب و فاضلاب روستایی کهگیلویه و بویراحمد هم در این نشست گفت: در بخش خصوصی، صدور کارت شناسایی و گواهی سلامت برای آبداران توسط پیمانکار ضروری است.

علیمردان اصلاح‌طلب افزود: گواهی سوءپیشینه کیفری و فرم‌های مربوطه باید تکمیل شوند و کارت شناسایی معتبر به همراه کارت سلامت الزامی است.

وی گفت: فرم پیمایش خانه به خانه در اختیار آبداران قرار گیرد تا جهت تشخیص انشعابات کنتری و پشت کنتری مستندسازی شود و امتیازات و انشعابات غیرقانونی اطلاع‌رسانی شود.

رئیس اداره بحران آب و فاضلاب روستایی کهگیلویه و بویراحمد در مورد مهلت ارجاع به ادارات آب گفت: تا 22 مرداد 95 مهلت مردم جهت رسیدگی موارد قانونی است عدم رسیدگی پس از پیمایش خانه به خانه منجر به اقدامات حقوقی خواهد شد.

اصلاح‌طلب افزود: هرکس در روستا درخواست انشعاب دارد باید در حریم روستا باشد وعدم دسترسی و فاصله از مخزن آب برای کسانی که انشعاب جهت ساخت‌وساز می‌خواهند ممنوع است و باید نزدیک مخزن باشند.

وی تأکید کرد: خطوط انتقال باید کنترل شوند، لایه روبی مخازن، رفع شکستگی، خواندن ارقام کنتور برای مراحل بعدی و گزارش خرابی کنتورها، صدور فیش آب برای حقوق آب‌داران باید مستندسازی شود.

کنده‌کاری‌ها و حقوق آبداران از عمده مشکلات است

رئیس آب و فاضلاب روستایی گچساران هم در این نشست گفت: 30 درصد مخازن گچساران شستشو شده‌اند.

سیادت شیری افزود: 2 بار در سال نوبت شستشوی مخازن آب است که در ماه‌های شهریور و اسفند هرسال مخازن شستشو می‌شوند.

وی اظهارداشت: امسال به دلیل گرما تا 10 مرداد یک شستشوی دیگر داشتند که طبق دستور مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان، اقدام به شستشو مخازن نمودیم که تنها 30 درصد از مخازن آب شستشو شده‌اند.

شیری، عمده مشکلات بخش آب و فاضلاب روستایی گچساران را واگذاری این بخش به پیمانکاران کم‌درآمد برشمرد که با مناقصه آبداران را تحت پوشش حقوقی و بیمه دارند و معمولاً آبداران از این رویه ناراضی هستند.

وی تعداد مخازن ذخیره آب روستایی گچساران را 51 باب مخزن و حجم مخازن ذخیره آب را 12 هزار و 404 مترمکعب اعلام و خاطرنشان کرد: از کل مخازن روستایی ذکر شده در گچساران 39 باب زمینی تحت پوشش آب و فاضلاب روستایی کنتر گداری شده و حجم این مخازن 10 هزار و 860 مترمکعب است.

رئیس آب و فاضلاب روستایی کهگیلویه و بویراحمد گفت: مخازن غیر پوشش زمینی 10 باب که حجم آن‌ها هزار و 520 مترمکعب، مخازن تحت پوشش هوایی 2 مخزن و حجم مخازن 24 مترمکعب بوده و از سویی مخازن غیر پوشش هوایی نداریم.

آبداران روستایی گچساران و باشت از عدم پرداخت حقوق و مزایای خود ناراضی هستند.

آبداران آب و فاضلاب روستایی گچساران و باشت از پرداخت نشدن حقوق و مزایای خود در این نشست اظهار نارضایتی کردند.

این آبداران از عدم پوشش لباسی، حقوقی و بیمه نگران بودند و کار سخت شستشو و تقسیم آب مخازن روستایی در فصل گرم را بسیار طاقت‌فرسا برشمردند.

یکی از آبداران گفت: مخازن روستای نازمکان پله انتقال به درون مخزن ندارد و با طناب بستن به کمر وارد مخزن می‌شوم.

این جوان آبدار روستایی افزود: ماسک، چکمه و لباس از مایحتاج کاری است که بیش از 20 درصد از آبداران لباس ندارند و از سویی تقسیم آب در روستاهای اطراف و سرکشی به آن‌ها بدون وسیله و طی مسیر هشت کیلومتری سخت است.

وی گفت: ماهم اکنون تقاضای رسیدگی به وضع حقوقی و بیمه از سوی پیمانکاران را داریم.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی کهگیلویه و بویراحمد هم در پاسخ به این مشکلات گفت: طبق اصل 44 قانون اساسی سیاست‌گذاری بر برون گذاری نیروی کار و کوچک کردن نهادهای دولتی و خصوصی کردن بخش کاری است.

فیض‌الله پاسره افزود: کار حجمی است و به‌صورت پیمانی اداره می‌شود و باید پیمانکار پاسخگوی نیاز کارگران و دریافتی حقوق‌ها و بیمه باشد.

وی با تشریح اقدامات صورت گرفته در حوزه بهداشتی مخازن آب روستایی، اظهارداشت: روزانه بهداشت مخازن از طرف اداره بهداشت کنترل و مخازن کلرزنی می‌شود. ادامه روند شستشوی مخازن آب روستایی گچساران و باشت ادامه دارد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد