تاریخ درج خبر : 1395/05/14
کد خبر : ۵۴۸۹۶۰
+ تغییر اندازه نوشته -
مدیرکل امور عشایری استان:

۴۵ درصد چشمه‌های مناطق عشایری کهگیلویه و بویراحمد خشک شده‌اند

مدیرکل امور عشایری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به خشکسالی‌های چندساله، گفت: ۴۵ درصد چشمه‌های مناطق عشایری دچار کم‌آبی و خشک شده‌اند.

ab-ashair

به گزارش سایت استان به نقل از مهر، مجید علیپور با بیان این مطلب که خشکسالی‌های اخیر تاثیرات منفی زیادی بر جامعه عشایری این استان داشته است، افزود: افزایش این پدیده باعث شده است که اغلب چشمه‌های عشایری استان دچار کم‌آبی و خشک‌سالی شوند.

وی اظهار کرد: در همین راستا عملیات آبرسانی از ابتدای سال جاری تاکنون در ییلاق و قشلاق توسط ۱۲ دستگاه تانکر آب‌رسان سیار تأمین آب می‌شوند.

مدیرکل امور عشایری استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: روند نیاز خانواده‌های عشایری به آبرسانی در سال‌های اخیر افزایش یافته است.

علیپور با بیان اینکه هم‌اکنون ۷۰ هزار و ۷۶۲ خانواده عشایری در سطح استان وجود دارند، تصریح کرد: این جمعیت عشایری بالغ‌بر یک‌میلیون رأس دام سبک و سنگین دارند.

وی ادامه داد: به طور میانگین روزانه ۲۸۸ مترمکعب آب به این خانواده‌ها آبرسانی می‌شود.

مدیرکل امور عشایری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه جامعه عشایر مردمانی غیور و زحمتکش را دارا است، تأکید کرد: با وجود خشکسالی‌های چند سال اخیر بر اساس برآورد‌های صورت گرفته متوسط تولید گوشت سالانه توسط عشایر بیش از ۷ هزار و ۳۰۰ تن است که قسمت اعظم این تولید در چهارماهه اول به بازار عرضه می‌گردد که بیش از ۵۰ درصد است.

وی خواستار توجه مسئولان به عشایر استان شد و افزود: کمبود علوفه دام، آب شرب و خشکسالی‌ها مشکلات زیادی را برای این قشر به بار آورده است.

علیپور همچنین با اشاره به تشکیل صندوق‌های خرد زنان عشایر، ادامه داد: این صندوق‌ها در راستای استفاده از توانمندی‌های زنان راه‌اندازی شده است.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون ۱۹ صندوق خرد زنان عشایر در استان در حال فعالیت است، افزود: تلاش می‌شود در سال جاری این صندوق‌ها افزایش یابد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد