تاریخ درج خبر : 1395/05/13
کد خبر : ۵۴۸۹۱۷
+ تغییر اندازه نوشته -
مدیرکل ثبت اسناد و املاک کهگیلویه و بویراحمد:

بیش از ۲۳ درصد جمعیت کهگیلویه و بویراحمد اجاره‌نشین هستند

مدیرکل ثبت اسناد و املاک کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۲۳.۵ درصد جمعیت این استان کهگیلویه و بویراحمد اجاره‌نشین هستند.

ejareh - 1

به گزارش سایت استان به نقل از تسنیم، سعید محوری در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه 23.5 درصد جمعیت استان اجاره‌نشین هستند، اظهار داشت: کار بنگاه‌های املاک یا مشاوران املاک نزدیک کردن طرفین معامله به یکدیگر برای انعقاد قرارداد است و بر اساس قانون اجازه تنظیم قرارداد را ندارند و طرفین معامله برای انعقاد قرارداد باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند و از تنظیم و انعقاد قرارداد در بنگاه‌های املاک خودداری کنند.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک کهگیلویه و بویراحمد گفت: مشاوران املاک اضافه بر عدم تسلط بر مسائل حقوقی، به سوابق اشخاص و املاک نیز دسترسی ندارند، یعنی ممکن است قولنامه‌ای بنویسند درحالی‌که یکی از طرفین ممنوع‌المعامله باشد یا حتی ملک بازداشت یا در رهن باشد.

محوری عنوان کرد: مبایعه‌نامه‌هایی که در بنگاه‌ها بین خریدار و فروشنده تنظیم می‌شود نوشته عادی است و به‌هیچ‌وجه سند رسمی محسوب نمی‌شود ولی اسنادی که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم و صادر می‌شود دارای آثار و ضمانت اجرایی هستند.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک کهگیلویه و بویراحمد گفت: در این صورت موجر برای تخلیه ملک خود نیازمند مراجعه به محاکم قضایی یا شورای حل اختلاف نیست و با صدور اجرائیه از طریق دفترخانه و مراجعه به ثبت اسناد و املاک محل وقوع ملک می‌تواند به تخلیه و تحویل مورد اجاره اقدام کند.

وی با اشاره به اینکه سند تنظیمی در دفترخانه‌، سند رسمی است که انکار و تردید به آن نمی‌توان داشت و اعتبار آن با نوشته عادی تنظیم شده در بنگاه‌های املاک قابل مقایسه نیست، افزود: معتبرترین حوزه تعریف شده قانونی برای انجام معاملات، دفاتر اسناد رسمی هستند و مشاور املاک باید دالان ارتباط مردم با دفاتر اسناد رسمی باشند.

محوری بیان کرد: بر اساس ماده 46 قانون ثبت اسناد و املاک، همه عقود و معامله‌های راجع به «عین یا منافع املاکی» که پیشتر در دفتر املاک ثبت شده اجباری است و همچنین همه عقود و معامله‌های راجع به عین یا منافع اموال غیرمنقول که در دفاتر ثبت‌نشده نیز اجباری است.

وی افزود: مستأجر نیز با توجه به مفاد سند اجاره رسمی تنظیمی در پایان مدت اجاره برای دریافت ودیعه پرداختی به تقدیم دادخواست و پرداخت هزینه‌ای مانند دادرسی و غیره نیاز ندارد.

محوری با بیان اینکه در قراردادهای اجاره که در خارج از دفاتر اسناد رسمی و به‌عنوان عادی تنظیم می‌شود احراز مالکیت موجر و در رهن نبودن مالک یا ممنوع المعامله نبودن موجر بررسی نمی‌شود، بیان کرد: بر همین اساس در صورت بروز مشکل یا صدور اجراییه برای تخلیه مورد اجاره مستأجر برای دریافت وجه پرداختی با مشکل مواجه خواهد شد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک کهگیلویه و بویراحمد ابراز کرد: دفترخانه اسناد رسمی واحد وابسته به قوه قضاییه است و برای تنظیم و ثبت اسناد رسمی طبق قوانین و مقررات مربوط تشکیل می‌شود بنابراین اجاره‌نامه‌هایی که در این دفترها تنظیم می‌شود دارای اعتبار اسناد رسمی است.

محوری تأکید کرد: بر اساس ماده 1287 قانون مدنی اسنادی که در اداره ثبت اسناد و املاک یا دفاتر اسناد رسمی یا نزد سایر مأموران رسمی در حدود صلاحیت آن‌ها طبق مقررات قانون تنظیم شده باشد رسمی است و بر اساس ماده 1289 غیر از اسناد مذکور در ماده 1287 سایر نوشته‌ها، عادی است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان در پاسخ به اظهارات یکی از مسئولان استان در خصوص عدم همکاری ثبت اسناد و املاک برای اخذ پروانه تخصصی اشتغال مشاورین املاک و خودرو اظهار داشت: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان باید در خصوص تعداد مشاور املاک و خودرو در هر شهرستان به‌تناسب جمعیت و منطقه ظرفیت سنجی لازم را مدنظر قرار بدهد.

وی ابراز کرد: طبق مصوبات جلسه ساماندهی مشاورین املاک و خودرو در مورخه 94/5/7 جهت پیشگیری از وقوع جرم و کاهش ورودی پرونده‌های حقوقی به محاکم و شوراهای حل اختلاف استان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان باید نسبت به نیازسنجی تعداد مشاورین املاک و خودرو بر اساس جمعیت ضرورت ارائه خدمات در استان با استفاده از ظرفیت کمیسیون نظارت استان اقدام می‌کرد که تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه انجام نگرفته است.

محوری تعداد مشاورین املاک و خودرو را بیش از نیاز استان عنوان کرد و بر ضرورت تشدید کنترل و بازرسی و رسیدگی به تخلفات و شناسایی مشاورین متخلف در استان تأکید کرد.

وی گفت: عدم انجام نیازسنجی در استان از یک سو و متروک ماندن قانون راجع به دلالان باعث شده که به ازای هر 700 نفر در استان یک مشاور وجود داشته باشد که اطلاعات بسیاری از این مشاورین در حد صفر است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد